Gıda Hattı

Dünya Bankası'ndan İklim Stratejisi

22 Ekim 2007, 16:03
Paylaş

Dünya maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, küresel ekonominin düzelmeye başladığı, ancak Ağustos ayındakine benzer çalkantılardan ve krizlerden kaçınmak için gelişmelerin yakından izlenmesi gerektiği görüşünde.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankası'nın ortak toplantısı çerçevesinde Washington'da bir araya gelen dünyanın pek çok ülkesinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları dünya ekonomisi hakkında görüş alış verişinde bulundular.

Paul Wolfowitz’den boşalan Dünya Bankası Başkanlığı görevini 1 Temmuz’da devralan Robert Zoellick iklim değişikliğiyle mücadeleyi kurumun görev sahasında değerlendirdiklerini söyledi. Zoellick, “Yoksul ülkelerin insanlarına iklim değişikliğinin yol açtığı sonuçların üstesinden gelmek, güneş ve rüzgar enerjisisinden enerji elde etmenin yollarını göstermeliyiz” dedi.

Robert Zoellick, Dünya Bankası’nın faaliyetlerinin somut sonuçlar elde etmesini sağlamayı öngördüklerini, bu kapsamda 15 yıllık bir iç savaşı geride bırakan Liberya’ya destek vermek amacıyla bu Batı Afrika ülkesinin borçlarının silinmesini öngördüklerini kaydetti. Zoellick, Afrika’da yoksullukla mücadele çalışmaları için 33 milyar dolarlık kaynağa gereksinim duyduklarını, bunun için kamunun yanı sıra uluslararası holdinglerle de temas içinde olduklarını söyledi.

ABD Hazine Bakanı Henry Paulson da dünya piyasalarındaki durumun geçen Ağustos'takine göre daha iyi olduğu hususunda görüş birliğine varıldığını bildirerek, ''Durum yavaş yavaş düzeliyor, ancak (tam düzelme) belli bir zaman alacak'' dedi.

Paulson, bakan ve başkanların son çalkantının dünya ekonomilerinin nasıl karşılıklı bağlantı içinde olduğunu ortaya koyduğu ve bu yüzden risk yönetimini güçlendirmek için çoklu görüşme ve tartışmaların gerekliliği konusunda da aynı düşüncede olduklarını söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.