Gıda Hattı

DSİ Uyarıyor:"İkinci Ürün Ekmeyin"

19 Nisan 2007, 13:05
Paylaş

Küresel ısınmanın etkisiyle Türkiye'nin birçok ilinde kuraklık alarmı verildi. DSİ yetkilileri 'Barajlarda su yok. İkinci ürün ekmeyin' uyarısı yapıyor. Mısır, buğday ve hububat başta olmak üzere birçok üründe verim düşeceği için enflasyon baskısı ve ithalat da kapıda.

Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel ısınma Türk tarım sektörünü alarma geçirdi. Devlet Su İşleri (DSİ) müdürlükleri üreticilere “İkinci ürün ekmeyin. Barajlarda su yok” uyarısı yapmaya başladı. Bu durum birçok üründe ithalatı ve enflasyonu körükleme riskini de doğurdu. İlk uyarı Denizli'den geldi. Denizli'nin yanı sıra Adana, Malatya, Konya, Aydın ve Muğla'da alarma geçmiş durumda.

DSİ yetkilileri barajlardaki doluluk oranının bazı bölgelerde yüzde 25'lere kadar düştüğünü açıkladı. “Kırmızı alarma geçtik” diyen DSİ yetkilileri risk bölgeleri konusunda Tarım Bakanlığı'nın önümüzdeki günlerde açıklama yapmaya hazırlandığını belirtiyor.

Ekilmemesi yönünde uyarı yapılan ikinci ürün kapsamında mısır ve hububat ağırlıkta. Kuraklığın sadece ikinci ürünleri değil, şu anda tarlalarda buğday başta olmak üzere tüm ürünler için de risk unsuru olduğu belirtiliyor. Yağışın az olması nedeniyle buğday üretiminde de yaklaşık yüzde 10'luk bir düşüş bekleniyor. Buğday deposu olarak bilinen Konya'da ise bu oranın yüzde 25'e kadar çıkacağı endişesi hakim.

Özellikle mısır, buğday arpa, pamuk üretiminin yoğun olduğu Denizli, Aydın, Muğla, Adana, Malatya ve Konya, su krizinde alarm veriyor. Ege'deki baraj ve sulama göletlerinde su seviyesinin yarı yarıya düştüğünü açıklayan DSİ Denizli Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap, yetersiz rezerv nedeniyle bölgedeki çiftçilere ikinci ürün ekmemeleri uyarısı yaptıklarını söyledi. Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici ise DSİ'nin ikinci ürün ekimi için sulama garantisi veremediğini belirterek, “Bölgede ikinci ürün olarak sılajlık mısır ekimi ağırlıklı. Su sıkıntısı nedeniyle mısır üretiminde düşüş bekliyoruz. Bu hayvancılığa da darbe vuracak. Ancak sorun sadece ikinci ürünlerle sınırlı değil. Kuraklığın devam etmesi tüm üretimin gerilemesi riskini yaratıyor. Şu anda tarlalarımızdaki buğdaya bile su yetiştiremiyoruz” dedi. Gemici, Denizli civarında normal koşullarda üretim sezonunda 70 milyon metreküp su kullandıklarını, ancak kuraklık nedeniyle DSİ'den 7 milyon metreküp su alabildiklerini kaydetti.

“Enflasyon üzerinde baskı yaratacak”

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Gökhan Günaydın, kendilerinin uzun bir süredir Türkiye genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle hububat ve tarım ürünleri üretiminde sıkıntı olacağı uyarısında bulunduklarını belirterek, “Bakanlık bunu reddediyordu, ancak o noktaya doğru gidiyoruz. Bunun sonu ithalattır” dedi. Özellikle mısır üretiminde ikinci ürün üretiminin hayati olduğuna dikkat çeken Günaydın, “Şu anda ikinci ürün üretimi hakkında net veri yok, ancak kesin olan şey Türkiye'nin bu yıl zor bir dönem geçireceğidir” şeklinde konuştu.

Mısır üretiminin bu yıl en az yüzde 10 gerileyeceğini belirten Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin'e göre ise, Ocak ayı enflasyon rakamlarını 1,26 düzeyine taşıyan tarım ürünlerinin enflasyon üzerindeki baskısı, yaz aylarında artacak.

Su sıkıntısının yaşandığı bölgelerden Adana'da ikinci ürün olarak daha çok mısır ekiminin yapıldığını belirten Adana Ziraat Odası Başkanı Ayhan Barut da, “Adana bölgesinde toplam 315 bin ton civarında ikinci ürün mısır ekiliyor. Kuraklık nedeniyle bu ürün ekilmediği takdirde mısır fiyatlarında artış ve ithalat gündeme gelebilir” dedi.

Buğday ambarı da su bekliyor

Türkiye’nin buğday ambarı Konya’da su sıkıntısı yaşanan illerden. Konya Ziraat Odası Başkanı Hasan Hüseyin Motuk, bu yıl üçte iki oranında yağışların azaldığını ve üreticinin zor durumda olduğunu söyledi. Motuk, “Eğer böyle giderse üretici zor durumda kalır. Buğdayın yüzde 40'ını üreten Konya'da yüzde 25 azalma bekliyoruz. Diğer ürünler için zaten su yok. Tarım Bakanlığı kuraklık yok diyor ama bu gerçekçi değil. Üretici ne yapacağını şaşırdı” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.