AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

DowDupont birleşmesi tamam, üç yeni şirket geliyor

DowDupont birleşmesi tamam, üç yeni şirket geliyor
5 Eylül 2017, 11:47

DowDupont çatısı altında; Tarım, Malzeme Bilimi ve Özel Ürünler sektörlerinde kurulması planlanan halka açık şirket oluşumlarının 18 ay içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

DowDuPont™, (NYSE:DWDP) The Dow Chemical Company (Dow) ve E.I. du Pont de Nemours & Company (DuPont) arasında gerçekleşen eşitlerin birleşmesi işleminin, 31 Ağustos tarihinde yürürlüğe girmek üzere başarıyla tamamlandığını duyurdu. Birleşen kuruluş, “DowDuPont™” adı altında Tarım, Malzeme Bilimi ve Özel Ürünler olmak üzere üç bölüm hâlinde bir holding olarak faaliyetlerini sürdürecek.

dowdupont-logo-gidahattiBorsada birlikte işlem görmeye başladı

DuPont ve Dow hisseleri, New York Borsası’nın (NYSE) 31 Ağustos 2017 tarihli kapanışıyla birlikte işlem görmeyi durdurdu. DowDuPont, Eylül başından itibaren New York Borsası’nda “DWDP” borsa takip ekranı simgesiyle işlem görmeye başladı. Birleşme anlaşması uyarınca, Dow hissedarlarının her bir Dow hissesine karşılık 1.00 hisse sabit değişim oranı aldığı; DuPont hissedarlarının ise her bir DuPont hissesine karşılık 1.282 hisse sabit değişim oranı aldığı belirtildi.

dow-chemical-andrew-liveris-gidahatti“Şirketlerin tarihinde bir kilometre taşı”

“Birleşme, şirketlerimizin köklü tarihlerinde bir kilometre taşıdır” diyen DowDuPont Yönetim Kurulu Başkanı Andrew Liveris, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Söz konusu birleşmeyi tamamlamış olmaktan ve sektörde lider, bağımsız, halka açık üç şirket kurmak üzere adım atmaktan ötürü son derece büyük heyecan duymaktayız. Müşterek mirasımız ve kuvvetimiz etkileyici olmakla birlikte; bu birleşmenin gerçek kıymeti, içinde bulundukları sektörleri tanımlayacak ve tüm paydaşların yararına büyümenin itici gücü olacak, sektörlerinin dinamosu üç şirketin kurulmasında yatıyor. Ekiplerimiz bir yılı aşkın süredir bütünleşme planlaması üzerinde çalışıyor. Birleşme itibariyle de bu planların hayata geçirilmesi için, şirket oluşumlarını mümkün olduğunca hızlı tamamlamak adına çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.”

dupont-ceo-edward-breen-gidahattiDowDuPont İcra Kurulu Başkanı (CEO) Ed Breen de, şunları söyledi:

“Birleşme işleminin tamamlanması hissedarlar, müşteriler ve çalışanlar açısından, sürdürülebilir büyüme ve inovasyon üzerine inşa edilen bir gelecekle daha yüksek değer ve daha büyük fırsatları ortaya çıkarma yolunda atılmış kesin bir adımdır.

DowDuPont, bilim ve inovasyona yeniden yatırım yapmak, müşterilerimizin devamlı değişen sorunlarını çözmek ve hissedarlarımıza uzun vadeli getiriler kazandırmak üzere daha iyi konumlanmış olacak üç güçlü şirket için bir sıçrama tahtasıdır. Birleşmenin tamamlanmasıyla birlikte, planlanan üç güçlü şirketin temelini oluşturacak organizasyon yapılarına son şeklini vermeye ve değer açığa çıkarmak üzere sinerjileri yakalamaya odaklanıyoruz. Ana hedefimiz, pazar görünürlüğü ve daha verimli Ar-Ge çalışmalarıyla, planlanan şirketlerin her birinin birer sektör lideri olarak başarıyla rekabet etmeleri için gereken donanıma sahip olmalarıdır.”

DowDupont Yönetim Kurulu

DowDuPont Yönetim Kurulu, daha önce DuPont ve Dow Yönetim Kurullarında görev almış sekizer direktör olmak üzere 16 üyeden oluşuyor. Kurulda iki lider direktör görevlerini ise Dow’un Lider Bağımsız Direktörü olarak görev yapmış Jeffrey Fettig ile DuPont’un Lider Bağımsız Direktörlüğü’nü üstlenmiş Alexander Cutler yürütecek. Andrew Liveris Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alırken, Ed Breen’in de Yönetim Kurulu’nda görev yapacak. Diğer Yönetim Kurulu üyeleri ise şöyle:

Dow’dan: James A. Bell, Eski Finans Direktörü (CFO), Boeing, Raymond J. Milchovich, Eski Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO, Foster Wheeler AG, Paul Polman, CEO, Unilever PLC ve Unilever N.V.,   Dennis H. Reilley, Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi, Marathon Oil Corp., James M. Ringler, Yönetim Kurulu Başkanı, Teradata Corporation, Ruth G. Shaw, Eski Grup Yöneticisi, Kamu Politikaları ve Başkan, Duke Nuclear.

DuPont’tan:   Lamberto Andreotti, Eski Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO, Bristol-Myers Squibb Company, Robert A. Brown, Boston Üniversitesi Rektörü, Marillyn A. Hewson, Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO, Lockheed Martin Corporation, Lois D. Juliber, Eski Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Operasyon Direktörü, Colgate-Palmolive Company, Lee M. Thomas, Eski Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO, Rayonier Inc., Patrick J. Ward, Finans Direktörü (CFO), Cummins, Inc., Howard Ungerleider, Finans Direktörü (CFO), Stacy Fox, Baş Hukuk Müşaviri ve Şirket Genel Sekreteri, Charles J. Kalil, Yönetim Kurulu Başkanı Özel Müşaviri, Malzeme Bilimi Bölümü Baş Hukuk Müşaviri, James C. Collins, Jr., Tarım Bölümü Genel Müdürü (COO), Jim Fitterling, Malzeme Bilimi Bölümü Genel Müdürü (COO), Marc Doyle, Özel Ürünler Bölümü Genel Müdürü (COO)

Uzun vadeli büyüme hedefi

Paydaşların planlanan her bir şirketin daha güçlü, odaklı yatırım portföyünden ve önemli maliyet sinerjilerinden, ayrıca üç bağımsız şirkete bölünmenin ardından gelecek uzun vadeli büyüme ve yaratılan sürdürülebilir değerden fayda sağlaması bekleniyor. İşlemin yaklaşık 3 milyar ABD doları tutarında uzun vade projeksiyonlu maliyet sinerjileriyle beraber, yaklaşık 1 milyar ABD doları değerinde büyüme sinerjileriyle sonuçlanması öngörülüyor. Şirketin, ilk 24 ay içinde, maliyet sinerjilerinde yüzde 100 projeksiyona ulaşması bekleniyor.

Dow ile DuPont’un birbirini tamamlayan kuvvetleri birleştirildiğinde, planlanan her bir şirketin, hızla değişen koşullara yenilikçi ürünler ve daha fazla seçenekle daha hızlı ve daha etkili yanıt verebileceği belirtiliyor. Sürdürülebilir, uzun vadeli büyüme için kurulacak, yüksek odaklı ve rekabetçi sektör lideri işletmelerin çalışanlar için yeni fırsatlar yaratacağı düşünülüyor.

dow-dupont-logo-gidahattiKurulması planlanan şirketler

Tarım Şirketi; DuPont Pioneer, DuPont Bitki Koruma ile Dow AgroSciences’ın güçlerini, dünyanın dört bir yanındaki çiftçilere üstün bir çözüm portföyüyle, daha fazla seçenekle ve alınan değere karşılık rekabetçi fiyatlarla daha iyi hizmet sunmak üzere birleştiren alanında lider bir şirket olarak faaliyet gösterecek. Birleşen kabiliyetler ve verimli inovasyon gücü planlanan Tarım Şirketi’nin daha geniş bir ürün gamını pazara daha hızlı bir biçimde getirmesini sağlayarak, çiftçilere inovasyon getiren, verimliliklerini ve kârlılıklarını arttırmalarına yardımcı olan daha da iyi bir ortak olmasına olanak tanıması amaçlanıyor. Şirketin genel merkezi Wilmington, Delaware’de, küresel iş merkezleri ise Johnston, Iowa ve Indianapolis, Indiana’da yer alacak.

İkinci şirket ise mevcut Dow işletme segmentlerini içeren işletmelerden meydana gelen, Dow adını taşıyacak lider bir Malzeme Bilimi Şirketi olacak. Şirketin, müşteriler için ambalaj, ulaştırma, altyapı ve tüketici bakımı dâhil olmak üzere gerçek anlamda farklı çözümleri olanaklı kılacak ölçek ve rekabet kapasitesiyle sektördeki en güçlü ve en geniş yelpazeye yayılan kimya ve polimer portföyünü sunması amaçlanıyor. Malzeme Bilimi Şirketi’nin Genel Merkezi Midland, Michigan’da olacak.

Üçüncü şirket ise DuPont Koruma Çözümleri, Sürdürülebilir Çözümler, Endüstriyel Biyo-bilimler ile FMC’nin Sağlık ve Beslenme iş kolunu da entegre edecek Beslenme ve Sağlık ve de DuPont’un Elektronik & İletişim iş kolunu Dow’ın Elektronik Malzemeler iş birimiyle birleştiren Elektronik Teknolojiler dâhil güçlü, pazar lideri işletmelerden meydana gelecek Özel Ürünler Şirketi olacak. Planlanan şirketin, sektörleri ve günlük yaşamı dönüştüren ayırt edilir ürünler ve çözümlerle teknoloji güdümlü nitelikli işletmelerden meydana gelen bir inovasyon lideri olması hedefleniyor. Şirketin genel merkezi Wilmington, Delaware’de olacak.

DowDuPont Yönetim Kurulu tarafından, şirket bölünmelerine hazırlık sürecinde Tarım, Malzeme Bilimi (Dow) ve Özel Ürünler bölümlerinin her birinin kuruluşunu genel olarak denetlemekle görevli üç Danışma Komitesi kuruldu.

DowDuPont Çalışanları

DowDuPont’un her iki şirketin de güçlü yönlerini ve kabiliyetlerini yansıtan kendini kanıtlamış bir liderlik ekibi tarafından yönetilmesi planlanıyor. Söz konusu yöneticiler; Andrew Liveris ve Ed Breen ile çalışacak.

Dow ve DuPont’un birbirini son derece iyi tamamlayan portföylerini birleştirerek ardından planlanan sektör liderlerinin yaratılmasıyla, DowDuPont tüm paydaşları için değeri azami seviyeye çıkarmayı hedefliyor.

DowDuPont Yönetim Kurulu, mevcut işletme gerçeklerini değerlendirmek ve geçen 1,5 yılda edinilen bilgilere, sektör lideri şirketlerin planlanan kuruluşuna hazırlık sürecinde her türlü maddi değer arttırıcı fırsatı yakalamak amacıyla değer katmak için kapsamlı bir portföy revizyonu yürütecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.