AramaArama
Gıda Hattı

Dr. Onur Terzi: "Tarımsal finansman konusunda dönüm noktasındayız"

20 Haziran 2021, 20:33
Paylaş
Dr. Onur Terzi: "Tarımsal finansman konusunda dönüm noktasındayız"

Gıda Hattı Ekonomik ve Sektörel Araştırmalar Kurulu üyesi Dr. Onur Terzi, tarımsal üretim zincirlerinin geleceği konusunda açıklamalarda bulundu. Terzi'nin tarımsal finansman ile ilgili açıklamaları küçük işletmelerin finansmanını hızlandırmak adına çeşitli finans kuruluşlarının beraber çalışmasına yönelik küresel bir iletişim ağı olan SME Finance Forum'da yer aldı.

Tarım ekonomisi uzmanı Terzi açıklamalarında, 2030 yılına kadar entegre dijital ödeme sistemleri ile donatılmış tarımsal üretim zincirlerinin, finansal kuruluşların çok hızlı ve düşük maliyetle kredilendirdiği bir yapıya kavuşabileceğini söyledi. Tarım sektörünün finansman sürecinin üç temel dönüşümle tarım dışı sektörlerle aynı yapıya kavuşturabileceğini ifade eden Terzi, bu dönüşümleri şöyle sıraladı:

  • Tarımsal Finans Teknolojileri (Agri-Fintech) şirketlerinin kurulması;
  • Bu şirketlerle iş birliği ile sektöre kalifiye finans aktarımı;
  • Tarım bankacılığının tarımsal işletme bankacılığına dönüşmesi.

Finansörler tarıma aktardıkları parayı takip edebilecek

Önümüzdeki 30 yıl içinde sektörü çok iyi tanıyan, sektöre ait verileri işleyebilen ve tarımsal finansman ihtiyaçlarını tanımlayabilen Agri-Fintech şirketlerinin hızla yayıldığını göreceğimizi belirten Terzi, bu sayede finansörlerin aktaracakları paranın amacına uygun kullanıldığını izleyebilmelerinin mümkün olacağını söyledi.

Yeni teknolojilerle daha kapsamlı ve çeşitli veriler sağlanarak robotik süreçlerin ve yapay zekanın kullanımının desteklenebileceğini de vurgulayan Terzi; bu sayede finansman ihtiyaçlarına ilişkin karar süreçlerinin tam otomatik ve optimum şekilde yürütülebileceğini ekledi.

Tarımsal finansman, inovasyon için gereken altyapıyı sağlayacak

Terzi, sağlanan finansmanla satın alınacak teknolojilerin yeni mahsullerin yetiştirilmesi için gerekli altyapıyı sağlayacağını ifade etti. Agri-Fintech ve finans kuruluşları arasındaki iş birliği ile tarım sektörünün toplam kredi pazarından daha fazla pay almasının sağlanacağının da altını çizen Terzi; bugün tarım kredilerinin toplam krediler içinde %3-4 olan payının 1 puan artmasının bile dünya tarımının gelişmesi için büyük fırsatlar sağlayacağını belirtti.

Gıda Hattı Ekonomik ve Sektörel Araştırmalar Kurulu üyesi Dr. Onur Terzi; 2030 yılına kadar entegre dijital ödeme sistemleri ile donatılmış tarımsal üretim zincirlerinin finansal kurumların hızla ve düşük maliyetle kredilendirildiği bir yapıya kavuşacağını; Agri-Fintech şirketlerinin yukarıda sıralanan 3 temel dönüşümle tarım sektörünün finansman sürecini tarım dışı sektörlerle aynı yapıya kavuşturabileceklerini söyledi.

Terzi'nin açıklamalarının tamamını bu bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.