Gıda Hattı

Dünya Gazetesi, "Ekonominin Şeref Kürsüsü"nü Belirledi

7 Ocak 2008, 14:29
Paylaş

DÜNYA Gazetesi, Türkiye ekonomisine yön veren başarılı kişi ve kuruluşları 17 yıldır 'Şeref Kürsüsü'ne taşıyor. 1990 yılından bu yana devam eden Ekonominin Şeref Kürsüsü, altı kategoride bu yıl yeniden kuruldu. Büyük jüri, Gazetenin okurlarından, yazarlarından, yöneticilerinden ve iş dünyasının önde gelen temsilcilerinden oluştu. Kürsü adayları, yıl boyu süren çok titiz bir izleme ve araştırma sürecinden geçilerek belirlendi. Tüm verilerin sunulduğu Seçici Kurul'un nihai değerlendirmesiyle 2007 kürsüsü netleşti.

İŞTE DÜNYA JÜRİRİSİNİN SEÇİMLERİ

YILIN İŞ İNSANLARI

Ali Sabancı Esas Holding YK Üyesi ve Pegasus Havayolları YK Başkanı

Sabancı Holding'deki görevinden, "Ben sıkıldım, bambaşka bir şey denemek istiyorum" diyerek ayrıldı, 100 milyon dolar sermayeli Esas Holding'e katıldı. Ablası Emine Kamışlı ile birlikte yönettiği Esas Holding'in cirosunu kısa sürede 300 milyon Euro'ya çıkardı. Havada kıran kırana rekabetin yaşandığı 2007'de Pegasus'un başarılı olmasında büyük pay sahibi.

Feyhan Yaşar Kalpaklıoğlu Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Yaşarbank'a TMSF tarafından el koyulmasının ardından, finansal anlamda zor günler yaşayan Yaşar Holding yönetimini babası Selçuk Yaşar'dan devraldı. Yaptığı çalışmalarla holdingi tekrar 'yeni yatırımlar düşünür' hale getirdi. Holdingi Türkiye'nin ilk ve tek euro bazında özel sektör tahvil ihracatı gerçekleştiren kurumu haline getirerek, 200 milyon dolar gelir elde etti.

PROFESYONEL YÖNETİCİLER

Aka Gündüz Özdemir Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü

Üniversiteden mezun olduktan sonra, 1972'de Koç Grubu'na bağlı Beko Ticaret'te iş hayatına başladı. Pazarlamadan bölge müdürlüğüne grup içinde bir çok görevde bulundu. Arçelik ve Beko'nun birleştirilmesinde emeği geçti. Başarısının karşılığı olarak da Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanlığı'na getirildi. Grubun Çin'deki yatırımlarında da pay sahibi.

Çağlayan Arkan Microsoft Türkiye Genel Müdürü

Göreve geldiği 2003'ten bu yana Microsoft Türkiye finansal hizmetlerde yüzde 50, perakende ve üretimde yüzde 40, telekomda yüzde 64, nihai tüketici ürünlerinde yüzde 300, MSN'de yüzde 126, genel KOBİ pazarında yüzde 38, küçük işletmelerde ise yüzde 78 büyüdü. Türkiye birimi, 2007 yılında Microsoft'un merkezi tarafından en fazla gelişme gösteren 5 ofis arasında gösterildi.

YILIN BÜROKRATLARI

Ahmet Genç Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü

Klasik bürokrasi anlayışının dışına çıkarak, sigorta sektörüyle yakın temas içinde oldu. Özellikle sigortacılık sektörünün 13 yıldır beklediği Sigortacılık Kanunu'nun çıkarılmasında önemli görevler üstlendi. Aynı zamanda Tarım Sigortaları Kanunu üzerinde de ciddi emekleri bulunurken, sigortacılık sektöründe kolay ulaşılabilen kamu yöneticisi olarak tanınıyor.

Alparslan Korkmaz Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın başına getirildikten sonra Çin'den Almanya'ya, İsrail'den Japonya'ya 11 ülkede temsilcilik kurdu. Kısa bir süre içinde 500'e yakın yabancı firma temsilcisi ile birebir görüşmeler yaptı. Kurumun son büyük projesi ise uluslararası otomotiv yan sanayii devi Magna'nın Türkiye'ye yatırım yapmaya ikna edilmesi oldu.

YILIN ŞİRKETLERİ

Ülker

Eminönü'ndeki Nohutçu Han'da 63 yıl önce 6-7 kazanda bisküvi üretimiyle başladı, gıda ve içecek sektöründe bir deve dönüştü. 2007 yılında özellikle gıdadaki faaliyetlere yoğunlaşırken, bünyesindeki bazı şirketleri elden çıkardı. Çikolata devi, yılın son günlerinde, 63 yıllık zirve tırmanışını dünyaca ünlü lüks çikolata üreticisi Godiva'yı satın alarak taçlandırdı.

Arbel

Hububat ve bakliyat ihracatında 10 yıldır lider olan Mersin merkezli firma, geçen yıl 105 bin tonlık dış satım gerçekleştirdi. Kanada ve Avustralya'ya yaptığı fabrika yatırımlarıyla menşei çeşitlemesine giden firma, böylece Avrupa, Amerika ve Avustralya olmak üzere üç kıtaya açıldı. Toronto Borsası'nda da halka açılan firma Kanada'nın en çok ilgi gören şirketleri arasında.

YILIN ORTAK ORTAKLI ŞİRKETLERİ

Konya Şeker

En büyük hissedarı yüzde 35 ile Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi olan şirket, 2007'de yeni projelerle atağa kalktı. Çumra'da ilk sıvı şeker tesislerini kuran şirket, kristal şeker, şeker damlası ve stik şeker gibi ürünleri piyasaya sürdü. Hayvancılık alanında da yatırım yaptı. Hayvan yemi üreten şirket, çiftçiyi de 5 avansla destekledi ve 4 kez mazot desteği sağladı.

Tariş Ayma

Tariş bünyesindeki Pamuk, Üzüm ve İncir birliklerinin pazarlama şirketi olarak yola çıktı. Daha sonra yeniden yapılanarak, franchising yöntemiyle yayılma atağına kalktı. Tariş Ayma mağazalarında toplam 17 tarım satış kooperatifinin gıdadan kozmetiğe, alkollü içkilerden temizlik maddelerine kadar tüm ürünleri tüketicilerle buluşuyor.

YILIN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ

Türkiye Bankalar Birliği

Bankacılık sektörünün büyümesine, sağlıklı çalışmasına, bankacılık mesleğinin gelişmesine katkıda bulunması yanında sosyal projelere de imza attı. Tıbbi destek ve sosyal yardım programı olan "Çok Yaşa Bebek Projesi ile 10 bini aşkın bebek 'hayat'a tutundu. Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek Kampanyası ile TEMA Vakfı'na ciddi bağışlarla destek oldu.

TEPAV

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Anayasa hazırlıklarına ilk somut katkıyı veren Anayasa Platformu'nu koordine etti. İsrail-Filistin barışının ekonomik altyapısını hazırlamayı hedefleyen Ankara Forumu sürecini yürüttü. MB eski Başkanı Süreyya Serdengeçti Başkanlığı'ndaki İstikrar Enstitüsü ile kamu uygulamalarının takibini de içeren raporlar üretti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.