Gıda Hattı

DSÖ’nün trans yağ kriterlerine uyumda ilk küresel taahhüt!

7 Aralık 2021, 12:27
Paylaş
DSÖ’nün trans yağ kriterlerine uyumda ilk küresel taahhüt!

Türkiye’de yıllar önce trans yağsız üretime geçen Cargill, bu uygulamasını globale de taşıyor. Şirket, DSÖ'nün “Trans Yağ” kriterlerini tüm dünyada devreye alan “ilk küresel yemeklik yağ tedarikçisi” oldu.

Türkiye’de Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) liderliğinde yağ üreticilerinin gönüllü inisiyatifi ile 2007 yılından bu yana raflardaki margarinler trans yağsız üretiliyor.

Cargill, tüm dünyada ürettiği yenilebilir yağlar portföyünün tamamında, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) önerdiği standart olan ’100 gram katı/sıvı yağda maksimum iki gram endüstriyel trans yağ asidi (iTFA)’ oranını, 2023 yılı sonuna kadar uygulayacağını duyurdu.

trans yağ

Trans yağ konusundaki yaklaşımını globale taşıyor!

Geçtiğimiz 25 yılda küresel gıda tedarikinden yaklaşık yarım milyar ton iTFA'yı çıkarmasıyla, Cargill’in tüm dünyada ürettiği yemeklik yağ portföyünün yaklaşık yüzde 89'u, DSÖ'nün iTFA alanında en iyi uygulama kriterlerine uygun şekilde üretildi.

Şirket, bu taahhüdüyle, yasal yükümlülüğünün bulunmadığı ülkeler de dahil olmak üzere tüm dünyadaki yemeklik yağ portföyünün yüzde 100'ünün, DSÖ'nün tavsiye ettiği en iyi uygulama kriterlerine uyacağının garantisini verdi.

Şirket bu son adımı gerçekleştirmek üzere küresel portföyünü yeniden biçimlendirmenin yanı sıra, birçok yağ imalat tesisinde iyileştirme ve işleme değişikliklerine önemli yatırımlar yapıyor. Trans yağ konusunda birçok ülkeden önce Türkiye’de aksiyon alan Cargill, şimdi bu yaklaşımını tüm dünyada hayata geçiriyor.

“Beslenmenin iyileştirilmesi endişe kaynağı”

Cargill Gıda İçerikleri, Biyoendüstriyel İşletme ve Risk Sorumlusu David Webster gelişmeyi; "Dünya COVID-19 salgınıyla mücadele etmeye devam ederken bile, dünya genelinde beslenmenin iyileştirilmesinin en büyük endişe kaynağı olmaya devam ettiğini biliyoruz. Kolektif bir endüstri olarak bu taahhüt dünyayı güvenli, sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde besleme amacımızla aynı doğrultudadır ve bize gıdanın üretildiği ya da tüketildiği her yerde iTFA'yı küresel gıda tedarikinden çıkarma fırsatı vermektedir. Bu uğraşın zaman alacağını biliyoruz ve müşterilerimiz bu önemli adımı atarken onlarla çalışmak için sabırsızlanıyoruz" sözleriyle değerlendirdi.

DSÖ'nün REPLACE girişimi* küresel gıda tedarik zincirinde iTFA hakkında en iyi uygulamaları gerçekleştirme konusunda hükümetler ve endüstriler için bir kılavuz sağlıyor.

Cargill, DSÖ'nün bu hedefine bağlı olan dünyanın en büyük gıda şirketleri ve Uluslararası Gıda ve İçecek Birliği (International Food and Beverage Alliance, IFBA) üyelerinin yanında yer alıyor.

Tedarik sağladığı markalar da girişimden memnun!

PepsiCo Başkan Yardımcısı ve Baş Bilim Görevlisi René Lammers, "Cargill'in, Dünya Sağlık Örgütü'nün hedefi ile uyumlu bir şekilde tüm yağlarında iTFA'ları azaltmayı çabaladığını görmek bizi heyecanlandırıyor. Aynı zamanda gıda ve içecek portföyümüzün, gezegenimiz ve insanlar için daha iyi olması amacıyla bunları dönüştürmeye dair pep+ (PepsiCo Positive) yolculuğunun da önemli bir parçasıdır. Cargill tedarik zincirimizin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda iTFA global hedeflerimize doğru ilerlemeyi hızlandırmak için birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz" dedi.

Cargill'in bu taahhüdü, bitkisel yağların kısmi hidrojenasyon (PHO) yönteminde istenmeden oluşan iTFA ile mücadele etmek için gerçekleştirilen onlarca yıllık bir yeniliği temel alıyor.

Yaklaşık 40'a yakın ülkede iTFA hakkında düzenlemeler bulunsa da, PHO yasakları ya da yiyeceklerde izin verilen azami iTFA miktarına yönelik sınırlandırmalar ile iTFA'lar birçok yerde sağlık açısından kaygı verici olmaya devam ediyor.

Müşterilerine iTFA içeren ürünler için çözümler sunuyor

Cargill inovasyon merkezleri, iTFA içeren ürünlere alternatif formüller geliştirme yolunda bugüne kadar geçerli ve daha güvenli 300'ün üzerinde küresel müşteri çözümü sunarak önemli ilerlemeler kaydetti.

Cargill Küresel Yemeklik Yağ Birimi Başkanı Jennifer Shomenta "Bu yenilikler DSÖ'nün iTFA'lara yönelik en iyi uygulama kriterlerini yerine getirmenin yanı sıra tüketicilerin en çok sevdikleri yiyeceklerin tadını veya dokusunu gözle görülür bir şekilde değiştirmeden de yapılabileceğini kanıtlıyor. Çalıştığımız yerlerde her boyutta gıda üreticisine yardımcı olmak amacıyla uzmanlığımızı paylaşmak ve uygulamak üzere bu çabanın bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz" şeklinde konuştu.

DSÖ'nün çabalarına katkı sağlamak amacıyla Cargill, özellikle ilgili yasaların henüz mevcut olmadığı ülkelerde sektör genelindeki yeniden formülasyonları desteklemek için hükümetler ve yağ sanayi federasyonları gibi hedeflenen bölgesel ve ulusal paydaşlarla iş birliği yapacak. Böylece sektörü de destekleyecek.

REPLACE eylem planı

REPLACE - DSÖ Endüstriyel trans yağların global gıda tedarikinden kaldırılmasına yönelik eylem paketi. REPLACE eylem paketi, endüstriyel trans yağı ulusal gıda tedarikinden kaldırmaya, 2023 yılına kadar da global düzeyde kullanımına son vermeye yönelik stratejik bir yaklaşım sağlıyor.

Trans yağın yüksek miktarda tüketilmesi (toplam enerji alımının %1’inden fazla), kalp ve damar hastalıkları kaynaklı ölüm ve olayların yaşanma riski ile ilişkilendirilmiştir.

Paket, uygulamayı kolaylaştırmak için altı modül ve ek web kaynaklarının yanı sıra trans yağların ortadan kaldırılmasına yönelik bu entegre yaklaşım için bir rasyonel ve çerçeve sunan, kapsayıcı bir teknik dokümandan oluşuyor.

Altı eylem alanı

Endüstriyel trans yağın gıda kaynaklarının ve gerekli politika değişimi için manzaranın gözden geçirilmesi.

Endüstriyel trans yağın yerine daha sağlıklı katı ve sıvı yağların getirilmesinin desteklenmesi.

Endüstriyel trans yağın ortadan kaldırılması için yasalar geçirilmesi veya düzenleyici eylemlerin hayata geçirilmesi.

Gıda tedariki içindeki trans yağ içeriğinin ve nüfustaki trans yağ tüketimindeki değişikliklerin değerlendirilmesi ve gözlenmesi.

Politika yapıcılar nezdinde trans yağın sağlık üzerindeki negatif etkisi hakkında bilinç oluşturulması.

Politika ve düzenlemelere uyumun sağlanması.

Cargill Küresel Yemeklik Yağ Çözümleri

Cargill'in Küresel Yemeklik Yağ Çözümleri (Global Edible Oil Solutions, GEOS) 20 ülkede 50'den fazla tesiste 8.000'in üzerinde çalışana sahip. Şirketin Türkiye’de bu alanda Balıkesir’de de bir fabrikası bulunuyor.

Dünyanın büyüyen nüfusu için yaşamsal öneme sahip lipit enerji ve beslenmesinin önde gelen küresel tedarikçisi olma hedefiyle şirket, dünya genelinde gıda hizmetleri, perakende, imalat ve distribütör müşterilerine her gün milyarlarca insanın hayatına dokunan bir dizi ürün ve çözüm sunuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.