Gıda Hattı

Dünya Ekonomisinde Durgunluk

20 Şubat 2008, 01:47
Paylaş

Uluslararası piyasalarda geçen hafta, ABD Doları, önemli para birimleri karşısında dalgalı bir seyir izlerken, altın fiyatları geriledi.

Küresel piyasalarda, ABD ekonomisinin durgunluğa iyice yaklaşması haftaya damgasını vurdu.

ABD Mortgage Bankerleri Birliği verilerine göre, konut kredisi başvuruları geçen hafta, bir önceki haftaya oranla yüzde 2,1 oranında gerileyerek, son dört yılın en düşük düzeyine indi.30 yıl vadeli sabit oranlı konut kredisi faizleri ise yüzde 5,72'ye çıktı.

ABD'de perakende satışlar, bir önceki ay ki düşüşün ardından, Ocak ayında yüzde 0,3 arttı.Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, Ocak ayında perakende satışlar, büyük oranda yeni otomobil ve benzin satışlarının etkisiyle beklentilerin üzerinde yüzde 0,3 oranında artış gösterdi.

Uluslararası Para Fonu'na göre, sanayileşmiş ülkelerle gelişmiş ülkeler arasında, ekonomik krizin yayılması açısından bir ''ayrışma'' bulunmuyor.

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn ABD'deki bir ekonomik krizin, gelişmekte olan ülkeleri etkilemeyeceği yolundaki hipotezin yanlış olduğunu söyledi.

Strauss-Kahn, nasıl mali sektör ile reel sektör arasında bir ayrışma yoksa, sanayileşmiş ülkelerle yükselen piyasalar arasında da bir ayrışma olamayacağını kaydetti.

Bazı ekonomistlere göre, ekonomiler artık birbirine bağlı olmaktan çıktı ve aralarında bir çeşit ayrılma oluştu.

Buna göre, ABD'de bir sıkıntı yaşansa bile örneğin Çin'in, Hindistan'ın ve Rusya'nın büyümesi bundan fazla etkilenmeyecek ve bu ekonomilerdeki gelişme ABD'deki gerilemeyi dengeleyerek dünyada bir daralma yaşanmasının önüne geçecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.