Gıda Hattı

DSİ, Tarlaya Suyu Kanal Yerine Boruyla Götürünce Yüzde 50 Tasarruf Sağladı

27 Ağustos 2007, 16:31
Paylaş

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarımsal sulamada kullanılan açık kanalet sisteminden vazgeçiyor. Bunun yerine su tarlalara, yerin bir metre altına döşenen basınca dayanıklı borularla taşınıyor.

Böylece buharlaşma ve sızıntıların önüne geçiliyor. DSİ, 4 yılda sulama suyu şebekesi içinde boru sisteminin payını yüzde 5'ten yüzde 60'a çıkardı. Bu sayede tarımsal sulamada yaklaşık yüzde 50 tasarruf sağlandı.

Önceki yıllarda suyun büyük bölümü tarlalara üstü açık kanaletlerle ulaştırılıyordu. Bu esnada taşınan suyun neredeyse yarısı buharlaşma ve sızıntılar nedeniyle kaybediliyordu. Afyonkarahisar Milletvekili ve eski DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu, görevde bulunduğu 2003 yılında kapalı boru sistemine geçme kararı aldı. Türkiye'nin dört bir yanında kanaletler yerin altına alınmaya başlandı. 4 yıl içinde bu konuda büyük mesafe kat edildiğini belirten Veysel Eroğlu, basınçlı boru sistemleri sayesinde su israfının önlenerek suyun korunması ve sulama sistemlerinde randımanın artırılmasının hedeflendiğini söylüyor. Sistemin özellikle de su sıkıntısı çeken bölgeler için büyük önem taşıdığını kaydediyor. Türkiye'de suyun yüzde 74'ünün sulama amaçlı kullanıldığını, su sarfiyatında en büyük tasarrufun da bu alanda yapılacağını aktaran Eroğlu, "Klasik sulama metotları yerine kapalı sistem olan yağmurlama ve damla sulama metotlarının kullanılması halinde verim yüzde 60'tan sırası ile yüzde 80 ve yüzde 90'a çıkarılabilir. Bu da yüzde 20 ile yüzde 30'luk ek bir su tasarrufu demektir." açıklamasını yapıyor.

Kapalı sulama sistemi ile su, yerin bir metre altına döşenen 20'lik borularla vatandaşın tarlasına getiriliyor. Beton korunak içine alınan vanalar sayesinde çiftçi istediği zaman suyu kesebiliyor. Bu sistem ilk kurulduğunda toprak üstü kanalet sistemine göre iki kat pahalıya mal oluyor. Ancak 3-4 yıl içinde yüzde 50'ye varan su kaybını önlediği için kendisini amorti ediyor. İzmir, Uşak ve Manisa illerinde 38 baraj ve göletin sulama sistemi ilk etapta buna uyarlandı. Üç ilde 150 bin hektarlık alan kanaletler yardımıyla sulanıyor. Sulama birlikleri tarafından gerçekleştirilen planlamayla tarlalara verilen suyun saati ve miktarı tespit ediliyor. Ayrıca tamir ve denetim ekipleriyle sistem kontrol ediliyor. Konuyla ilgili bilgi veren DSİ 2. Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, "Yeni inşaatların tamamında kapalı sistem sulama yapıyoruz. Bu sistemde tarla sahipleri arasındaki su geçirme tartışmaları da sona eriyor. Borunun geçtiği yerin üstünde çiftçilik yapılmaya devam ediliyor. Bu sayede kimsenin tarlasını engellememiş oluyoruz." diyor.

Türkiye yüzölçümünün yaklaşık üçte birini teşkil eden 28 milyon hektarlık alan ekilebilir araziden oluşuyor. Bunun 25,9 milyon hektarlık kısmı sulanabilir nitelikte. Ekonomik olarak sulanabilir arazi miktarı ise 8,5 milyon hektar. DSİ tarafından inşa edilerek işletmeye açılan brüt 2,93 milyon hektarlık sulama alanının yüzde 11'ine tekabül eden yaklaşık 300 bin hektar DSİ tarafından, geriye kalan bölümü ise sulama birlik veya kooperatifleri tarafından işletiliyor. DSİ, sulanan arazi miktarını 2013 yılına kadar 6,5 milyon hektara ulaştırmayı amaçlıyor.

Basınçlı boru sisteminin faydaları:  

Daha az suyla daha büyük alan sulanıyor.

Toprakta tuzlanma sorunu yaşanmıyor.

Suyu kontrol etmek daha kolaylaşıyor.

İşletme ve bakım maliyeti daha düşük.

Engebeli arazide sulama yapmayı basitleştiriyor.

Kapalı sulama sistemi nerelerde yapılıyor?  

GAP Projesi çerçevesinde yapılan Şanlıurfa Yaylak Ovası Sulaması

GAP Bozova Pompaj Sulaması I. Kısım

Denizli Baklan Ovası Sulaması 4. Kısım

Afyonkarahisar Şuhut Ağzıkara Barajı ve Sulaması

İzmir Karaburun Mordoğan Barajı ve Sulaması

Şanlıurfa Merkez Paşabağı Sulaması

Kırşehir Karaova Sulaması

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.