Gıda Hattı

DSÖ “Omicron’un daha bulaşıcı olduğunu gösteren veri yok” dedi, ülkelere çağrı yaptı!

29 Kasım 2021, 00:57
Paylaş
DSÖ “Omicron’un daha bulaşıcı olduğunu gösteren veri yok” dedi, ülkelere çağrı yaptı!

Güney Afrika’da ortaya çıkan Covid-19’un yeni mutasyonu Omicron vakalarına yenileri eklenirken, Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) ülkelere çağrı geldi. “Omicron’un virüsün diğer mutasyonlarından daha bulaşıcı olduğunu gösteren bir veri yok” açıklaması yapan DSÖ, Güney Afrika’ya seyahatleri askıya alan ülkelere, “sınırları kapatmayın" çağrısında bulundu.

Covid-19’un ilk olarak Güney Afrika’da tespit edilen yeni mutasyonu Omicron vakalarına yenileri eklenirken, Afrika ülkelerine yönelik seyahat yasakları da yayılıyor.

Avustralya’da 2 kişide Omicron mutasyonu tespit edildi

Güney Afrika dahil 9 ülkeye uçuşları durduran Avustralya’da Omicron vakası görüldü. Yeni Güney Galler Eyalet Sağlık Bakanlığı, Güney Afrika'dan Sydney'e gelen 2 kişide Omicron mutasyonu tespit edildiğini duyurdu. Karantinaya alınan her iki kişinin de semptom göstermediği ve tam aşılı olduğu, Güney Afrika’dan gelen 12 yolcunun daha 14 gün süreyle otel karantinasına alındığı kaydedilen açıklamada, yolcu ve mürettebattan oluşan 260 kişinin daha karantinaya alınacağı belirtildi.

Güney Afrika’dan gelen 13 yolcuda Omicron belirlendi

Güney Afrika’nın Johannesburg kentinden Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a gelen iki uçaktaki toplam 600 yolcuya yapılan testler sonucunda 61 yolcuda Covid-19 tespit edilmiş, söz konusu yolcular Schiphol Havalimanı yakınındaki bir otelde karantinaya alınmıştı. Test sonucu pozitif çıkan 61 yolcudan 13’ünde Omicron mutasyonunun tespit edildiği bildirildi.

Omicron vakalarının duyurulmasının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Hugo de Jonge, Güney Afrika'dan gelen yolculara "mümkün olan en kısa sürede" Covid-19 testi yaptırmaları için "acil çağrıda” bulunarak, ülkede daha fazla Omicron vakası olabileceğini söyledi.

Testi negatif çıkanlardan beş gün evde izole olmaları ve daha fazla test yapmaları isteyen yetkililer, Cumartesi günü bazı yolcuların olumsuz bir testin yazılı kanıtını almadıklarına ve bu nedenle uçuşa devam edemeyeceklerine dair raporlar olmasına rağmen transit yolcuların yolculuklarına devam etmelerine izin verileceğini belirttiler.

İngiltere'de 3’üncü Omicron vakası

İngiltere’de Covid-19’un yeni mutasyonu Omicron vaka sayısı 3’e yükseldi. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) tarafından yapılan açıklamada, yeni mutasyonun başkent Londra'nın Westminster bölgesinde 1 kişide daha tespit edildiği belirtilerek, toplam Omicron vaka sayısının 3’e yükseldiği aktarıldı.

UKHSA CEO'su Dr. Jenny Harris, önümüzdeki günlerde daha fazla mutasyon vakasının tespit edilmesinin çok muhtemel olduğunu belirterek, yetkililerin mutasyonun bulaşıcılık, şiddetli hastalık, ölüm, antikor yanıtı ve aşı direnci üzerindeki etkisini anlamak için araştırmalarını sürdürdüğünü açıkladı. Harris, Covid-19 semptomları olan herkesin kendini izole etmesi ve hemen PCR testi yaptırması gerektiğini vurguladı. Harris, yeni mutasyonun yayılmasını yavaşlatmayı sağlamak için herkesin toplu taşıma araçlarında ve dükkanlarda maske kullanması gerektiğini açıkladı.

10 Afrika ülkesi kırmızı listeye alındı

İngiltere hükümeti, “kaygı verici” Omicron varyantı karşısında toplamda 10 Afrika ülkesini kırmızı seyahat listesine aldı. Güney Afrika, Botsvana, Namibya, Zimbabve, Lesoto, Esvatini, Angola, Mozambik, Malavi ve Zambiya'dan İngiltere'ye gelen yolcular, 10 gün boyunca otel karantinasına girmek zorunda kalacak.

Omicron mutasyonu şu ana kadar, Hollanda, Belçika, Almanya, Çekya, İngiltere, İtalya, İsrail, Hong Kong, Güney Afrika, Botsvana, Danimarka ve Avusturalya’da tespit edildi.

DSÖ’den herkesi korkutan tahmin!

“Diğer mutasyonlardan daha bulaşıcı olduğunu gösteren veri yok”

Covid-19'un yeni mutasyonu Omicron’un yayılmasını önlemek amacıyla Güney Afrika’ya seyahat kısıtlaması başlatan ülkelere, Dünya Sağlık Örgütü’nden çağrı geldi.

Omicron’un virüsün diğer mutasyonlarından daha bulaşıcı olduğunu gösteren bir veri, diğer mutasyonlara kıyasla daha şiddetli hastalığa, farklı semptomlara veya daha hızlı yayıldığına dair bir kanıt olmadığını vurgulayan DSÖ, ülkeleri sınırlarını kapatmak için acele etmemeye çağırdı.

DSÖ, seyahat kısıtlamalarının Covid-19'un yayılmasını azaltmada rol oynayabileceğini fakat "hayatlar ve geçim kaynakları üzerinde ağır bir yük oluşturduğunu" belirtti. Omicron mutasyonuna ilişkin araştırmaların devam ettiğini aktaran DSÖ, ülkelere "gereksiz yere müdahaleci olmamaları ve bilimsel temelli bir yaklaşım benimsemeleri" tavsiyesinde bulundu.

Ülkelere çağrı: “Sınırları kapatmayın”

Omicron varyantının artık dünyanın çeşitli bölgelerinde de tespit edildiği ve Afrika'yı hedef alan seyahat yasaklarının küresel dayanışmaya zarar verdiğini ifade eden DSÖ Afrika Bölge Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, "Çözümler için birlikte çalışırsak virüsün üstesinden gelebiliriz" dedi.

DSÖ’nün Virüs Evrimi Teknik Danışma Grubu (TAG-VE) da, "Güney Afrika'nın Omicron mutasyonundan etkilenen bölgelerinde Covid-19 için pozitif test eden kişilerin sayısı arttı, ancak bunun Omicron veya diğer faktörlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için epidemiyolojik çalışmalar devam ediyor" açıklaması yaptı.

Daha çok gençlerde rastlanıyor

“Ön veriler, Güney Afrika'da artan hastaneye yatış oranları olduğunu öne sürse de bunun nedeni Omicron mutasyonundan kaynaklanmaktan ziyade, genel olarak enfekte olan insan sayısının artması olabilir” diyen TAG-VE’nin ön verilerine göre, daha önce Covid-19 olan kişilerin Omicron mutasyonu ile yeniden enfekte olabileceği, şimdiye kadar bildirilen enfeksiyonların daha hafif hastalanma eğiliminde olan genç bireyler arasında olduğu belirtildi. TAG-VE, Omicron’un endişe düzeyini anlamanın birkaç hafta süreceğini açıkladı.

Güney Afrika seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasını istedi

Bir televizyon konuşması yapan Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa da, “Ülkemize ve Güney Afrika'daki kardeş ülkelere seyahat yasağı koyan tüm ülkeleri kararlarını derhal ve acilen geri almaya çağırıyoruz” dedi.

Güney Afrika’ya uygulanan seyahat yasaklarının bilimle bağdaşmadığını vurgulayan Ramaphosa, “Seyahat yasağının yapacağı tek şey, mutasyondan etkilenen ülkelerin ekonomilerine daha fazla zarar vermek, pandemiye yanıt verme ve kontrol altına alma yeteneklerini baltalamak” ifadelerini kullandı. Uygulanan kısıtlamaların haksızlık olduğunu ifade eden Ramaphosa, “Ülkemize ve Güney Afrika'daki kardeş ülkelerimize karşı haksız bir şekilde ayrımcılık yapmaktadır" ifadelerini kullandı.

Omicron’un keşfinden sonra ABD, Fransa, Türkiye ve Katar’ın da aralarında bulunduğu birçok ülke Güney Afrika ile birçok Afrika ülkesine seyahat kısıtlaması uygulama kararı aldı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.