Gıda Hattı

Dünya basını Türkiye’nin seçimini nasıl gördü?

2 Nisan 2019, 11:22
Paylaş
Dünya basını Türkiye’nin seçimini nasıl gördü?

Başkent Ankara, İstanbul, Antalya gibi illerde belediye başkanlıklarının el değiştirdiği 31 Mart yerel seçimleri, dünya basınında geniş yer buldu. Seçim sonuçlarına ilişkin yapılan değerlendirmelerde, seçmenin ekonomik durumdan memnuniyetsizliğini sandığa yansıttığı ve genelde oy oranını koruyan AK Parti’nin büyük şehirleri kaybettiğinin altı çizildi.

Türkiye’de 31 Mart Pazar günü yapılan mahalli idareler seçimlerinde, CHP önderliğindeki Millet İttifakı’nın İzmir’in yanı sıra Ankara, İstanbul, Antalya, Adana ve Mersin gibi, AK Parti ve MHP’nin elindeki belediyelerde seçimi kazanması, dünya basınında da geniş yankı buldu.

“Seçmen ekonomik durumdan memnuniyetsizliğini sandığa yansıttı”

Seçimlere ilişkin yapılan değerlendirmelerde, iktidardaki AK Parti ve MHP’nin Cumhur İttifakı’nın özellikle büyükşehirlerde oy kaybetmesi konusunda, seçmenin ekonomik durumdan duyduğu memnuniyetsizliğin sandığa yansıması olarak değerlendirildi.

Seçimlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki hükümet için “kritik bir sınav” olduğuna vurgu yapan İngiliz The Guardian Gazetesi, rutin bir yerel seçim olması gereken 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinin, 16 yıllık AK Parti iktidarı için bir referanduma dönüştüğüne dikkat çekildi.

Türkiye’deki ekonomik durumun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a halk desteğinde azaltmaya yol açtığı kaydedilen haberde, Türk ekonomisindeki güçlü ekonomik büyümenin, geçen yıl TL’deki düşüşle kesintiye uğradığı, enflasyonun yüzde 20’lerin üzerinde, işsizliğin de çift hanelerde seyrettiği değerlendirmesi yapıldı.

Guardian, Cumhur İttifakı’nın “Beka sorunu” odaklı kampanyasına karşı, muhalefetin hayat pahalılığı ve yoksullaşma üzerinden yürüttüğü kampanyanın etkili olduğuna işaret etti.

AK Parti Ankara’yı kaybetti

BBC News sitesi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkanı olduğu AK Parti’nin yerel seçimlerde Başkent Ankara’yı kaybetmesinin, 16 yıllık iktidara bir sekte olarak değerlendirilebileceğini yazdı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerde aday olmamasına rağmen 81 ilde kampanya yürüttüğüne vurgu yapan Financial Times gazetesi ise, seçim sonuçlarına rağmen, kimsenin Erdoğan’ın yakın zamanda devrileceğini düşünmediğini yazdı. Gazete’ye göre, 65 yaşındaki Erdoğan, Türkiye’nin açık ara en popüler siyasetçisi ve pek çok kere zor durumlarda çıkış yolu buldu. Ancak Ankara ve ülkenin güneyindeki Adana ve Antalya gibi ekonomik olarak güçlü illerin kaybedilmesi, AK Parti ve liderliğini yaptığı siyasi ittifak için açık bir mesaj niteliği taşıyor.

“İktidar için büyük bir gerileme”

Amerikan New York Times gazetesi de iktidarın Ankara ve İstanbul’u kaybetmesinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığındaki iktidar için “büyük bir gerileme” olarak nitelendirilebileceğini kaydetti. Gazetenin haberinde seçmenin en büyük kaygılarından birinin ekonomik durum olduğunun altı çizildi.

New York Times ise Başkent Ankara'da ve bazı şehirlerde CHP’nin başarısının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için başarısızlık olarak görülebileceğini yazdı.

İtalyan gazeteleri de seçimlerde AK Parti’nin özellikle Ankara ve İstanbul’u kaybettiğine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, seçim kampanyası sırasında dile getirdiği “İstanbul'u kazanan Türkiye'yi kazanır” sözünü hatırlatan Corriere della Sera, AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın yeni de Türkiye genelinde oyların ve belediyelerin çoğuna sahip olduğuna işaret etti.

Yunan basınına yansıyan değerlendirmelerde ise AK Parti’nin genel olarak seçimlerde gücünü koruduğu, ancak Ankara, İzmir, Adana, Antalya gibi büyük kentlerin kaybedilmesinin, seçmenin ekonomik sıkıntılar nedeniyle iktidara verdiği bir mesaj olduğunun altı çizildi.

Fransız Le Monde gazetesi de genel olarak seçimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti iktidarı için yenilgi olarak değerlendirdi. AK Parti’nin başını çektiği ittifakın oyların yüzde 51'ini alsa da, Ankara, Antalya ve Adana gibi büyük illeri kaybettiği vurgusu yapılan haberde, sonuçların AK Parti’nin 2002’de iktidara gelmesinden bu yana yaşadığı en büyük başarısızlık olduğu kaydedildi.

BBC Türkçe

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.