Gıda Hattı

Dünya dışında gıda üretme çabaları: "Uzay bifteği" gerçek olacak mı?

16 Mayıs 2022, 17:19
Paylaş
Dünya dışında gıda üretme çabaları: "Uzay bifteği" gerçek olacak mı?

Dünya dışında gıda üretmek bazı ülkelerin ve özel şirketlerin en önemli gündem maddelerinden. Peki bu mümkün olacak mı?

NASA'nın ay toprağında bitki yetiştirmesi, uzayda gıda üretimi konusunda ciddi bir adım olarak görülüyor. Bir diğer önemli adım ise hücrelerden uzay ortamında et üretmek.

NASA'nın hesaplamalarına göre yörüngede dolaşan uzay istasyonuna gönderilen her 450 gramlık yükün ek maliyeti 10 bin dolar. İnsanların uzun süre yaşamasına yetecek miktarda gıdayı Mars'a göndermenin maliyeti akıl almaz boyutlara çıkabiliyor. Bu nedenle gıdanın uzayda yetiştirilmesi büyük önem taşıyor.

Yörüngede et üretilebilecek mi?

Laboratuvar şartlarında et üretme konusunda uzmanlaşmış bir firma olan İsrailli Aleph Farms bu konuda ciddi girişimlerde bulunan firmalardan. Bu çalışmalar için ayrı bir "uzay birimi" olan firma son olarak Uluslararası Uzay İstasyonu'nda deneyde kullanılmak üzere bir numune gönderdi.

Özel uzay seyahat firması SpaceX'in aracındaki dört bağımsız astronotun yanında uzay istasyonuna gönderilen numune ile yapılacak ve yerçekimsiz ortamın et üretimi üzerine etkilerinin araştırılacağı deneyin sonuçları merakla bekleniyor.

Uzay şartlarının canlılar üzerinde birçok farklı etkisi olduğu biliniyor. Dünya üzerinde, alıştığımız yerçekimi şartlarında yetişen bitkilerle uzayda yetişen bitkiler arasında çeşitli yapısal farklılıklar olduğu biliniyor. Aynı durumun laboratuvarda üretilen et için de geçerli olması olası.

Kültür ete güvenilebilir mi?

Kuraklık desteği

Ancak uzayda laboratuvar şartlarında et üretmenin sürekli bir besin kaynağı olarak hiç güvenilir olmadığını savunanlar da var. Halihazırda dünyada bile büyük çaplı bir üretimi olmayan bu tür etin uzay şartlarında ya da başka bir gezegen üzerinde üretilmesi şimdilik zor gibi duruyor.

En büyük sorunlardan biri bakterilerin bulaşması. Hayvan hücreleri çok yavaş büyürken bakteri ve küfler kolaylıkla çoğalabiliyor ve ürünü bozabiliyor. Böyle bir durumun Mars'ta yaşanması ciddi bir risk.

Laboratuvarda et nasıl üretiliyor?

Bir çiftlik hayvanından alınan hücrelere laboratuvar ortamında büyümek için ihtiyaç duydukları aminoasitler ve karbonhidratlar gibi maddeler veriliyor. Beslenen hücreler kas dokusu oluşturuyorlar. Bu doku insanlar tarafından tüketilebiliyor. Bu işleme hücre kültürü deniliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.