Gıda Hattı

Dünya Bitkisel Yağ Konferansı

7 Ağustos 2006, 16:26
Paylaş

İstanbul'daki konferans ve sergide 29 firma yer alacak 

Konferans, American Oil Chemist's Society (AOCS) ve Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği tarafından organize ediliyor

Genelde iki veya üç yılda bir Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dışında bir ülkede organize edilen uluslararası yağ konferansı, American Oil Chemist's Society (AOCS) ve Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği tarafından 1996 ve 2002 yılında İstanbul'da gerçekleştirildi.

Þimdi de bu konferans dünyada bir ilk olarak aynı şehirde üçüncü defa Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği ve AOCS'nin organizasyonunda gerçekleştirilecek. Konferans ve sergi 14-16 Ağustos 2006 tarihlerinde İstanbul Hilton Convention ve Exhibition Center'da yapılacak. 1996 yılındaki konferansa 52 ülkeden 610 kişi, 2002 yılındaki konferansa ise 57 ülkeden 745 delege katılmıştı.

 

Üç ayrı salonda 14 ayrı oturum halinde iki buçuk gün sürecek olan İstanbul Konferansı'nın gündemi yağ sanayii ile ilgili tohum kırma/ekstraksiyon, proses teknikleri, yan ürün değerlendirmesi, kalite kontrol ve formülasyon gibi teknik konuları, dünya yağ ticareti, ekonomi ve pazarlama konularını, beslenme, bio-yakıtlar ve bioteknoloji gibi konuları kapsamakta. Konferansta üniversitelerimizden de otuzu aşkın sunum ve poster sunumu yapılacak.

Katılımcılar için konferans öncesi biodizel, bitkisel yağların rafinasyonu ve prosesi, yağlı tohumlar ekstraksiyon teknikleri, zeytinyağı (bugünkü pazar eğilimleri, proses teknikleri ve quality assurance) konularını kapsayan birer günlük dört ayrı kurs da düzenlenecek. Konferans boyunca devam edecek sergide ise 29 firma yer alacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.