AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Dünya barışı için Melengüççeği rekoru! Melengüççeği nedir?

Dünya barışı için Melengüççeği rekoru! Melengüççeği nedir?
1 Mayıs 2016, 11:46

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde binlerce kadın, dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla, “Melengüççeği tatlımız huzur ve mutluluktur” sloganıyla dünyanın en büyük Melengüççeği tatlısı rekorunu ve en çok kadınla Melengüççeği hazırlama rekorlarını kırdılar. 

melenguccegi-akcakoca-kadin-gidahatti

Akçakoca 1. Kadın Girişimciler eğitiminden mezun olan girişimci kadınlar, dünyanın ve bölgenin huzura ve mutluluğa acil ihtiyaç duyduğu bu günlerde “Sevgiyle, hayır duayla yapılan her şey huzura ve mutluluğa katkıda bulunur. Tatlı yedirelim, tatlı konuşturalım, barışçıl kararlar aldıralım” diyerek, dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla, binlerce kadınla binlerce Melengüççeği tatlısına her zamankinden daha fazla sevgilerini ve dualarını katarak hazırladılar. Hazırlanan Melengüççeği tatlısının bir kısmı G-20 Liderlerine gönderilecek.

Akçakoca Kaymakamlığı ve Akçakoca Belediyesi öncülüğünde, ES-SA İnşaat ve Garanti İnşaatın katkılarıyla, Akçakoca'nın en eski ve tarihi mahallelerinden Yukarı Mahallede kurulan, yöresel ürünler pazarında dünya kadın rekorları kapsamında gerçekleştirilen Dünyanın en büyük Melengüççeği tatlısı ve en çok kadınla Melengüççeği tatlısı hazırlama çalışmalarına 2001 kadın katıldı. Kadınlar 500 kg. un, 100 Kg. Dartı, 180 Kg. sıvı yağ, 80 Kg. ceviz, 150 Kg şeker, 200 adet yumurta, 30 Kg. tereyağ, 12 Kg. limon ve 200 gram karbonat kullanarak binlerce Melengüççeği tatlısı yaptılar.

akcakoca-melenguccegi-gidahatti

Ayrıca 52 santim ile Dünyanın en büyük Melengüççeği  tatlısı yapıldı. Rekor, Prof. Dr. Orhan Kural başkanlığındaki Rekor Tescil ve Hakem Heyetince tescil edildi ve onaylandı.

Düzce Valisi Ali Fidan, kırılan rekorların tarihi ve turistik güzellikleriyle bilinen Akçakoca’ya büyük katkı sağlayacağını belirterek, bu güzel fotoğrafta yer almaktan son derece memnun olduğunu söyledi.

Akçakoca Kaymakamı Mehmet Özer ise bir yıl önce açtıkları mahalle pazarının etkisini artırmak için ihtiyaç duyulan mahalle evi görünümlü stantları da hazırlayarak mahalle kadınlarına verdiklerini bildirdi.

melenguccegi-rekor-gidahatti

Guinnes Rekorları Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural  ‘’Akçakoca’da bir gelenek yaşatılıyor. Buna ihtiyacımız var. Gençlerimizin kolalarla fast foodla televizyonlardaki ne giysem programlarıyla uyutulduğu bir toplumda Osmanlıdan gelen geleneklerimize ihtiyacımız var" dedi.

Kural, ‘Burada iki rekor kırdık. Bir tanesi 2001 hanımın Melengüççeği tatlısı için bir araya geldi. Dostluk adına, sevgi adına, G-20 Liderlerine gönderilecek tatlı yiyelim tatlı konuşalım diye gönderilecek bir rekor kırdık. Bunun yanında dünyanın en büyük Melengüççeği tatlısı rekoru kırdık. Bu rekorlar dünya kadın rekorları adına kırıldı’’ dedi.

Rekor denemesinin ardından kadınların hazırladıkları binlerce melengüççeği tatlısı konuklara dağıtıldı.

Melengüççeği nedir?

Oldukça zengin bir yemek kültürüne sahip olan Akçakoca'da Çerkez ve Abhaza Kültürü, Karadeniz Kültürü ve Manav Türkleri Kültürlerine ait yemekler ağırlıklı olarak yapılıyor. Genel olarak kolay ve basit yemeklerden oluşan Akçakoca yemek kültüründe, coğrafi şartların zorluğu ve tarımsal özellikler etkili olmuştur.

Akçakoca yemek kültürünün bir yönünü oluşturan Manav Türkleri Kültürü yemeklerinde hamur işi ağırlıktadır. Bunlardan hamur tatlısı olan Melengüççeği, un, su ve tereyağı ile yapılan bir çeşit tava böreğidir.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.