AramaArama
Gıda Hattı

Dünya Albinizm Farkındalık Günü… Albinizm nedir?

13 Haziran 2019, 15:43
Paylaş
Dünya Albinizm Farkındalık Günü… Albinizm nedir?

13 Haziran Dünya Albinizm Farkındalık Günü dolayısıyla, dünyanın birçok yerinde sağlık, eğitim gibi haklardan mahrum kalabilen Albino bireylerin yaşadıkları zorluklar bir kez daha gündeme taşındı. Peki Albinizm nedir?

BM Genel Kurulu tarafından 2014 yılında alınan kararla, 13 Haziran Dünya Albinizm Farkındalık Günü olarak ilan edildi.

Albinizm nedir?

Albinizm, canlılara renk veren melanin pigmentinin üretimini kısmen veya tamamen engelleyen genetik değişimlerin sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Albinizm hem anneden hem de babadan gelebilen ve etnik köken, milliyet ya da cinsiyet farkı olmadan tüm insanları etkileyebilen kalıtsal (genetik) bir durum.

Albinizm Derneği sitesindeki bilgilere göre, Albinizm, bir nesilden diğerine aktarılır. Bir albinizm geni, 7 göbek geriye kadar varlığını sürdürebilir. Çoğu albinizmli çocuğun ebeveynlerinin saç ve göz rengi normaldir ve geçmişlerinde böyle bir durum görülmemektedir.

Bir çocuğun albinizmli olabilmesi için, hem anne hem de baba “Albinizm Geni Taşıyıcısı” olmalıdır. Albinizm, çekinik gen olduğundan, taraflardan yalnızca birinde albinizm geni bulunması durumda, çocuk albinizm ile doğmaz.

17 binde 1 insanda görülüyor

Dünya ortalamasına göre, bir toplulukta yaklaşık 1/17.000 insanda Albinizm görülmektedir. Ülkemizde 3000-4000 kişinin albinizmden etkilenmiş olabileceği varsayılıyor.

Ortalama her 70 kişiden biri Albinizm geni taşıyıcısı. Albinizmin ortaya çıkması için, biri anneden biri babadan olmak üzere iki mutasyona uğramış genin bulunması gereklidir. İki geni de mutasyona uğramış olan kişi, albinizm sahibi olur.

Albinizm Derneği, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak Albinizm sahibi yetişkinlere ve Albinizm sahibi çocuğu olan ailelere destek olmak amacıyla 2013 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor.

13 Haziran Dünya Albinizm Farkındalık Günü

Albinizm, her ırktan insanı ve dünya üzerindeki tüm canlıları etkilemektedir.

Dünya Albinizm Farkındalık Günü dolayısıyla BM tarafından yapılan açıklamaya göre, Albinizm taşıyan kişiler, dünyanın birçok yerinde sağlık ve eğitim gibi haklardan mahrum kalabiliyor, toplumsal ve siyaset alanlarında görünmez olabiliyor. Hatta bazı ülkelerde ölüme varabilen şiddete maruz kalabiliyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yaşayan Albino bir genç Fotoğraf: BM/Marie Frechon

Bu zorluklara rağmen albinolar güçlü duruşlarını değiştirmiyor ve hayata olumlu yaklaşmayı sürdürüyorlar. BM, dünyanın neresinde olursa olsun herkesi Albinizm taşıyan bireyleri desteklemeye ve insan haklarını korumaya çağırdı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.