Gıda Hattı

DSÖ’den korkutan açıklama: “Avrupalıların yarısı Omicron’dan etkilenecek”

11 Ocak 2022, 16:42
Paylaş
DSÖ’den korkutan açıklama: “Avrupalıların yarısı Omicron’dan etkilenecek”

Avrupa ve Orta Asya’daki 53 ülkeden 50’sinin Omicron varyantı bildirdiğini açıklayan DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, “Avrupalıların yarısı 2 ay içinde Omicron’dan etkilenecek” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, Covid-19 ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“Bölge nüfusunun yarısından fazlası Omicron’dan etkilenecek”

Mevcut yayılma hızında 2 ay içerisinde Omicron mutasyonunun Avrupalıların yarısından fazlasını etkileyeceğini tahmin ettiğini belirten Kluge, “Avrupa ve Orta Asya'daki 53 ülkeden 50'si Omicron vakaları bildirdi. Bu hızla Sağlık Metrikleri ve Değerlendirme Enstitüsü (IHME), önümüzdeki 6-8 hafta içinde bölge nüfusunun yüzde 50'sinden fazlasının Omicron ile enfekte olacağını tahmin ediyor" ifadelerini kullandı.

Avrupa teyakkuzda

“Mutasyonlar insan hücrelerine daha kolay yapışıyor”

Bölgede 2022'nin ilk haftasında 7 milyondan fazla Covid-19 vakası tespit edildiğini belirten Kluge, “10 Ocak itibariyle 26 ülke, nüfusunun yüzde 1'inden fazlasının her hafta Covid-19'a yakalandığını bildiriyor” dedi.

Son haftalarda derlenen verilerin Omicron'un yüksek oranda bulaşıcı olduğunu doğruladığını da sözlerine ekleyen Kluge, “Mutasyonlar insan hücrelerine daha kolay yapışıyor ve daha önce hastalığı geçirmiş veya aşılanmış kişileri bile enfekte edebilir” ifadelerini kullandı.

“Okullar kapatılacak en son yer olmalı”

Omicron'un hızlı yayılımının birçok ülkede sağlık sistemini tehdit ettiğini vurgulayan Kluge, okulların kapatılacak en son ve kapatılması halinde açılacak ilk yer olması gerektiğinin altını çizdi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.