AramaArama
Gıda Hattı

DSÖ, Covid-19 mutasyonlarını yeniden adlandırdı

1 Haziran 2021, 14:34
Paylaş
DSÖ, Covid-19 mutasyonlarını yeniden adlandırdı

Covid-19’un mutasyonlarının ilk görüldüğü ülkelerle anılmasına söz konusu ülkelerden yükselen tepkileri dikkate alan DSÖ, mutasyonların Yunan alfabesindeki harflerle yeniden adlandırılacağını duyurdu.

Hindistan ve Singapur gibi ülkeler, korona virüs (Covid-19) mutasyonlarının ülkelerinin adları ile anılmasına tepki göstermişti.

Mutasyonlar Yunan Alfabesi harfleri ile adlandırılacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tepkiler üzerine ülkelerin “damgalanmasını” engellemek amacıyla mutasyonları Yunan alfabesi harfleriyle yeniden adlandırmayı planladığını açıkladı. Mutasyonlara, tespit sıralarının anlaşılması için Yunan alfabesinde Alfa, Beta, Gama ve Delta harflerinin sırasıyla verileceği bildirildi.

Buna göre, Hindistan’da görülen B.1.617.2 ve B.1.617.1 mutasyonları “Covid Delta” ve "Covid Kappa" olarak adlandırılacak.

İngiltere mutasyonu olarak anılan B.1.1.7 ise görülen ilk mutasyon olduğu için Yunan alfabesinin ilk harfi “Alpha” ile nitelendirilecek.

Güney Afrika'da görülen B.1.351 mutasyonu "Covid Beta" , Brezilya’daki P.1 mutasyonu ise "Covid Gamma" olarak adlandırılacak.

DSÖ: “Hiçbir ülke, mutasyonları tespit ettiği ve bildirdiği için damgalanmamalı”

DSÖ'nün Covid-19 Direktörü Maria Van Kerkhove, söz konusu değişikliğin "kamuoyunda tartışmaya yardımcı olmayı amaçladığını" söyledi.

Yeni adların basit, söylenmesi ve hatırlanması kolay olduğunu belirten Kerkhove, yeni adlandırma sisteminin geniş istişareler ve çeşitli potansiyel sistemlerin gözden geçirilmesinin ardından seçilen Yunan alfabesine dayandığını ifade etti. Kerkhove, "Hiçbir ülke, mutasyonları tespit ettiği ve bildirdiği için damgalanmamalı” dedi.

Yeni isimler, mevcut bilimsel isimlerin yerini almayacak.

DSÖ’nün konuya ilişkin açıklamasında, "Mutasyonlar genellikle tespit edildikleri ülkelere göre adlandırılıyor, bu da damgalayıcı ve ayrımcı. Bundan kaçınmak için DSÖ, ulusal yetkililer ve medya kuruluşlarını bu yeni etiketleri benimsemeye teşvik ediyor" ifadeleri yer aldı.

Hindistan ve Singapur tepki göstermişti

Hindistan hükümeti, B.1.717.2 varyantının uluslararası medyada ve sosyal medya platformlarında "Hint mutasyonu" olarak adlandırılmasına tepki göstermişti. Hindistan Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, sosyal medya platformlarına, Covid-19'un “Hindistan mutasyonuna” yönelik tüm içeriğin temizlenmesini tavsiye eden bir bildiri yayınlamıştı.

Singapur da "Singapur mutasyonu" diye bir şey olmadığını ifade ederek, bu adlandırmaya sert tepki göstermişti. Singapur hükümetinin açıklamasında, "Covid-19'un Singapur mutasyonu yok. Ülkede çocuklara yönelik tehlikeli herhangi bir mutasyona dair de bir kanıt yok. Singapur'da geçtiğimiz haftalarda tespit edilen vakalarda yaygın olarak Hindistan kaynaklı B.1.617.2 mutasyonu görülüyor” ifadeleri yer almıştı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.