AramaArama
Gıda Hattı

DSÖ’den korkutan açıklama: Covid-19’dan haftalık ölümler 20 bin arttı

9 Eylül 2021, 09:33
Paylaş
DSÖ’den korkutan açıklama: Covid-19’dan haftalık ölümler 20 bin arttı

Dünya genelinde son bir aydır Covid-19’dan ölümlerin haftada 50 binden 70 bine çıktığını bildiren DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, aşıların yüzde 80’inin ise orta ve üst gelirli ülkelerde uygulandığını açıkladı.

Düzenlediği basın toplantısında, Covid-19’a bağlı ölümlerinin geçen seneye kıyasla yükseldiğini belirten Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Geçen yıl Ekim ayından bu yana her hafta 50 binden fazla insan, Covid-19 nedeniyle öldü. Son bir aydır ise ölümler haftada neredeyse 70 bine yükseldi" dedi.

Küresel çağrı yaptı

Dünya genelinde Covid-19 aşılarının yüzde 80’inin orta ve üst gelirli ülkelerde uygulandığını belirten Ghebreyesus, her ülkenin nüfusunun en az yüzde 40'ını aşılayabilmesi için düşük gelirli ülkelerin aşılanmasına öncelik verilmesi için küresel çağrıda bulundu.

Aşıların ülkeler arası eşitsiz şekilde paylaşıldığını belirten Ghebreyesus, "Küresel olarak, şu anda 5,5 milyar aşı dozu uygulandı, ancak yüzde 80'i yüksek ve orta üst gelirli ülkelerde uygulandı" ifadelerini kullandı.

Hiçbir düşük gelirli ülkede hedefe ulaşılamadı

DSÖ'nün küresel hedefleri açıklayan Ghebreyesus, "Hedefimiz bu ayın sonuna kadar dünya nüfusunun en az yüzde 10'unu, bu yılın sonuna kadar en az yüzde 40'ını ve gelecek yılın ortasına kadar nüfusun yüzde 70'ini aşılamak" dedi.

Yüksek gelirli ülkelerin neredeyse yüzde 90'ı yüzde 10 hedefine, yüzde 70'ten fazlası ise yüzde 40 hedefine ulaştığını bildiren Ghebreyesus, hiçbir düşük gelirli ülke her iki hedefe de ulaşamadığını açıkladı.

Aşı eşitliği hakkında çok şey konuşulduğunu ancak çok az eylem yapıldığını kaydeden Ghebreyesus, "Yüksek gelirli ülkeler 1 milyar dozdan fazla bağışta bulunma sözü verdi, ancak bu dozların yüzde 15'inden azı gerçekleşti" dedi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.