AramaArama
Gıda Hattı

Dondurmayı kışın da sevdik!

28 Şubat 2017, 11:41
Paylaş
Dondurmayı kışın da sevdik!

Sektör firmalarının, dondurmanın yaz kış her mevsim yenilebilecek bir lezzet olduğu yolunda bilinç oluşturma çalışmaları sonuç veriyor. Yapılan belirlemelere göre, kışın dondurma satışları, yaz mevsimi satış rakamlarına yaklaştı.

“Kışın dondurma yenmez, hasta olursun” tembihleriyle büyüyen nesiller için artık bu kural geçerli değil. Son yıllarda kış aylarındaki dondurma siparişlerinin giderek arttığını gözlemleyen Yemeksepeti ekibi, mevsim sonunda tüm sezon verilerini kullanarak bu trendi daha detaylı inceledi.

dondurma-gidahattiVeriler, dondurma siparişlerinin geçen kışa göre 2,5 katına çıktığını ve neredeyse geçtiğimiz yaz rakamlarına ulaştığını gösterdi.  Aralık 2016 ile Şubat 2017 arasındaki üç aylık dönemde satılan dondurma adedi, geçen yılın aynı dönemine göre 2,5 kat arttı ve Haziran – Ağustos dönemindeki rakamlara yaklaştı.

Dondurma çeşitlerinde klasikçiyiz

Halen Yemeksepeti’nde 400’den fazla çeşit dondurma servis ediliyor. Dondurma yeme mevsimi konusunda yenilikçi olsalar da, kullanıcılar çeşit seçiminde klasiklerden vazgeçmiyor.

En çok tercih edilenler, pratik olmasına bağlı olarak “karışık” çeşitler. Vanilyalı, kaymaklı ve sütlü çeşitleri içeren sade kategorisi toplam siparişlerin yüzde 24’ünü, kakaolu, parça çikolatalı ve benzeri çeşitleri içeren çikolatalı kategorisi ise yüzde 18’ini oluşturuyor. Fıstıklı dondurmanın oranı yüzde 7’de kalıyor. Bununla birlikte Maraş dondurması ve kavunlu çeşitlerin son dönemde daha çok tercih edildiği görülüyor.

dondurma-kek-gidahattiDondurma tatlılara da eşlik ediyor

Dondurma, Kazandibi ve Fırın Sütlaç gibi yerel tatlıların eşlikçisi olmuş durumda. Yanında en çok dondurma söylenen tatlı Profiterol. Onu Kazandibi ve Fırın Sütlaç takip ediyor. Tavukgöğsü, keşkül gibi yerel lezzetler de yanında dondurmayla tercih ediliyor.

Kullanıcıların, kağıt helva gibi klasiklerin yanı sıra, farklı tarzlara dokunan macaron arası dondurma gibi yenilikçi tercihlere de açık olduğu görülüyor. Her iki lezzetin siparişleri geçen yıla göre iki katına çıkmış durumda. Bu iki ürün de yüzde 70’e varan oranlarla kadınlar tarafından sipariş ediliyor.

30 yaş dönemindekilerin tercihi

Yemeksepeti’nde en çok dondurma sipariş edenler yaşlarına göre ayrıldığında ilk sırayı 1988’liler alıyor. Onları 1990 ve 1986’lılar takip ediyor. Kışın dondurma tercih edenlerin başında da yine 30 yaş dönemindekiler geliyor.

Türkiye’nin ilk ve en büyük online yemek siparişi sitesi olan Yemeksepeti, Mayıs 2015 itibariyle dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero bünyesine katıldı. Yemeksepeti, 64 ilde, 13.000’in üzerinde üye restoran ve günde aldığı ortalama 180 bin siparişle, milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.