Gıda Hattı

DSÖ açıkladı; Omicron varyantı en az 23 ülkede tespit edildi

2 Aralık 2021, 09:57
Paylaş
DSÖ açıkladı; Omicron varyantı en az 23 ülkede tespit edildi

Güney Afrika’da ortaya çıkan Covid-19’un yeni mutasyonu Omicron ABD ve BAE’de de tespit edilirken, DSÖ Omicron’a en az 23 ülkede rastlandığını ve bu sayının artmasının beklendiğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus düzenlediği basın toplantısında, koronavirüsün yeni mutasyonu Omicron'a dair açıklamalarda bulundu. Ghebreyesus, Omicron varyantının en az 23 ülkede tespit edildiğini duyurarak, şunları söyledi:

 “DSÖ'nün 6 bölgesinin 5'indeki en az 23 ülke bugüne kadar Omicron vakaları bildirdi ve bu sayının artmasını bekliyoruz. DSÖ bu gelişmeyi son derece ciddiye alıyor ve her ülke aynısını yapmalı. Omicron hakkında her zaman daha fazla şey öğreniyoruz, ancak bulaşma, hastalığın şiddeti, testlerin ve aşıların etkinliği üzerindeki etkisi hakkında öğrenilecek daha çok şey var.”

“Seyahat yasakları, Omicron’un yayılmasını engellemeyecek”

Botsvana ve Güney Afrika'ya mutasyonu hızlı şekilde tespit ettikleri ve rapor ettikleri için teşekkür eden Ghebreyesus, bu ülkelerin şimdi başka ülkeler tarafından doğru şeyi yaptıkları için cezalandırılmaları konusunda endişelendiğini dile getirdi.

Tüm ülkeleri Uluslararası Sağlık Tüzüğü uyarınca rasyonel, orantılı risk azaltma önlemleri almaya çağıran Ghebreyesus, "Bu, yolcuların seyahatten önce ve/veya varışta taranması ya da uluslararası yolculara karantina uygulanması gibi yeni mutasyonun yayılmasını geciktirmeye veya azaltmaya yönelik önlemleri içeriyor. Seyahat yasakları, Omicron'un uluslararası yayılmasını engellemeyecek ve yaşam, geçim kaynakları üzerinde ağır bir yük oluşturacaktır" dedi.

Omicron mutasyonunun tespit edilmesinden bu yana birçok ülke mutasyonun ülkelerine yayılmasını engellemek amacıyla sınırlarını bazı Afrika ülkelerine kapatma kararı almıştı.

ABD'de ilk Omicron vakasını Dr. Fauci duyurdu

ABD Başkanı Joe Biden'ın Sağlık Başdanışmanı ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, ilk Omicron vakasının tespit edildiğini duyurdu.

Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyen Fauci, California ve San Francisco Kamu Sağlığı Birimi ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin California'da 1 kişide koronavirüsün yeni mutasyonu Omicron'u tespit ettiğini açıkladı. Anthony Fauci söz konusu kişinin, aşılı olduğunu, 22 Kasım'da Güney Afrika'dan döndüğünü ve testinin 29 Kasım'da testi pozitif çıktığını söyleyerek hafif semptomlarının bulunduğunu aktardı. "ABD'de ilk Omicron vakasının tespit edilmesinin sadece bir zaman meselesi olduğunu biliyorduk" diyen Fauci, “Sanırım şu anda olanlar, insanların aşı olmasının neden önemli olduğuna dair başka bir örnek" ifadelerini kullandı.

Omicron, BAE'ye sıçradı!

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bir Afrika ülkesinden gelen ve 2 doz Covid-19 aşısını yaptıran bir Afrikalı kadında, koronavirüsün Omicron varyantının görüldüğü bildirildi. Böylece ülkede ilk Omicron vakasına rastlandığı aktarıldı.

Omicron mutasyonu ile enfekte olan kadının herhangi bir semptomunun bulunmadığı, karantinaya alınarak durumunun takip edildiği ve temasta bulunanların da izole edildiği vurgulanan açıklamada, yeni mutasyonların yayılmasıyla mücadele amacıyla güçlendirici aşı da dahil olmak üzere aşılanmanın önemine bir kez daha vurgu yapıldı.

Fransa, AB dışından gelen yolculardan negatif PCR testi isteyecek

Fransa’da Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal, AB dışından gelen aşılı olsun veya olmasın bütün yolculardan son 48 saat içinde negatif PCR test sonucu talep edileceğini söyledi. Attal, AB ülkelerinden gelen aşılanmamış kişilerden ise son 24 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonucu talep edileceğini açıkladı.

Şu anda Fransa'da Omicron mutasyonunun 13 şüpheli vakası olduğunu, ülkedeki sağlık durumunun hızla kötüleştiğini kaydeden Attal, "Tespit edilen vaka sayısındaki şiddetli artış bizi endişelendiriyor" ifadelerini kullandı.

Fransa'nın Avrupa Birliği İşleri Bakanı Clement Beaune ise, Güney Afrika, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya ve Esvatini ülkelerinden uçuşların askıya alınma kararının Cumartesi gününe kadar uzatıldığını açıkladı. Fransa, Cuma günü Covid-29’un Omicron mutasyonu nedeniyle bu ülkelerden gelen uçuşları askıya almıştı.

Polonya 5-11 yaş grubunu 13 Aralık’ta aşılamaya başlayacak

Öte yandan Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ile AB Komisyonu'nun 5-11 yaş grubu arasındaki çocuklara BionTech-Pfizer aşısı uygulanması onayının ardından Polonya da söz konusu yaş grubundaki çocukları aşılamaya hazırlanıyor.

Polonya Sağlık Bakan Yardımcısı Waldemar Kraska yaptığı konuşmada, 5-11 yaş grubundaki çocukları 13 Aralık'ta aşılamaya başlayacaklarını, bu tarihe kadar çocuklar için üretilmiş aşıların tedarikinin tamamlanacağını bildirdi. Önümüzdeki günlerde sağlık çalışanları, eğitim sektörü ve kamu çalışanları için de ücretsiz korona virüs testi uygulamasını hayata geçireceklerini aktaran Kraska, "Söz konusu kişiler semptom göstermediklerinde dahi ücretsiz olarak korona virüs testi yaptırabilecekler" şeklinde konuştu.

EMA, 5-11 yaş grubundaki çocuklara aşının en az 3 hafta aralıklı olmak kaydıyla 10 mikrogramlık iki doz halinde uygulanmasını tavsiye etmişti. Söz konusu aşı, 12 yaş ve üstü kişilere 30 mikrogram seviyesinde uygulanıyor.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.