Gıda Hattı

DSÖ ülkelere çağrı yaptı, G7 Sağlık Bakanları Omicron gündemiyle toplandı

30 Kasım 2021, 01:17
Paylaş
DSÖ ülkelere çağrı yaptı, G7 Sağlık Bakanları Omicron gündemiyle toplandı

Gelecek nesillerin pandemilerle mücadelede daha donanımlı hale gelmesi için bir anlaşmaya varılması çağrısında bulunan DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, “Dünya ulusları tek bir sesle 'bir daha asla' demek için bir araya gelmedikçe bunların hepsi tekrar olacak” dedi. G7 Sağlık Bakanları da Omicron gündemiyle toplandı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ'nün en üst karar alma organı Dünya Sağlık Asamblesi'nin (DSA) özel oturumunun açılışında yaptığı konuşmada, Covid-19 salgınının üstesinden gelmenin ve gelecek nesillere bir miras bırakmanın zamanının geldiğini söyledi. Ghebreyesus, "Siz dünya ulusları tek bir sesle 'bir daha asla' demek için bir araya gelmedikçe, bunların hepsi tekrar olacak" dedi.

“Omicron, dünyanın yeni bir anlaşmaya ihtiyacı olduğunu gösteriyor"

“Omicron'un ortaya çıkışı, Covid-19'un bizimle işinin bitmediğini hatırlatıyor. Omicron mutasyonu dünyanın neden yeni bir anlaşmaya ihtiyacı olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullanan Ghebreyesus, yeni varyantın bulaşıcılık oranının şiddetli semptomlara neden olup olmadığını, aşıların Omicron’a karşı etkisinin bilinmediğini ve bilim adamlarının bu konuları araştırdığını vurguladı. Ghebreyesus, Güney Afrika'ya bu mutasyonu tespit ettiği ve bildirdiği için teşekkür edilmesi gerektiğini, cezalandırılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

DSÖ üyeleri pandemileri önlemek ve mücadele etmek için uluslararası bir araç oluşturmak için müzakereleri başlatırken, 3 gün sürecek olan toplantıda DSÖ üyelerinin taslak anlaşmayı onaylaması bekleniyor.

G7 Sağlık Bakanları “Omicron” gündemi ile toplandı

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid tarafından Covid-19’un Güney Afrika'da ortaya çıkan Omicron varyantı gündemi ile acil toplantıya çağrılan İngiltere, ABD, Kanada, Japonya, Almanya, Fransa ve İtalya'dan oluşan G7 ülkelerinin Sağlık Bakanlarının açıklamasında, “Küresel topluluk, acil eylem gerektiren yeni ve son derece bulaşıcı bir Covid-19 varyantı tehdidiyle karşı karşıyadır” denildi.

Güney Afrika'nın mutasyonu tespit etme ve diğer ülkeleri buna karşı uyarma konusundaki çalışmalarından övgü ile bahseden Bakanlar ayrıca, toplantıda Covid-19 aşılarına erişimin sağlanmasının stratejik öneminin kabul edildiğini, bu konudaki bağış taahhütlerinin ileriye taşındığını ve aşı ile ilgili yanlış bilgilerle mücadele etmenin yanı sıra araştırma ve geliştirmeyi desteklediklerini belirtti. Omicron'u izlemek için DSÖ ve uluslararası ortaklarla yakın çalışmaya devam etmeye kararlı olduklarını belirten bakanlar, Aralık ayında tekrar bir araya gelme taahhüdünde bulundu.

İngiltere Sağlık Bakanı Javid toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, "Bu yeni varyantı ve gelecekteki tehditleri ele almak için uluslararası ortaklarımızla işbirliği yapmaya devam etmemiz hayati önem taşıyor" derken, Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran ise Omicron’a karşı ülkeler arasında şeffaflık ve dayanışmanın hakim olması gerektiğini vurguladı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.