Gıda Hattı

DSÖ binlerce bebeğin ölümüne neden olan enfeksiyon için çağrı yaptı!

14 Kasım 2021, 17:00
Paylaş
DSÖ binlerce bebeğin ölümüne neden olan enfeksiyon için çağrı yaptı!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçtiğimiz günlerde bir çağrı yaparak her yıl 150 bin ölüm doğuma ve bebek ölümüne yol açan bir bakteri enfeksiyonu için aşı geliştirilmesini istedi.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu ve DSÖ tarafından yayınlanan yeni bir rapor, B Grubu Streptokok Enfeksiyonu’nun (GBS) ne kadar etkili olduğunu ortaya koydu. Rapora göre yetişkinlerin üçte birinin bağırsaklarında zararsız bir şekilde yaşayan bu bakteri, erken doğum ve engelli doğum sorunlarında önceden bilinenden çok daha etkili.

2017 yılındaki bir çalışmada, bu bakterinin her yıl yaklaşık 100 bin yeni doğan ölümüne ve 50 bin ölü doğuma yol açtığı belirlenmişti. Yeni rapor, bu bulguları teyit eder niyelikte.

Yeni rapor ile ilk kez GBS’nin erken doğum üzerindeki etkisi sayısal verilerle ortaya konmuş oldu. GBS'nin her yıl yarım milyondan fazla erken doğuma, bunun da uzun vadeli önemli sakatlıklara yol açtığı tespit edildi.

Bu kaygı verici verileri yorumlayan araştırmacılar, söz konusu bakteriye yönelik bir aşı geliştirmesi konusunda yeterli ilerleme kaydedilmediğinden yakındı.

DSÖ'nün bağışıklık kazandırma bölümünden Phillipp Lambach yaptığı açıklamada, "Bu yeni araştırma, B Grubu Streptokok Enfeksiyonu’nun yeni doğanların hayatta kalması ve sağlığı için büyük ve yeterince bilinmeyen bir tehdit olduğunu ve dünya çapında pek çok aile için yıkıcı etkileri olduğunu gösteriyor. DSÖ, tüm dünyada önemli fayda sağlayacak bir anne GBS aşısının acil olarak geliştirilmesi çağrısında bulunuyor” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.