Gıda Hattı

Dünya Bankası’ndan ekonomik durgunluk uyarısı!

12 Haziran 2020, 11:22
Paylaş
Dünya Bankası’ndan ekonomik durgunluk uyarısı!

COVID-19 pandemisinin küresel ekonomide yol açacağı yüzde 5,2 daralma nedeniyle İkinci Dünya Savaşından bu yana en derin ekonomik durgunluğun yaşanacağı uyarısında bulunan Dünya Bankası, bu durumun aşırı yoksulluk oranında önemli bir artış yaratacağını bildirdi.

Dünya Bankası, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 11 Mart tarihinde COVID-19 pandemisi ilan edilmeden önce yayınladığı Küresel Ekonomik Raporda, 2019 yılında yüzde 2,4 olan küresel ekonomide büyümenin bu yıl yüzde 2,5 olacağını öngörmüştü.

Bankanın son yayınladığı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu, küresel ekonominin %5,2 küçüleceği öngörüsüne yer verirken, arz ve talebin yanı sıra ticaret ve mali faaliyetleri de etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle zengin ülkelerde ekonomik faaliyetler yüzde 7 azalacak.

Milyonlarca insan için yoksulluk tehlikesi var!

Gelişen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomilerde ise ortalamada 60 yıldan bu yana ilk defa yüzde 2,5 küçülmesi bekleniyor. Kişi başına düşen gelirin ise yüzde 3,6 düşmesiyle, milyonlarca insan aşırı yoksulluğa sürüklenecek.

Rapora göre, bu durumdan en ağır etkilenen ülkeler, pandeminin şiddetli geçtiği ve küresel ticaret, turizm, emtia ihracatı ve dış finansa bağımlı ülkeler olacak.

Dünya Bankası Eşitlikçi Büyüme, Finans ve Kurumlar Başkan Yardımcısı Ceyla Pazarbaşıoğlu krizin uzun süre kalacak izler ve büyük küresel zorluklar getireceğini söyledi.

“İlk yapacağımız iş küresel sağlık ve ekonomi acil durumunu ele almak olacak” diyen Pazarbaşıoğlu, uluslararası topluluğun daha fazla insanın yoksulluğa sürüklenmesine, işsiz kalmasına engel olmak için bir araya gelmesi gerektiğini vurguladı.

Rapor, salgın sonrası iyileşmeyi hızlandırmak ve yaşanan sağlık krizinin bazı uzun dönem etkilerini önlemek için gelişmekte olan ülkeler ile uluslararası topluluğun şimdiden adımlar atmaya başlaması yönünde tavsiyede bulunuyor.

“2020’de 60 milyon kişi aşırı yoksulluğa itilebilir”

Dünya Bankası Başkanı David Malpass da, mevcut durumda 2020 yılında 60 milyon kişinin aşırı yoksulluğa itilebileceği uyarısında bulundu.

Malpass, yeni yatırımları davet edeceği borç şeffaflığı, dijital bağlılıkta daha hızlı ilerlemeler  ve yoksullar için nakit güvenlik ağlarının artması gibi bugün tercih edilecek politika seçeneklerinin hasarı azaltıp daha güçlü bir geriye dönüş sağlayacağını belirtti.

Rapordan bazı bulgular

Dünya Bankası’nın Küresel Ekonomik Görünümler raporuna göre bu yıl ABD ekonomisi yüzde 6,1, Euro Bölgesi yüzde 9,1 ve Japonya ekonomisi ise yüzde 6,1 daralacak.

Latin Amerika’da yüzde 7,2’lik daralma yaşanırken, Avrupa ve Orta Asya’da 4,7, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da 4,2, Sahra altı Afrika’da bugüne kadar görülmüş en derin daralmayla yüzde 2,8, Güney Asya’da yüzde 2,7 ve Doğu Asya ve Pasifik’te ise yüzde 0,5 daralma bekleniyor.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en derin ekonomik durgunluk öngörüsü!

Dünya Bankası Kalkınma Beklentileri Grubu Direktörü Ayhan Köse, COVID-19 nedeniyle yaşanan resesyonun pek çok açıdan benzersiz olduğunu ve İkinci Dünya Savaşından bu yana yaşanan en derin ekonomik durgunluk olmasının beklendiğini söyledi.

“Mevcut durumda küresel büyüme tahminlerinde kayda geçmiş en hızlı ve en derin aşağıya inişi gördük” diye konuşan Köse, geride kalan döneme bakılırsa büyüme tahminlerinin daha da azalabileceğini ve bu durumda politika belirleyicilerin daha fazla teşvik tedbirleri alması gerekeceğini de vurguladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.