Gıda Hattı

Dövizdeki yükseliş, fındık piyasasına hareket getirdi!

24 Kasım 2021, 00:55
Paylaş
Dövizdeki yükseliş, fındık piyasasına hareket getirdi!

Son günlerde dolar ve Euro kurunda yaşanan hızlı yükseliş, fındık fiyatlarını da hareketlendirdi. Giresun’da serbest piyasada yeni haftaya 25-26 lira civarında giriş yapan fındık fiyatı, 27 liraya kadar yükseldi.

Son günlerde döviz fiyatlarında yaşanan hareketlilik, fındık fiyatlarını da etkilemeye başladı.

Giresun kalite fındık 27 TL’ye kadar çıktı

Uzun süredir serbest piyasada 24-25 lira civarında seyreden fındık fiyatları, doların 12 liranın üzerinde seyretmesiyle birlikte 27 liraya kadar yükseldi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ise sezon başından bu yana Giresun kalite fındık için 27 lira, levant kalite fındık için ise 26 lira 50 kuruş fiyat politikasına devam ediyor.

“Fiyatın 35 liranın altında olmaması lazım”

Yakın zamana kadar fındık üreticilerinin dolar bazında fındık fiyatının düşük olmasından dolayı memnun olmadıklarını belirten fındık tüccarı Kurtuluş Baş, fındık fiyatının yükselmeye başladığını, ancak dolar karşısında değer kaybettiğini söyledi.

Baş, “Fındık fiyatları 27 lira civarında devam ediyor. Doların artışından dolayı fındık fiyatlarında hareketlenme var ama fındığın hakkı bu değil. Fiyatı 3,50 dolardan hesaplarsak fındık 40 lira yapıyor ama büyük ihracatçıların eli var. Fındık 26,50-27 liraya yeni ulaştı. Üreticilerin yüzde 40’ı fındığını ucuz fiyatlara satmış durumda. İlerleyen zamanlarda fiyatların biraz daha iyi olmasını bekliyoruz. Fındığın stokçuların elinde olduğunu düşünüyorum. Dolar olarak fiyatı 2,50 dolar olduğunu düşünürsek fındığın 35 lira olması lazım. Fiyatın 35 liranın altında olmaması lazım ama buna bizim gücümüz yetmiyor. Fındık hak ettiği rakamlarda değil. Daha iyi fiyatlarda olması lazım. Hayatın pahalılığına göre fındık en dip fiyatlarda, üreticiyi tatmin etmiyor. Üreticinin emeğine değmiyor” şeklinde konuştu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.