Gıda Hattı

DSÖ, Güney Afrika'da tespit edilen yeni mutasyona “Omicron” dedi. Dünya diken üstünde!

26 Kasım 2021, 23:45
Paylaş
DSÖ, Güney Afrika'da tespit edilen yeni mutasyona “Omicron” dedi. Dünya diken üstünde!

Güney Afrika’da tespit edilen ve DSÖ’nün “Endişe Mutasyonu (VOC)" olarak sınıflandırarak, “Omicron” olarak adlandırdığı yeni mutasyona, Bostvana ve Hong Kong’un ardından Belçika ve İsrail’de de rastlandı. AB ülkeleri, İngiltere, ABD ve Kanada 7 Afrika ülkesine seyahatleri askıya aldı, söz konusu ülkelerden gelecek yolculara karantina şartı getirildi. Sağlık Bakanı Koca da, 5 Afrika ülkesinden tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapıları yoluyla seyahatlere gece yarısından itibaren izin verilmeyeceğini açıkladı.

Güney Afrika’da bilim insanları tarafından tespit edilen ve B.1.1.529 ya da Nu olarak adlandırılan Covid-19’un yeni mutasyonu, dünyayı alarma geçirdi.

Hong Kong, Belçika ve İsrail’de de rastlandı

Güney Afrika’nın yanı sıra Botsvana'da da tespit edilen yeni varyant, Hong Kong’un ardından Avrupa’da ilk olarak Belçika’da, Ortadoğu’da ise İsrail’de ortaya çıktı.

Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yeni mutasyonun Güney Afrika'dan gelen 1 kişide ve aynı karantina otelinde birkaç gün sonra testi pozitif çıkan 1 misafirde tespit edildiği bildirildi. Bakanlık, 2 vakanın da Covid-19'a karşı tamamen aşılı olduğunu kaydetti.

Belçika’da ilk Güney Afrika mutasyonunun tespit edildiğini duyuran Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, yeni mutasyonun aşısız bir kişide tespit edildiğini, şahsa 22 Kasım’da yapılan testin pozitif çıktığını duyurdu.

İsrail Sağlık Bakanlığı, Doğu Afrika ülkesi Malavi'den ülkeye dönen ve Covid-19'a karşı aşılanmış 3 kişide Covid-19’un yeni mutasyonunun tespit edildiğini ve karantinaya alındıklarını kaydetti. Başbakan Naftali Bennett, daha bulaşıcı olan ve Delta mutasyonundan daha hızlı yayılan yeni mutasyonunun Covid-19'a karşı geliştirilen aşılardan etkilenip etkilenmediğine ya da daha ölümcül olup olmadığına dair bilgi toplandığını kaydetti. Bennett, “Şu anda acil bir durumun eşiğindeyiz” ifadesini kullanırken, İsrail hükümeti Sahra Altı Afrika ülkelerine gidiş gelişleri yasaklama kararı aldı. Bu ülkelerden dönenler bir süre karantina altına alınacak.

DSÖ, yeni mutasyonun adını koydu: “Omicron”

Güney Afrika'da görülen ve B.1.1.529 olarak adlandırılan Covid-19’un yeni mutasyonunu değerlendirmek üzere özel toplantı yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

DSÖ, Güney Afrikalı bilim insanları tarafından B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni mutasyona, "Omicron" adının verdiğini duyurdu. Açıklamada, “Bu mutasyon, bazıları endişe verici olan çok sayıda mutasyona sahiptir. On bulgular yeni mutasyonun daha yüksek bulaşma riski taşıdığı yönünde" ifadelerine yer verdi. Omicron mutasyonunu taşıyan vaka sayısının Güney Afrika'daki giderek arttığını belirten DSÖ, yeni mutasyonun "Endişe Mutasyonu (VOC)" olarak sınıflandırıldığını kaydetti.

İngiltere, 6 Afrika ülkesini kırmızı listeye aldı

Güney Afrika’da tespit edilen yeni varyant nedeniyle ilk olarak İngiltere, 6 Afrika ülkesine seyahat yasağı getirdi.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, mutasyonun “büyük bir uluslararası endişeye" neden olduğunu, fakat İngiltere'de herhangi bir vakanın tespit edilmediğini belirtti. Elde edilen deneyimlerin "hızlı ve mümkün olan en kısa zamanda hareket edilmesi gerektiğini" gösterdiğini bildiren Javid, yeni mutasyonun Güney Afrika ve Botsvana'dan "büyük ihtimalle" diğer ülkelere yayılmış olabileceğini kaydetti.

Hükümetin aldığı karar uyarınca, Güney Afrika, Botsvana, Namibya, Zimbabve, Lesotho ve Esvatini, 28 Kasım Pazar günü saat 04.00'den itibaren kırmızı liste kurallarına tabi tutulacak. Bu ülkelerden İngiltere'ye seyahat edecek kişiler 10 gün boyunca otel karantinasına alınacak. Son 10 gün içinde bu ülkelerde bulunan kişilerin de 10 gün boyunca kendilerini evlerinde izole etmeleri gerekecek. Bu kişiler İngiltere'deki 2'inci ve 8'inci günlerinde PCR testi yaptıracaklar.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) tarafından incelenen yeni varyantın, aşılar, tedaviler ve bulaşma hızı gibi virüsün tepki ve davranışlarını değiştirebileceği düşünülüyor.

Japonya, 10 günlük zorunlu karantina uygulayacak

Japonya'da hükümet, yeni Covid-19 mutasyonu nedeniyle 6 Afrika ülkesinden gelen yolculara, 10 günlük zorunlu karantina uygulama kararı aldı. Güney Afrika, Botsvana, Eswatini, Lesotho, Namibya, Güney Afrika ve Zimbabve’den Japonya’ya gelen yolcular, hükümet tarafından belirlenen tesislerde 10 gün süreyle zorunlu karantinaya alınacak.

AB Komisyonu Başkanı Leyen çağrı yaptı

Güney Afrika’da tespit edilen ve B.1.1.529 olarak adlandırılan yeni mutasyonun dünya genelinde giderek yayılması ve Belçika’da ilk vakanın bildirilmesi üzerine AB yetkilileri de harekete geçti. AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, AB üyesi ülkelere, Güney Afrika bölgesine yönelik seyahat kısıtlaması getirilmesini önerdi. “Bu yeni mutasyonun oluşturduğu tehlike hakkında daha net bir bilgiye sahip olana kadar, bu ülkelere tüm hava seyahatleri askıya alınmalıdır” diyen Leyen ayrıca, AB vatandaşlarını Covid-19'a karşı aşı olmaya çağırarak, "Artık Avrupa'da hepimizin çok hızlı, kararlı ve birlik içinde hareket etmesi önem taşıyor" dedi.

AB ülkeleri, 7 Afrika ülkesine seyahatleri askıya aldı

Leyen’in çağrısının ardından AB üyesi ülkeler, Güney Afrika, Botsvana, Esvatini, Lesoto, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’ye olan seyahatleri askıya aldı.

AB Dönem Başkanı Slovenya tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, 27 AB ülkesinin "Acil kısıtlamayı etkinleştirme, Güney Afrika'dan AB'ye tüm seyahatlere geçici kısıtlama getirme, gelen tüm yolculara test yaptırma ve karantina uygulamaları konusunda anlaştığı" belirtildi. AB Komisyonu Baş Sözcüsü Eric Mamer da yaptığı açıklamada, AB üyesi ülkelerin, Botsvana, Esvatini, Lesotho, Mozambik, Namibya, Güney Afrika ve Zimbabve'ye seyahatlere kısıtlama getirilmesi kararı aldıklarını doğruladı, söz konusu ülkelerden AB ülkelerine gelen yolculara test, karantina ve temas takibi yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Fransa’da Başbakanlık, Güney Afrika, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya ve Esvatini'den ülkeye uçuşların en az 48 saat süreyle askıya alındığını açıkladı, son 14 günde bu ülkelerden gelen yolculardan bildirimde bulunmaları ve Covid-19 testi yaptırmaları istendi.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) tarafından yapılan açıklamada, 28 Kasım'dan itibaren, Güney Afrika, Botsvana, Lesoto, Namibya, Zimbabve, Mozambik, Madagaskar, Esvatini, Tanzanya ve Hong Kong’dan Rusya’ya seyahatlerin durdurulduğu aktarıldı.

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, son 14 gün içinde Güney Afrika, Lesotho, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibia ve Esvatini'de bulunanların İtalya'ya girişini yasaklayan bir kararname imzaladığını bildirdi.

Malta Sağlık Bakanı Chris Fearne de söz konusu ülkelere seyahatlerin geçici olarak durdurulacağını bildirdi.

Sağlık Bakanı Koca: “6 ülkeden seyahatlere izin verilmeyecek”

Dünyadaki birçok ülke gibi Türkiye de, Covid-19’un Güney Afrika’da tespit edilen yeni varyantı nedeniyle, Afrika ülkelerine yönelik seyahat yasağı kararı aldı.

Sosyal medya hesabında yasak kararını duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “TEDBİR: Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle; Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyecektir” açıklaması yaptı.

ABD ve Kanada’dan birçok Afrika ülkesine seyahat kısıtlaması

ABD ve Kanada da, "Omicron" olarak adlandırılan yeni Covid-19 mutasyonu nedeniyle birçok Afrika ülkesine seyahat kısıtlaması uygulama kararı aldı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Biden yönetiminin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) tavsiyesi üzerine pazartesi gününden itibaren Güney Afrika, Botsvana, Zimbabve, Namibya, Lesoto, Esvatini, Mozambik ve Malavi'den seyahatleri kısıtlamaya karar verdiği bildirildi. Söz konusu kısıtlamadan ABD vatandaşları ile ABD’de oturma izni olanların muaf olduğu ve seyahatten önce negatif Covid-19 testi ibraz etmeleri gerektiği belirtildi.

Kanada’da şu ana kadar Omicron vakası tespit edilmedi

Kanada Sağlık Bakanı Jean-Yves Duclos ise yaptığı açıklamada, Omicron mutasyonunun yayılmasını önlemek amacıyla Güney Afrika, Namibya, Lesoto, Botsvana, Eswatini, Zimbabve ve Mozambik’e olan seyahatleri askıya aldığını aktardı. Duclos, son 14 gün içinde söz konusu 7 ülkede bulunan yolcuların Kanada'ya girişlerinin yasak olduğunu bildirdi.

Söz konusu ülkelerden dönecek Kanada vatandaşlarının ve Kanada’da oturma izni olanların seyahat yasağından muaf olduğunu aktaran Duclos, bu kişilerin Kanada’ya girişte negatif sonuçlu Covid-19 testi ibraz etmeleri ve ülkeye girdikten sonra 14 gün karantina uygulamaları gerektiğini açıkladı.

Kanada’da şu ana kadar Omicron vakası tespit edilmediği belirtildi.

Böylece 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi, Guatemala, Japonya, Ürdün, Malezya, Fas, Filipinler, Singapur, İsviçre, Türkiye ve Birleşik Krallık, Omicron nedeniyle birçok Afrika ülkesine seyahat kısıtlaması uygulama kararı aldı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.