AramaArama
Gıda Hattı

Dünya çölleşmeyi Ankara’da konuşacak!

22 Mart 2019, 23:04
Paylaş
Dünya çölleşmeyi Ankara’da konuşacak!

Bu yıl “Toprağımız İçin El Ele” temasıyla düzenlenecek olan 17 Haziran Dünya Çölleşme İle Mücadele Günü etkinlikleri, BM ile Tarım ve Orman Bakanlığı ev sahipliğinde 17-22 Haziran 2019 tarihleri arasında Ankara’da yapılacak. Bakanlık etkinliklere yönelik hazırlıklarını hızlandırdı.

Birleşmiş Milletler (BM), Dünya’daki çölleşme ve kuraklık riskine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için 1994 yılında aldığı kararla, 17 Haziran tarihini “Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü” olarak ilan etmişti.

Türkiye, Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü etkinliklerine ev sahipliği yapacak

Her yıl dünyanın farklı bir ülkesinin ev sahipliğinde düzenlenen 17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü etkinlikleri, bu yıl BM ile Tarım ve Orman Bakanlığı koordinesinde 17-22 Haziran 2019 tarihlerinde Ankara’da yapılacak. Ayrıca yıl boyunca farklı etkinlikler de düzenlenecek.

Bu yıl gerçekleştirilecek etkinlik, BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesinin kabul edilişinin 25. Yılına tekabül etmesi açısından da ayrı bir önem taşıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı hazırlıklarını sürdürüyor

Çok sayıda ülkeden devlet başkanları, bakanlar, üst düzey bürokratlar ile yerli ve yabancı misafirlerin katılımı ile gerçekleştirilecek program kapsamında; devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla Yüksek Seviyeli Oturum, Uluslararası Toprak Kongresi, Çocuklar, gençler, kadınlar ve STK forumları ile  Afrika ülkelerinden katılan yabancı uzmanlara yönelik Uluslararası Çölleşme ile Mücadele Eğitimi gerçekleştirilecek, teknik geziler organize edilecek.

Ülkemizin ev sahipliğinde düzenlenecek olan Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü (WDCD) Etkinlikleri kapsamında oluşturulan Organizasyon Alt Kurulları toplantısı, 18 Mart Pazartesi günü Ankara’da gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Dr. Ahmet İpek başkanlığında yapılan toplantıya, Bakanlık Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Ecmel Ercan, kamu kurumlarından Daire Başkanları, Genel Müdürlük personeli ile organizasyon alt kurul üyeleri katıldı.

2019 yılı teması “Toprağımız İçin El Ele”

Açılışta konuşan Genel Müdür İpek, her yıl farklı ülkelerde etkinlikler düzenlenen dünya çölleşme ile mücadele gününün, bu yılda ülkemizde BM ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın koordinesinde “Toprağımız için El Ele” temasıyla Ankara’da kutlanacağını anımsattı. İpek, yıl boyunca da konuya ilişkin farklı etkinlikler düzenleneceğini ifade etti.

Çölleşme ile Mücadele Şube Müdürü M. Abdullah Yurtoğlu toplantıda, organizasyon faaliyetleri kapsamında şu ana kadar gerçekleştirilen ve bundan sonra gerçekleştirilmesi planlanan program hakkında bilgi verdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.