Gıda Hattı

Düşen Arpa Rekoltesi Bira Üreticisini Vurdu

16 Ağustos 2007, 18:13
Paylaş

Küresel ısınma nedeniyle bu yıl hem iç hem de dış piyasalarda düşen arpa rekoltesi bira üreticilerini zora soktu. Rekolte azlığı nedeniyle iç piyasada fiyatlar yaklaşık yüzde 30 artarken geçerken, birçok ülke az ürün nedeniyle ihracatını durdurma kararı aldı.

Dünya Hububat Bakliyat Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Mahmut Aslan, hububat rekoltesinin tüm dünyada "alarm " verdiğini belirterek, "Her ülke tedbirini almaya başladı. O nedenle ihracatçı ülkeler, ya ihracatını durdurdu veya kıstılar. Önümüzdeki yıl ne olacağını kimse bilmiyor. İthalat da mümkün olmayabilir. Bu yüzden hükümetin, acilen yeni tedbirler alması ve tahıl ekim alanlarında sulamaya yönelik göletler inşaa etmesi gerekiyor" dedi. Geçen yıl da benzer bir olay yaşandığı için stok yapılamadığını bu nedenle de bu yıl hasatın başından itibaren arpaya olan talebin patladığını belirten Türk Tuborg AŞ CEO'su Damla Birol ise bira firmalarına tanınan ithalat kotasının bu yıla mahsus olmak üzere artırılması gerektiğine dikkat çekti.

Rekolte 2.5 milyon ton azaldı

Türkiye'de 2006 'da 3 milyon 500 bin hektar arpa ekimi gerçekleşti. Bu alandan 9 milyon 500 bin ton arpa elde edildi. 2007 'de d e yine 3 milyon 500 bin hektarlık ekim yapıldı ama hasat döneminde umulan olmadı ve yaklaşık 7 milyon ton arpa rekoltesi gerçekleşti. Kesin rakamlar bilinmemekle birlikte, üretim miktarının çok büyük bölümü yem sanayiinde kullanılıyor. Belli bir bölümü ise doğrudan yem olarak kullanılıyor. Türkiye'deki arpalık buğday üretimi bira üreticilerinin ihtiyacını karşılamaya yetmiyor. Sektör bu nedenle her yıl, Tarım Bakanlığı'nın belirlediği kota kadar arpa ithal ediyor. Öte yandan rekoltenin düşük gerçekleşmesi fiyatlara da anında yansıdı. Daha önce kilosu 30 kuruşa satılırken, rekoltenin düşeceği beklentisiyle, hasat dönemi olmasına rağmen arpanın kilosu 40 kuruşa çıktı. Bu artışın, kış aylarındaki astronomik fiyat artışının da habercisi olduğu belirtiliyor. Hammaddede yaşanan fiyat artışlarının, önümüzdeki dönemde bira fiyatlarında da görülmeye başlanacağı söyleniyor.

"Toplam hasatın azlığının yanında, bira sektörünü ciddi etkileyen faktörlerden biri de zor bulunan biralık arpanın, kullanıma uygunluk oranı da düştü" diyen Türk Tuborg AŞ CEO'su Damla Birol, şöyle devam etti: "Normal şartlarda yüzde 85-90 olan kullanıma uygunluk oranı, bu yıl bazı bölgelerde yüzde 60'a kadar düştü. Biralık arpanın ithal edildiği başta Fransa olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde de durum bizden çok farklı değil." Türk Tuborg olarak bu verimlerle yurtiçinde bulabildikleri kadar biralık arpa alımını yaptıklarını söyleyen Damla Birol, "Yaptığımız temaslardan, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın bu yıl tahıl sektörü üretiminde ortaya çıkan gerilemeler nedeniyle ithalat dahil gerekli tüm önlemleri alacağı izlenimi edindik. Bizim talebimiz, özellikle bira firmalarına tanınan ithalat kotasının bu yıla mahsus olmak üzere artırılması şeklindedir" diye konuştu.

Efes Bira Grubu Lojistik Direktörü Melih Balcı da küresel ısınmanın tarım sektörünü olumsuz etkileyerek, bira sektörünün önemli girdilerinden biri olan arpa rekoltesinde önemli düşüşe yol açtığını vurguladı. Balcı, "Küresel ısınmanın etkilerinin uzun dönemde sürmesi halinde tarım sektöründen girdi sağlayan bira sektörü olumsuz etkileyecektir. Bir an önce tarıma yönelik önlemler alınmalı. Böylece tarıma dayalı sanayi için de önlem alınmış olur" açıklamasını yaptı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.