Gıda Hattı

Dünya Arı Günü: "Arı varsa hayat var!"

20 Mayıs 2022, 18:00
Paylaş
Dünya Arı Günü: "Arı varsa hayat var!"

Arılar yeryüzünden kaybolursa insanlık ancak dört yıl yaşayabilir. Arı olmazsa tozlaşma olmaz, bitki olmaz, hayvan olmaz, sonunda da insan olmaz ve yarınlar olmaz. İşte bu sebeple arıların önemini her yıl hatırlatan ve 20 Mayıs’ta kutlanan Dünya Arı Günü kutlu olsun!

Yeryüzü canlılığının ve ekosistemin devamlılığı için, emekçi arıların sağladığı katkıların hatırlanması ve farkındalık oluşturulması adına “Dünya Arı Günü” her yıl 20 Mayıs tarihinde tüm dünyada ve ülkemizde kutlanıyor.

Bu amaçla 12'nci Dünya Arı Günü Şenliği bu yıl Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği (TAB), Tokat Belediyesi ve BEE’O Propolis Kurucusu Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı’nın destekleriyle Tokat’ta düzenlendi.

"Arılar olmazsa yarınlar olmaz!"

Büyük bir coşkuya sahne olan Dünya Arı Günü Şenliğinde halk oyunları gösterileri, arı ve bal temalı konser, resim, şiir ve bilgi yarışmaları gibi etkinlikler düzenlendi. Arı ve yaşam konseptli şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere para ödülleri ve propolisli arı ürünleri hediye edildi.

Arıcılar, halk ve basın tarafından büyük ilgi gösterilen bu şenliğe; Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Güvenilir Ürün Platformu Danışma Kurulu Başkanı Gıda Yüksek Mühendisi Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı, Taylan Samancı ve çok değerli akademisyenler; Doç. Dr. Aslı Özkök, Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu’da katıldı.

"Arıcılığa tüm destekleri vermeye hazırız!"

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu şenlik sebebiyle yaptığı konuşmada şunları söyledi: "20 Mayıs 'Dünya Arı Günü'nü ilimizde kutlamaktan ve siz değerli misafirlerimizi aramızda ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Arıcılığın ülkemizde daha da gelişebilmesi için gerekli tüm destekleri vermeye biz de hazırız. Arının ve arıcılarımızın yanındayız."

"Arı tarımın vazgeçilmez bir unsurudur!"

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin ise konuşmasında şunlara değindi: "Arı, tarımın vazgeçilmez bir unsurudur. Dünyamız, her geçen gün doğal kaynakların yok edildiği ve var olanların da tahribata uğradığı bir süreci yaşamaktadır. Tüm bu sebepler küresel iklim değişikliklerini hızlandırmaktadır. İnsanlardan önce var olan arının insanlardan önce yok olmasını istemiyoruz. Doğal bal, doğal çevre ve doğal şartlarda üretilir. Arılar ancak doğal çevrede yaşatılabilir."

"Arı olmazsa sonunda insan da olmaz!"

BEE’O Propolis Kurucusu Gıda Yüksek Mühendisi Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı ise konuşmasında arıcılara teşekkür ederek saygılarını sundu: "Öncelikle bu değerli organizasyonda yer alan sayın valimize, belediye başkanımıza, değerli milletvekillerimize, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’ne, Tokat Arı Yetiştirici Birliği’ne ve akademisyenlerimize tüm emeklerinden dolayı teşekkür ederim.

En büyük teşekkürü ise bu değerli arı ürünlerine ulaşmamızı sağlayan arıcılarımıza sunuyorum ve önlerinde saygıyla eğiliyorum. Çünkü kendi çocuğumun sağlığını arıların ürettiği propolis, arı sütü, ham bal gibi katma değerli arı ürünlerine borçluyum."

"Arılar kaybolursa insanlık dört yıl yaşayabilir"

"Bugün beni girişimci yapan, arıya, arıların ürettiği ürünlere aşık eden oğlumda yaşadığım bağışıklık problemiydi. Tekrar oğlumun sağlığına kavuşmasını sağlayan bu değerli arı ürünleri üreten arıcılarımızın önünde saygıyla eğiliyorum ve emekleriniz için tek tek teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki varsınız, iyi ki arılarımıza bakıyorsunuz. Bir arı 45 günlük ömrü boyunca yaklaşık 300.000 çiçeği, bir kovan arı ise 10 milyar çiçeği ziyaret ediyor. Bir kovan arı bir yıllık döngüsü boyunca yaklaşık 60 milyar çiçeği ziyaret ediyor."

"Arı varsa hayat var!"

"Biz çok şanslı bir ülkeyiz 8 milyon arı kovanımız ve onlara bakmak için canla başla çalışan 75.000 profesyonel arıcımız var. İyi ki varlar, bu şansın farkında olalım ve arılarımızı koruyalım. Arı neslinin devamlılığını sağlamak tüm insanlığın görevidir. Bizde hem firma olarak hem de ben bir akademisyen ve anne olarak bu görevi ömrümün sonuna kadar yerine getirmeye devam edeceğim. Unutmayın ki 'Arı Varsa Hayat Var!' Dünya Arı Günümüz kutlu olsun."

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.