Gıda Hattı

Dr. Onur Terzi: "Tarımda finansmanın dönüşümü zorunlu hale geldi!"

27 Eylül 2021, 11:21
Paylaş
Dr. Onur Terzi: "Tarımda finansmanın dönüşümü zorunlu hale geldi!"

Tarım Ekonomisti Dr. Onur Terzi, Agro Tv’de yayınlanan Gerçek Boyut programına konuk oldu, tarımsal finansman sektörüne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu, “Geleneksel finansmanın, tarımı daha iyi anlayan bir modele dönüşümü zorunlu” dedi.

TEB Tarım Bankacılığı Pazarlama Müdürü / Tarım Ekonomisti Dr. Onur Terzi Umut Özdil’in sunduğu, Agro TV kanalında yayınlanan Gerçek Boyut Programına konuk oldu.

Programda tarımsal finansman dünyasında beklenen değişimler, kamu kurumları ve hükümetlerin kredi ve teşvik paketleri gibi konuların yanı sıra, “Tarımın Finansmanı” başlığı altında tarım sektöründe finansal kaynak kullanımının sınırlı olma nedeni, özel bankaların tarımsal kredilerinin maliyetleri, Agri – Fintech kavramı ve tarımın finansmanında yaşanan sorunlar konuşuldu.

Çiftçinin finansal okuryazar olması ne anlama geliyor?

Programa başlarken, çiftçilerin finansal okuryazar olmasının önemine değinen Dr. Terzi, “Finansal okuryazarlığın tarımdaki karşılığı, işletmenin varlığını sürdürmesi için finansal araçların nasıl kullanılması gerektiği ile ilgilidir. Bunu yalnızca çiftçiler değil, herkes bilmeli. Ancak tarım sektöründe bu çalışmalar nispeten daha az.

Bunun dezavantajı, fazla borçlanma gibi sorunların tarımda sık görülmesi. Bunları asgari düzeye çekmek, yalnızca çiftçinin yapabileceği bir iş değil.

Finansal okuryazarlığın avantajlarına gelince; ne zaman ne kadar kredi kullanılması gerektiğini, traktörünüzü ne zaman değiştirmeniz gerektiğini, verimliliğinizi arttıracak yatırımları yapıp yapmamanız gerektiğinin kararlarını alırken bu beceri size çok büyük avantaj sağlar” diye konuştu.

“Geleneksel finansmanın, tarımı daha iyi anlayan bir modele dönüşümü zorunlu”

Geleneksel finansmanın daha inovatif, tarımı daha iyi anlayan bir modele dönüşmesinin yavaş yavaş zorunlu hale geldiğini söyleyen Dr. Terzi, tarımdaki yeni finansman modellerini şu sözlerle anlattı:

“Tarımsal üretimin yapısında birtakım değişiklikler var, bazı teknolojiler tarıma entegre olmaya başladı. Drone’lar kullanılıyor, yapay zeka kullanılıyor, uydudan izleme, uzaktan algılama sistemleri kullanılıyor… Tarımın finansmanındaki değişimi de biraz da bunlar yönlendiriyor. Bu yenilikler tarımla ilgili önemli bir verinin oluşmasına da vesile oluyor.

Tarımın finansmanı için de teknoloji geliştiren şirketler var. Bu alana Agri-Fintech deniliyor. Bu sektör, tarıma özel finansal teknoloji geliştiriyor. Bu sektör ilk olarak Uzak Doğu’da başladı. Günümüzde birçok ülkeye yayıldı.

Agri-Fintech müşterisi hem çiftçi, hem bankadır. Bunlar adapte eden, uyumlu hale getiren, bir araya getiren, bir taraftan da bankaların gücüne mutlak surette ihtiyaç duyan yapılardır. Agri-Fintech şirketlerinin görevi işi kolay hale getirmek, maliyetleri düşürmektir.”

Programın tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz:

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.