Gıda Hattı

Dünya Mısır ve Buğday Stokları Azalıyor

24 Temmuz 2007, 16:55
Paylaş

2007/2008 sezonu sonunda, son yıllarda giderek azalan dünya mısır stoklarının son 30 yıl, buğday stoklarının ise son 12 yılın en düşük rakamına gerilemesi bekleniyor.

Konya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kara, hububat ve mısırın Türkiye'de kuraklıktan olumsuz etkilendiğini, üretimde ciddi düşüşler beklendiğini söyledi. Küresel ısınmanın kaçınılmaz olduğunu ancak bu durumun zarardan çok kâra dönüştürülmesi gerektiğini ifade eden Kara, dünyanın birçok ülkesinde, kuru ve sulu alanlarda oldukça yüksek verimler alınabildiğini kaydetti. Buğday ve mısırın dünyada giderek stratejik bir ürün haline gelmeye başladığını dile getiren Kara, "Uluslararası Hububat Konseyi'nin (IGC) son raporunda dünya mısır üretiminin geçen yıla göre 54 milyon tonluk artışla 750 milyon tona çıkacağı tahmin ediliyor. Tüketimin ise 762 milyon tona ulaşacağı öngörülüyor. Dünya buğday üretiminin ise 614 milyon ton, tüketiminin 619 milyon ton düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Dünya üretimi giderek artıyor ancak tüketim aynı hızla hatta daha fazla artıyor. Bu sezon için mısırdaki açık 12 milyon ton, buğdaydaki açık ise 5 milyon ton olarak görülüyor. Her yıl tüketim fazla olduğu için sürekli açık veriliyor ve stoklardan kullanılıyor."

2004/2005 sezonunda 132 milyon ton olan dünya mısır stoklarının 2007/2008 sezonunda son 30 yılın en düşük seviyesi olarak 86 milyon tona, 2004/2005 sezonunda 140 milyon ton olan dünya buğday stoklarının ise son 12 yılın en düşük rakamı olarak 111 milyon tona gerilemesinin beklendiğini ifade eden Kara, bu düşüşün önümüzdeki yıllarda da süreceğini tahmin ettiğini bildirdi.

Stoklar eriyor

Petrol fiyatlarının ve yemlik ihtiyacının giderek artması nedeniyle stokların yıl geçtikçe eridiğini vurgulayan Kara, “Dünya enerjide alternatif kaynaklar arıyor. Bu konuda da en iyi alternatif, bitkisel kaynaklı enerji olarak görünüyor. 2012 yılından sonra Avrupa, kullandığı yakıtın yüzde 10'unu biyoyakıttan karşılayacak. Bu yüzden buğday ve mısır dünyada giderek önem kazanıyor. Bunun sonucunda dünya yeniden toprağa dönüyor. Tarım ülkesi olan Türkiye'nin silkinmesi ve elindeki potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmesi gerekiyor” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.