Gıda Hattı

Dünya Pamuk Stratejisi İzmir'de Masaya Yatırılacak

22 Ekim 2007, 16:37
Paylaş

Dünya pamuk sektörünün en üst kuruluşu olan Uluslararası Pamuk İstişare Komitesi (ICAC), 66. Genel Kurul Toplantısı'nı 22-26 Ekim tarihleri arasında İzmir'de düzenleyecek. 50 ülke ve 8 uluslararası örgütten 500'den fazla kişinin katılacağı genel kurul toplantısında pamukta üretim, fiyat, talebin geliştirilmesi, test enstrümanları, ticaret kurallarının standardizasyonu, küresel ısınma, fiyat-risk yönetimi ve biyoteknoloji konuları uzmanlar tarafından masaya yatırılacak.

Ege İhracatçı Birlikleri'nde düzenlenen basın toplantısında İzmir'de 4 gün sürecek ICAC 66. Genel Kurul Toplantısı ve programı hakkında bilgi verildi. ICAC Genel Sekreteri Terry Townsed, son yıllarda pamuk üretiminde verimliliği artırıcı çalışmalarından dolayı toplantıyı Türkiye'de düzenlemeye karar verdiklerini söyledi.

Townsed, ICAC'ın amacının ülkelerin sağlıklı bir dünya pamuk ekonomisini desteklemelerine yardımda bulunmak olduğunu vurguladı. İzmir'deki toplantıda önemli pamuk üreticisi ülkelerde uygulanan desteklerin de tartışılacağını belirten Townsed, "Geçtiğimiz sezon dünyadaki pamuk üreticisi ilk 7 ülkede toplam 4 milyar dolar destek sağlandı. ICAC Genel Sekreterliği'nin yaptığı çalışmanın sonucuna göre bu ülkeler destekleri vermeseydi uluslararası piyasada pamuk fiyatı yüzde 10 daha fazla olacaktı. Tarım desteklerinin asıl tartışılacağı yer Dünya Ticaret Örgütü'dür (DTÖ). ICAC'ın görevi bilgi sunmak ve şeffaf şekilde gerçekleri ortaya koymaktan ibarettir. DTÖ'nün alması gereken önlemler ve desteklerin etkileri genel kurulun 23 Ekim Salı günü öğleden sonra düzenlenecek oturumunda tartışılacak" şeklinde konuştu.

Yurtdışından 400 temsilci bekleniyor

ICAC İcra Komitesi Başkanı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Ziya Altunyaldız, genel kurul toplantısı kapsamında düzenlenecek açık kapalı toplantılarda akademisyen, bilim adamları, üretici, tekstil-konfeksiyon temsilcilerinin görüşlerini açıklayacaklarını söyledi. Altunyaldız, yurtdışından 400, Türkiye'den ise 200'ün üzerinde katılım bekledikleri bilgisini vererek, "Son dönemde DTÖ'da pamukla ilgili gündeme getirilen devlet yardımlarıyla ilgili tartışmaların bir deklerasyonla sonuca bağlandığı başarılı bir organizasyon hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

Basın toplantısına Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, İzmir Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Kesen, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş katıldılar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.