AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

DSÖ'den aşılamanın yetersiz olduğu ülkeler için salgın uyarısı!

DSÖ'den aşılamanın yetersiz olduğu ülkeler için salgın uyarısı!
22 Haziran 2021, 00:29

Küresel olarak Covid-19 vakalarının 8 haftadır, ölümlerin ise 7 haftadır azaldığını kaydeden DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, buna karşılık bazı ülkelerde can kayıplarının 3-4 katına çıktığını açıkladı. Ghebreyesus, “Bir avuç ülke yüksek aşılama oranlarıyla, daha düşük sayıda hastaneye yatış ve ölüm görüyorken, Afrika, Amerika ve Asya’daki diğer ülkeler inanılmaz Covid-19 salgınlarıyla karşı karşıya” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, düzenlediği basın toplantısında, geçtiğimiz hafta dünya genelinde 2,5 milyondan fazla Covid-19 vakası ve yaklaşık 64 bin can kaybı bildirildiğini açıkladı.

Küresel düzeyde vakalar 8, ölümler 7 haftadır düşüşte!

Küresel olarak, Covid-19 vakaların art arda 8 hafta boyunca düştüğünü ve ölümlerin art arda 7’inci haftada azaldığını kaydeden Ghebreyesus, Afrika'da ise Covid-19 vaka ve can kayıplarının geçtiğimiz hafta yaklaşık yüzde 40 arttığını ve bazı ülkelerde can kayıplarının 3 veya 4 katına çıktığını açıkladı.

Ghebreyesus, “Bir avuç ülke yüksek aşılama oranlarına sahipken ve şu anda daha düşük sayıda hastaneye yatış ve ölüm görüyorken, Afrika, Amerika ve Asya’daki diğer ülkeler şimdi inanılmaz Covid-19 salgınlarıyla karşı karşıya” dedi.

Artışların çeşitli nedenleri olduğunu söyleyen Ghebreyesus, bunların Covid-19 mutasyonlarının yayılmasının, sosyal karışımın, sosyal mesafelerin etkisiz kullanımı ve aşı eşitsizliği olduğunu belirtti.

Güney Afrika’da teknoloji transfer merkezi kurulacak

DSÖ’nün Güney Afrika'da bir teknoloji transfer merkezi kurmak için şirketler ve kurumlardan oluşan bir ticaret birliği ile görüşme halinde olduğunu açıklayan Ghebreyesus, teknoloji transfer merkezinin, düşük ve orta gelirli ülkelerden üreticilerin belirli aşıların nasıl üretileceği konusunda eğitim alabilecekleri eğitim tesisleri ve bunu yapmak için ilgili lisanslardan oluşacağını aktardı.

Ghebreyesus, “Ticaret Birliği hem mRNA aşılarını kendisi üretecek hem de bir üretici Biovac'a eğitim vererek, merkez görevi görecek olan Afrigen Biologics & Vaccines şirketini içeriyor. Zamanla Afrigen, Afrika ve ötesindeki diğer üreticilere eğitim sağlayabilir” dedi.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.