AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Dünya Albinizm Farkındalık Günü (13 Haziran)! Albinizm nedir? Albino nedir?

Dünya Albinizm Farkındalık Günü (13 Haziran)! Albinizm nedir? Albino nedir?
12 Haziran 2021, 17:11

Dünya Albinizm Farkındalık günü her yıl 13 Haziran’da, Albino bireylerin haklarını desteklemek için düzenlenmektedir. Albinolar, görünüş olarak farklı bireyler olarak dünyanın birçok ülkesinde dikkat çekmekte, zaman zaman ayrımcılığa maruz kalabilmektedir.

Peki bu günün ortaya çıkışının albinolara yönelik saldırı ve cinayetlere dayandığını biliyor muydunuz?

13 Haziran Uluslararası Albinizm Farkındalık Günü, ülkemizde Dünya Albinizm Farkındalık Günü olarak anılıyor. Aradaki ufak nüanslar olsa da gün aynı amaçla düzenleniyor. Gelin bu günün nasıl ortaya çıktığına bakalım…

| Genetik mühendisleri karbondioksit yiyen bakteri geliştirdi |

Dünya Albinizm Farkındalık Günü ve üzücü hikayesi

2000’li yılların ortasında, Tanzanya’da albino bireylere yönelik saldırılar ve cinayetlerin sayısı artmaya başladı. Bölgeden gelen raporlar saldırıları yapanların albino bireylerin sihirli güçleri olduğunu düşündüğünü ve onları büyücülük benzeri ritüellerde kullanmak istediğinden söz ediyordu. 2015 yılına kadar saldırganlar 70’ten fazla saldırı gerçekleştirdi.

Buna yanıt olarak, Tanzanya Albinizm Topluluğu ve diğer sivil toplum kuruluşları, albino bireylerin insan hakları lehinde kampanyalar başlattı. Tanzanya Albinizm Topluluğu ilk Albino Günü’nü 4 Mayıs 2006’da kutladı. 2009 yılında ise Ulusal Albino Günü adını adı.

Uluslararası anlamda ilk düzenleme ise 2013 yılında İnsan Hakları Konseyi’nin albinizm hakkındaki kararıyla başladı. 2014 yılında, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 2015’ten itibaren 13 Haziran’ın  Dünya Albinizm Günü olarak anılması yönünde karar verdi.

Bugün Albinizm Farkındalık Günü Tanzanya, Arjantin, Senegal, Fiji, Fransa, İngiltere ve Namibya gibi birçok ülkede kutlanıyor.

2021 yılının Albinizm Günü teması ne?

Dünya Albinizm Farkındalık Günü her yıl farklı bir tema etrafında kutlanıyor. 2020 yılında “Işıldıyor” temasıyla işlenen gün için 2021 yılında “Kayıtsız Şartsız Kuvvet” teması belirlendi.

| Felçli fareler genetik mühendislik sayesinde tekrar yürüdü! |

albinizm albino

Albinizm nedir? Albino nedir?

Albinizm, derideki bir hastalık nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Doğumda ortaya çıkar. Hastalığın adı albinizm, hasta bireylere ise albino denmektedir. Albino bireyler, deride renk veren pigmentin eksik olması nedeniyle çok açık bir ten rengine sahiptir.

Albinizm insanlarda ve hayvanlarda ortaya çıkabilir. Derinin rengini sağlayan melanin pigmentinin hiç olmaması veya az olması nedeniyle ortaya çıkar. Deri ve saçların yanında gözleri ve vücudun diğer bölümlerini de etkileyebilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.