Gıda Hattı

DSÖ’den Omicron varyantı için yüreklere su serpen açıklamalar!

8 Aralık 2021, 23:10
Paylaş
DSÖ’den Omicron varyantı için yüreklere su serpen açıklamalar!

Delta varyantının ardından ortaya çıkan Omicron konusunda DSÖ’den “Diğer Covid-19 varyantlarından daha tehlikeli olmayabilir” açıklaması geldi. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus,” Omicron’un Delta'dan daha hafif olduğuna dair bazı kanıtlar var, ancak emin olmak için henüz çok erken” derken, DSÖ Acil Durum Direktörü Michael Ryan da, Omicron'un önceki varyantlardan daha bulaşıcı olduğunu, ancak ön verilerin diğer varyantlardan daha şiddetli olmadığını işaret ettiğini söyledi. Ryan, kullanılan aşıların varyant üzerindeki etkinliğinden şüphe duyulması için bir neden olmadığının da altını çizdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından düzenlenen basın toplantısında, Covid-19’un Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni mutasyonu Omicron hakkında rahatlatan açıklamalar yapıldı.

Omicron şu ana kadar 57 ülkede tespit edildi

Omicron varyantının şu anda 57 ülkede tespit edildiğini ve bu sayının artmaya devam etmesini beklediklerini bildiren DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Omicron'un belirli özellikleri, salgının seyri üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini düşündürmektedir. Bu etkinin tam olarak ne olacağını bilmek hala zor. Şimdilik diğer mutasyonlara göre kesin artış oranını ölçmek zor olsa da bulaşmada hızlı bir artışı görmeye başlıyoruz” dedi.

Güney Afrika'da Omicron vaka sayısının hızla arttığını kaydeden Ghebreyesus “Omicron, Delta'nın bulaşımı çok düşük olduğunda tespit edildi. Bu nedenle Omicron'un Delta'yı geçip geçemeyeceğini anlamak için dünyada olup bitenleri dikkatle izlemek önemli olacaktır” ifadelerini kullandı. Ghebreyesus, Omicron'un neden olduğu hastalığın ciddiyeti ve semptomlarının daha net bir resminin oluşturulması için daha fazla ülkeyi DSÖ’nün sitesinde bulunan vaka raporlama formunu kullanarak Klinik Veri Platformuna daha fazla veri göndermeye çağırdı.

“Omicron’un Delta'dan daha hafif olduğuna dair bazı kanıtlar var”

Güney Afrika'dan gelen yeni verilerin Omicron ile yeniden enfeksiyon riskinin arttığını gösterdiğini, ancak daha sağlam sonuçlar çıkarmak için daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu vurgulayan DSÖ Genel Direktörü, “Omicron'un Delta'dan daha hafif şekilde hastalığa neden olduğuna dair bazı kanıtlar da var, ancak yine de emin olmak için henüz çok erken" dedi.

Omicron hakkında daha fazla bilgi edinmeye yardımcı olmak için DSÖ ile yakın bir şekilde çalışan Güney Afrika'daki bilim insanlarına bir kez daha teşekkür eden Ghebreyesus, önümüzdeki hafta Afrika Birliği ve Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin ev sahipliğinde düzenlenen ve araştırmacıları bir araya getirecek olan Afrika'da Uluslararası Halk Sağlığı Konferansı'na katılmayı dört gözle beklediğini dile getirdi.

“Etkisiz ve ayrımcı seyahat yasaklarından kaçınılmalı”

Omicron mutasyonunun tespit edilmesinin ardından birçok ülke sınırlarını Güney Afrika’ya kapatarak bütün uçuşları durdurmuştu.

Ülkeleri "etkisiz" ve "ayrımcı" seyahat yasaklarından kaçınmaya çağıran Ghebreyesus, "Fransa ve İsviçre'nin Güney Afrika ülkelerine yönelik seyahat yasaklarını kaldırmasından memnunum ve diğer ülkeleri de onların yolundan gitmeye çağırıyorum. Fransa ve İsviçre'ye teşekkür ederim" diye konuştu.

“Covid-19 aşılarının Omicron mutasyonunda etkili olmaması için bir neden yok”

DSÖ Acil Durum Direktörü Dr. Michael Ryan ise Omicron varyantına ilişkin Güney Afrika’da yürütülen küçük çaplı araştırmanın ardından düzenlenen basın toplantısında, Covid-19’a karşı geliştirilen aşıların Omicron varyantına da etkili olması gerektiğini söyledi. Araştırmaya göre, Pfizer-Biontech aşılarının diğer mutasyonlara kıyasla Omicron’a karşı 40 kat daha az etkili.

Güney Afrika’daki Araştırmayı Yöneten Prof. Dr. Alex Sigal, 12 kişiden alınan kan örnekleri üzerinden yapılan çalışma sonucunda beklenenden daha iyi sonuçlar alındığı söyledi.

Dr. Michael Ryan, Omicron varyantının diğer Covid mutasyonlarından daha güçlü olduğuna dair belirti olmadığını ifade ederek, “Bugüne kadar ki bütün mutasyonlarda hastaneye yatış ve ölümlerdeki azalmalar dikkate alındığında etkinliği kanıtlanmış güçlü aşılarımız var. Omicron için de bunun geçerli olmaması için bir nedenimiz yok” ifadelerini kullandı.

Omicron mutasyonu, birden çok Covid olan hasta sayısında artış yaşanan Güney Afrika’da ortaya çıkmıştı.

İlk araştırmalara göre, Omicron varyantı, diğer mutasyonlardan daha bulaşıcı ama daha hafif belirtiler gösteriyor.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.