Gıda Hattı

DSÖ: "Çin'in sıfır-COVID stratejisi sürdürülebilir değil"

17 Mayıs 2022, 10:47
Paylaş
DSÖ: "Çin'in sıfır-COVID stratejisi sürdürülebilir değil"

Çin'in sıfır-COVID politikası çerçevesinde Şangay şehrinde yeniden uygulanmaya başlayan sokağa çıkma yasağı 2'nci ayının sonuna yaklaşırken DSÖ Genel Sekreteri bu stratejinin sürdürülebilir olmadığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı basın açıklamasında Çin'in sıfır-COVID yaklaşımını eleştirdi. Virüsün mevcut yaygın varyantı olan Omicron'un daha bulaşıcı, ancak daha az ölümcül olduğuna dikkat çeken Ghebreyesus sıfır-COVID yaklaşımının bu bağlamda sürdürülebilir olmadığını ifade etti.

Şangay'da 25 milyon kişi sokağa çıkma yasağı ile kısıtlanmış durumda. Pekin'de ise dolaşım yasakları uygulanıyor. Çin'den insanların çocuklarından ayrılarak uzak karantina merkezlerine götürüldükleri, bu kişilerin gıdaya erişim konusunda sıkıntı yaşadığı bilgileri geliyor.

Çin hükümeti sıfır-COVID politikasında kararlı

DSÖ Genel Sekreteri bu konuda Çinli uzmanlarla görüşerek yeni stratejilere geçiş yapılması gerektiğini vurguladıklarını ifade ediyor. Diğer yandan Çin hükümetinin dinamik sıfır-COVID politikasına sıkıca sarılacaklarını, ülkenin salgını önleme çabalarına zarar verecek ifade ve hareketlere ise izin vermeyeceklerini açıkladığı belirtiliyor.

DSÖ Sağlık Acil Durumları İcra Direktörü Dr. Mike Ryan ise salgına karşı alınan kontrol önlemlerinin topluma etkilerinin dengelenmesi gerektiğini ifade etti. Ryan ülkelerin verilere bakarak ve toplumun en büyük faydayı sağlamasını gözeterek yeni durumlara uyum sağlamaları gerektiğini vurguladı.

"Bulaşmanın tamamıyla önlenmesi mümkün değil"

sıfır-COVID

DSÖ'nün COVID-19 yetkilisi Dr. Maria van Kerkhove ise virüsün çok daha bulaşıcı olan Omicron'a evrildiğini, mevcut durumda tüm vakaların tespit edilip bulaşmanın tamamıyla engellenmesinin gerçek anlamda mümkün olmadığını söyledi. Kerkhove, yine de virüsün yoğun şekilde dolaşımda olduğunun, bu nedenle bulaşmanın mümkün olduğunca azaltılması gerektiğinin de altını çizdi.

Şangay'da uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle devlet daireleri çalışmıyor. Market ve restoranların yanında elektronik ortamda sipariş verilmesi konusunda da sıkıntılar yaşanıyor. Bu nedenle vatandaşların gıdaya erişiminde sıkıntılar yaşandığı ifade ediliyor. Kapanmanın birkaç hafta içerisinde sona ermesi umuluyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.