AramaArama
Gıda Hattı

DSÖ “izlenmesi gereken mutasyon” olarak tanımladı: Mu mutasyonu Japonya’da!

2 Eylül 2021, 11:48
Paylaş
DSÖ “izlenmesi gereken mutasyon” olarak tanımladı: Mu mutasyonu Japonya’da!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kolombiya’da ortaya çıkan Mu mutasyonunu, aşılara karşı dirençli olabileceği endişesiyle “izlenmesi gereken mutasyon” olarak tanımladı. Yeni mutasyon "B.1.621"in, vaka sayılarında yeterli düşüşün sağlanamadığı Japonya’ya da sıçradığı bildirildi.

Kolombiya'da ortaya çıkan Mu mutasyonu, DSÖ tarafından aşılara karşı dirençli olabileceği endişesiyle "izlenmesi gereken mutasyon" olarak tanımlandı. Örgüt, Mu mutasyonunun küresel yaygınlığının şu anda yüzde 0,1 seviyelerinde olmasına karşın, Kolombiya’da vakaların yüzde 39'unu ve Ekvador’daki vakalarını yüzde 13'ünü oluşturduğuna dikkat çekti.

Mu, ilgi mutasyonu kategorisinde

Şimdiye dek görülen Covid-19 mutasyonlarını VOC (endişe verici mutasyon) ve VOI (ilgi mutasyonları) olarak sınıflandıran DSÖ, daha önce Alfa, Beta, Gamma ve Delta mutasyonları "endişe mutasyonları" sınıfına dahil etmişti. "Mu mutasyonu" ise an itibariyle takip edilmesi gereken "ilgi mutasyonları" arasında yer alıyor.

Japonya'ya da sıçradı

Covid-19 pandemisinde DSÖ’nün “izlenmesi gereken mutasyon” olarak tanımladığı yeni mutasyonun, Japonya’da ilk kez görüldüğü bildirildi. Sağlık Bakanlığı, havaalanlarındaki karantina merkezlerinde pozitif sonuç veren 2 yolcuya ilişkin sonuçlar üzerinde yapılan genetik incelemelerde vakaların Mu mutasyonu olduğunun tespit edildiğini duyurdu.

Haziran ayı sonlarında Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) Narita Havalimanı'na gelen 40'lı yaşlardaki bir kadın yolcu ile Temmuz başında İngiltere'den Haneda Havalimanı'na inen 50'li yaşlardaki bir diğer kadın yolcunun Mu mutasyonu ile enfekte olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

Japonya'da Covid-19 vakalarının toplam sayısı dün itibariyle 1 milyon 511 bin 373'e ulaşmış, ölü sayısı da 16 bin 154'e yükselmişti.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.