Gıda Hattı

Döviz bozdurmak isteyenlere kimlik zorunluluğu geldi! Resmi gazetede yayımlandı

18 Kasım 2021, 07:56
Paylaş
Döviz bozdurmak isteyenlere kimlik zorunluluğu geldi! Resmi gazetede yayımlandı
Döviz bozdurmak isteyenlere kimlik zorunluluğu geldi. Resmi gazetede yayınlanan yeni bir gelişme döviz bozdurmak isteyenler için önemli bir kriter haline geldi. Döviz alım satımı yapmak isteyen vatandaşa kimi tespiti zorunluluğu getirildi.

Döviz bozdurmak isteyenlere kimlik zorunluluğu geldi. Böylece 100 dolar ve üzeri işlemlerde kimlik ve yanar gerçekleştirilecek. Resmi gazetede yayınlanan bu gelişmeye göre döviz alım satımında kimlik tespiti zorunlu hale geldi 100 dolar ve üzeri döviz alım satımlarında kimlik beyanı zorunlu olacak.

Döviz alım satımında getirilen zorunluluğa ilişkin maddeler indirmeler şöyle;

MADDE 1 – 30/1/2018 tarihli ve 30317 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2018-32/45)’in 18 inci maddesinin yedinci fıkrasında yer alan “mevcut ortaklar dışında kişilere” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır. MADDE 2 – Aynı Tebliğin 20 nci maddesinin altıncı fıkrasında yer alan “tüm işlemlerde” ibaresi “100 ABD Doları ve/veya karşılığı Türk Lirası tutarını aşan işlemler için” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 3 – Aynı Tebliğin 30 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan “zorunlu halleri değerlendirmeye,” ibaresinden sonra gelmek üzere “işlem limitlerini belirlemeye,” ibaresi eklenmiştir. MADDE 4 – Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer. MADDE 5 – Bu Tebliğ hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.