Gıda Hattı

DSÖ’den Avrupa için korkutan uyarı!

25 Kasım 2021, 09:20
Paylaş
DSÖ’den Avrupa için korkutan uyarı!

Daha önce kış sonuna kadar Avrupa'da Covid-19'dan yaklaşık yarım milyon insanının ölebileceği uyarısı yapan DSÖ, vaka sayılarındaki hızlı artışın ardından Mart ayına kadar 700 bin can kaybı yaşanabileceğini duyurdu.

Son dönemde koronavirüs salgınında vaka ve can kayıplarındaki artışın tedirginlik yarattığı Avrupa için bir uyarı da, Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) geldi.

DSÖ’ye göre Avrupa’da can kayıpları 2,2 milyona ulaşabilir

Salgın nedeniyle Mart ayına kadar 700 bin kişinin daha hayatını kaybedebileceği uyarısında bulunan DSÖ’nün açıklamasında, can kayıplarının Avrupa ülkeleri ile Asya ülkelerinin bir kısmında olabileceği bildirildi.

Avrupa ülkelerindeki can kaybının 1.5 milyonu geride bıraktığını hatırlatan DSÖ, bazı Avrupa ülkelerinde Mart ayına kadar yoğun bakım ünitelerinde “aşırı stres” yaşanabileceğini dile getirdi. Avrupa ülkelerinde can kayıplarının ilk nedeninin koronavirüs olduğunu rapor eden DSÖ açıklamasında, “Giderek artan can kayıpları Avrupa bölgesinde ilkbahar mevsimine kadar 2.2 milyona ulaşabilir” ifadeleri yer aldı.

Avrupa’da vaka artışının nedeni aşılanmamış kişiler ve Delta mutasyonu

DSÖ, Avrupa ülkelerindeki vaka sayısının yüksek olmasının nedenlerinin başında çok sayıda aşılanmamış kişi ve bazı ülkelerde Delta mutasyonlu vakaların yaygınlığının geldiğini bildirdi.

DSÖ Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge, aşılanmayanları uyarırken “Hepimizin trajedileri ve can kayıplarını önlemeye, bu kışı toplum ve işletmeleri etkileyecek daha zararı azaltmaya yardımcı olmak ve için fırsat ve sorumluluğumuz var” dedi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.