Gıda Hattı

DSÖ insülin için ön yeterlik programına başlayacak

17 Kasım 2019, 18:45
Paylaş
DSÖ insülin için ön yeterlik programına başlayacak

Dünya Sağlık Örgütü, İlaç Ön Yeterlik Programına insan insülin ürünlerini de dahil etmeye yönelik bir pilot program yürütmeye başlayacağını açıkladı. Pilot programın amacının düşük ve orta gelirli ülkelerde diyabet hastalığı tedavisinin daha yaygın kitlelere ulaşabilmesi olduğu belirtildi.

Girişimin, DSÖ'nün halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen ve dünyadaki ölüm nedenleri arasında ilk on sıra içerisinde yer alan diyabet hastalığının oluşturduğu yükü hafifletmeye yönelik adımların ilki olduğu ifade edildi.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, diyabetin düşük gelirli ülkelerde daha hızlı yükselen bir hastalık olduğunu ifade etti. Bu hastalık nedeniyle insülin ihtiyacı olan birçok kişinin ilaca ulaşmakta finansal güçlük çektiğini veya ilacı tümden bırakarak hayatlarını riske attıklarını söyleyen Ghebreyesus, DSÖ'nün insülin için ön yeterlik girişiminin hayat kurtaran bu maddeye ihtiyaç duyan herkesin sahip olabilmesi yolunda önemli bir adım olduğunu ifade etti.

İnsülin 1977'den beri temel ilaçlar kategorisinde

İnsan insülini 1977'den beri DSÖ Temel İlaçlar listesinde yer alıyor. Bu liste devletlere halk sağlığı sistemlerinde desteklenecek ürünlere kara vermede yol gösteriyor. Ancak tip 2 diyabet hastalığı olduğu düşünülen 65 milyon insanın sadece yarısı insülin maddesine erişebiliyor. Bunun nedeni insülinin yüksek fiyatı ve halk sağlığı merkezlerinde bulunmaması olarak gösteriliyor.

Diyabet hastalığı tedavisi için kullanılan insülin maddesinin DSÖ İlaç Ön Yeterlik Programına dahil edilmesinin, bu ilacın pazarına yeni üreticilerin girmesini sağlayacağı, böylelikle ilaç fiyatlarının inebileceği düşünülüyor. Halihazırda bu madde sadece üç ilaç firması tarafından üretiliyor.

DSÖ'nün değerlendirme için hedeflediği süre 270 gün. Bu süre içerisinde yeni ilaç firmaları başvuru yaparlarsa, DSÖ onaylı ilaçlar gelecek yıl bu zamanlarda piyasaya sürülmüş olabilir. Ön yeterlik süreci, DSÖ'nün ilaçların kalitesini, güvenliğini ve etkinliğini denetleyerek kullanımlarına yönelik kılavuz hazırladığı bir süreç. Birçok düşük ve orta gelirli ülke DSÖ ön yeterlik değerlendirmesini kendi ülkelerinde izin verilecek tıbbi ürünleri belirlemek için kullanıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.