Gıda Hattı

Dünya Su Tüketiminin yüzde 80'i Tarımsal Amaçlı Kullanılıyor

10 Temmuz 2007, 13:02
Paylaş

Artvin Belediyesi'yle eski DSİ Genel Müdürü ve Uluslararası Su Enerjisi Birliği Başkanı ve Kıwanıs Kulübü üyelerinin birlikte organize ettiği su konulu panel, İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

Panelde slayt gösterisi eşliğinde sunum yapan Uluslararası Su Enerjisi Birliği Başkanı Prof. Dr. H. Doğan Altınbilek, "Dünya'da 1.1 milyar insan içme suyundan mahrum. Dünyada 2.4 milyar insan da sıhhi tesisata sahip değil. Suyla taşınan hastalıklar gelişmekte olan ülkelerde hastalıkların yüzde 80'inin nedenidir. Her sekiz saniyede bir çocuk bu tür hastalıklardan ölmektedir. 2025 yılında tüm dünyanın içme suyu sıhhi tesisata sahip olması için harcanması gereken miktar yılda 180 milyar dolardır. Dünya su tüketiminin yüzde 80'i tarımsal amaçlıdır. 1 kilokalori enerji verecek gıda için, en az 1 litre su gerekmektedir. 2030 yılında dünyanın gıda ihtiyacını karşılayabilmek için yüzde 14-17 daha fazla sulama suyu gerekecektir. Türkiye'nin su tüketimi yüzde 11 endüstriyel, yüzde 15 içme ve kullanma, yüzde 74 sulama alanında kullanılmaktadır. Türkiye'de su kaynaklarının gelişimi ise sulama yüzde 58, hidroelektrik yüzde 35, içme suyu yüzde 27'dir. Ülkemizde ekonomik olarak sulanabilecek 8.5 milyon hektar sulama alanının hala 4.9 milyon hektarı sulanmaktadır. Öte yandan dünyada 1.6 milyar insan elektriksiz yaşamaktadır. Dünya enerjisinin yüzde 19'u sudan karşılanmaktadır. Türkiye Hidroelektrik potansiyeli, dünya potansiyeli içinde yüzde 1, Avrupa potansiyeli içinde ise yüzde 14 paya sahiptir. Dünyada kişi başına yıllık enerji tüketimi 2 bin 500 kilowatt saat, gelişmiş ülkelerde 8 bin 900 kilowatt saat iken Türkiye'de 2 bin 150 kilowatt saattir" dedi.

Artvin'de yapımı devam eden ve yapımı biten hidroelektrik santrallerinin 4 ile 9 yıl içinde kendilerini amorti edeceğini de ifade eden Altınbilek, "Yılda 86 milyar kilowatt saat enerji denize akıyor, yıllık kayıp 6 milyar dolardır" diye konuştu.

Kıwanıs Kulübünün 1915 yılında Amerika'da kurulduğunu ve dünyada 600 bin üyesi olduğunu söyleyen Türkiye Ankara Şube Başkanı Dr. Orhan Yalçın da "Amacımız yardıma muhtaç çocuklara yardım etmektir. Bu kapsamda AVEA sponsorluğunda Artvin Sağlık Meslek Yüksekokulu'na 15 adet bilgisayar bağışladık. Böylece bilişim sınıfının oluşmasına yardımcı olduk" diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.