Gıda Hattı

Dünyaya Gazoz İçireceğiz

13 Eylül 2007, 17:11
Paylaş

Erbak-Uludağ Genel Müdür Yardımcısı Ömer Kızıl, Uludağ İçecek’in son 6 yılda cirosunu döviz bazında 4’e katladığını, 2000’de zararda olan bilançosunu 2001 yılı başından itibaren kar eder hale getirdiğini ve 2006`dan bu yana da karını yüzdesel olarak artırmayı başardığını söyledi.

Avrupa , Amerika , Avustralya , Arjantin başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini söyleyen Kızıl,”Dünyanın neresinde Türk varsa, Uludağ Gazoz’u orada sloganı ile öncelikle Almanya olmak üzere tüm dünyaya Uludağ Gazoz’u içirmek için gerekli hazırlıkları yapıyoruz” dedi.

7 milyon dolar ihracat

Kızıl, `Son 3 yılda 20 milyon avro yatırım yaptık. Meşrubat ve doğal maden suyu kategorilerine ilave olarak 2002 ve 2007 yılında Frutti ve Uludağ Limonata olmak üzere 2 yeni kategoride daha üretime başladık. 2007 sonunda 7 milyon doları ihracat olmak üzere 65 milyon dolar ciro bekliyoruz. Bu rakamı 2010`da 100 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz` dedi.

Para kazanmalıyız

Haziran ayı ortasından itibaren piyasaya `Uludağ Limonata`yı sunarak sektöre yeni bir kategorinin eklenmesini sağladıklarını ifade eden Kızıl, şunları söyledi: `Önümüzdeki dönemde Uludağ Su ile piyasaya girmek için hazırlanıyoruz. Toplam maden suyu pazarının yüzde 10`una , meyveli maden suyu pazarının ise yüzde 23`üne hakimiz. Yeni ürünümüz limonatanın rakibi yok, pazarın tamamına hakim durumda. Gazoz pazarında ise yüzde 13`lük bir paya sahibiz. Biz pazar payıyla uğraşmıyoruz. Para kazanmalıyız.` Uludağ İçecek Grubu`nun 2007 yılı toplam satış hacminin 100 milyon litreye ulaştığını ve kasım ayında devreye girecek yeni yatırımlar ile beraber 360 milyon litre üretim kapasitesine çıkacaklarını vurgulayan Kızıl, Türkiye `de yıllardır faaliyet gösteren dünya devi çok uluslu meşrubat şirketlerinin karşısında yüzde 100 Türk sermayesiyle durduklarını söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.