Gıda Hattı

Dünya Kalp Günü, Fair Play ve Kalbim Benecol

28 Eylül 2007, 16:00
Paylaş

Kalp ve Damar Hastalıkları’ndan yılda 17,5 milyon kişinin öldüğü dünyamızda Türk Kalp Vakfı, Kalbim Benecol’ün desteği ile bu riskin azaltılması için kamuoyunu eğitmek, bilinçlendirmek ve motive etmek yolunda önemli bir adım attı. Her yıl düzenli olarak kutlanmaya başlanan “Dünya Kalp Günü”nün bu yılki basın toplantısına Türk Kalp Vakfı Başkanı Çetin Yıldırımakın, Kalbim Benecol Pazarlama Müdürü Verda Duysak ve diğer yetkililerin yanı sıra Dünya Fair Play ödülüne layık görülen 13 yaşındaki Türk sporcu Hilal Coşkuner katıldı. Türk Kalp Vakfı, Hilal Coşkuner’i “İyi Kalpli Ol” ödülü ve öğrenim bursu ile ödüllendirdi.

Dünyanın dört bir yanından ödüller için aday gösterilen sporcuların dosyalarını inceleyen Dünya Fair Play Konseyi (CIFP), 13 yaşındaki Trabzonlu İlköğretim Öğrencisi Hilal Coşkuner’i oy birliği ile Modern Olimpiyat Oyunları’nın kurucusu Baron Pierre De Coubertin’in adını taşıyan Dünya Fair Play ödülüne layık gördü.

Hilal Coşkuner, geçtiğimiz yıl Trabzon’da Okullararası Kros Birinciliği’nde altın madalyaya koşarken, gerideki rakibinin sakatlanıp yere düşmesi üzerine finişe değil, arkadaşının yardımına koşmuştu. Bu davranışının ardından Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve bir gazeteden ödül almıştı. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Fair Play Konseyi tarafından da kendisine 2006 yılı “Davranış Dalı”nda büyük ödül verilen Coşkuner, Dünya Fair Play Konseyi’ne aday olarak sunulmuştu.

Dünya Kalp Federasyonu bütün ülkelere sağlıkta birliği, yardımı, sevgi yolunu gösterdiği “Sağlıklı Kalpler için El Ele Verin “ sloganıyla yararlı bir tavsiyede bulunuyor.

Türk Kalp Vakfı ve Kalbim Benecol’ün, bu ortak amaç doğrultusunda bir araya geldiğini belirten ve toplantıda bir plaket alan Ülker Gıda Grubu Yağ Mutfak Kategorisi Pazarlama Müdürü Verda Duysak, ‘Kalbim Benecol olarak Türk Kalp Vakfı’na ve Türk toplumunu kalp ve damar hastalıkları konusunda bilinçlendirme çalışmalarına destek vermekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Klinik deneylerle kanıtlanmış ve günlük hayatın bir parçası olarak tüketilen Kalbim Benecol ürünleri, çağımızın düşmanı kolesterol için doğal bir çözüm konumunda. Türkiye nüfüsunun %12’si kalp ve damar hastalığı tehlikesi altında… Unutulmamalıdır ki, kolesterol oranındaki % 10’luk düşüş, kalp riski oranını % 50 azaltıyor.” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.