AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü (17 Haziran) - Çölleşme hakkında sizi üzecek 5 gerçek!

Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü (17 Haziran) - Çölleşme hakkında sizi üzecek 5 gerçek!
15 Haziran 2021, 18:09

Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü, her yıl 17 Haziran’da düzenlenen Birleşmiş Milletler günlerinden biridir. Neden düzenleniyor?

Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü neden düzenleniyor?

Adından da anlaşılacağı gibi, bu gün ile çölleşme ve kuraklığa ilişkin farkındalık uyandırılması hedefleniyor. Aynı zamanda çölleşmeyi önleme ve dünyayı kuraklıktan kurtarma yöntemlerine dikkat çekiliyor.

Her yılki küresel kutlamada daha önce kullanılmamış, yeni bir mesaj veriliyor. Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü düzenlenirken hedeflenenler şu şekilde özetlenebilir:

  • Kamuoyunda soruna ilişkin farkındalık yaratmak
  • Çölleşme ve kuraklığın etkin bir şekilde çözülebileceğini, çözümün mümkün olduğunu ve bu hedefe giden yolun, tüm seviyeden güçlü toplum katılımından ve işbirliğinden geçtiğini insanlara aktarmak.
  • Başta Afrika olmak üzere, ciddi kuraklık ve/veya çölleşme yaşanan ülkelerde Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Konvansiyonu’nun uygulamasını pekiştirmek.

Ne zamandan beri düzenleniyor?

Bu günün ortaya çıkışı, 1995 yılında Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Konvansiyonu’na ve akabinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından alınan A/RES/49/115 sayılı karara dayanıyor.

| Çöl çekirgeleri Güneydoğu'da: Önlerine geleni yiyorlar! |

Çölleşme hakkında sizi üzecek 5 gerçek!

  • Kurak alanlar, dünyadaki karasal alanların %40’ından fazlasını oluşturmaktadır
  • Arazi bozunumu dünyanın her döneminde olsa da, Birleşmiş Milletler’e göre günümüzde tarihi ortalamasının 30 – 35 katı hızda ulaşmıştır
  • Dünya genelinde 2 milyar insan, çölleşme riski olan kurak alanlarda yaşamaktadır
  • Avrupa Komisyonu Dünya Çölleşme Atlası’na göre, dünyadaki arazilerin %75’i halihazırda bozulmuş durumda. 2050 yılına kadar bu oran %90’a ulaşacak
  • Dünya sıcaklık ortalaması 2 santigrat derece artarsa, Akdeniz bölgesi tamamen değişecek. İspanya çöle dönüşecek*

Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü 2021 yılı teması ne?

2021 yılı teması, bozulmuş toprakların sağlıklı topraklara dönüştürülmesine odaklanıyor. Bozulmuş toprakların eski haline getirilmesi ekonomik güç sağlıyor, istihdam yaratıyor, gelirleri arttırıyor ve gıda güvencesini iyileştiriyor.

Aynı zamanda dünyanın ısınmasında katkısı olan atmosferik karbonu yakalayarak iklim değişimini yavaşlatıyor.

Toprakların eski haline döndürülmesi, iklim değişikliği etkilerini azaltabileceği gibi COVID-19 pandemisinden yeşil bir çıkışa zemin hazırlıyor.

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Konvansiyonu, ev sahibi ülke olan Kosta Rika’nın Çevre Bakanlığı ile birlikte çalışarak toplumu, özel sektörü ve ülkeleri harekete geçirecek.

| Çölleşme ve erozyonla mücadeleyi dünyaya öğretiyoruz! |

Çölleşme ve Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri

2030 Sürdürülebilir Gelişim Ajandası ile “gezegeni sürdürülebilir tüketim ve üretim, doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimi ve iklim değişikliğine karşı hemen harekete geçilmesi yoluyla gezegeni bozulmadan korumaya kararlıyız” açıklaması yapılmıştı.

15 numaralı Sürdürülebilir Gelişim Hedefi olan “Karasal Yaşam” ile, arazi bozunumunun durdurulması ve geri döndürülmesi işaret ediliyor.

*Kaynak: National Geographic

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.