Gıda Hattı

Dondurma tüketimi arttı

16 Haziran 2008, 16:02
Paylaş

Algida Genel Müdürü Ahmet Coşar, Türkiye'de kişi başı dondurma tüketiminin 18 yıl öncesine göre 8 kat arttığını söyledi. Coşar, Türkiye’de dondurma pazarının, 2007 yılında kişi başı dondurma tüketimi yüzde 30 büyüyerek, yılı 900 milyon dolarlık raf cirosuyla kapattığını belirtti.

Dondurmanın süt bazlı kalsiyum, vitamin, protein zengini bir gıda olduğunu düşünüldüğünde, Türkiye'de daha fazla dondurma tüketiminin her yaşa büyük faydası olacağın dikkat çeken Coşar Gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında, tüketiminin çok düşük seviyelerde kaldığını, kişi başına dondurma tüketiminin ABD De 25, İsveç ve Norveç gibi kuzey ülkelerinde 13-14, Avrupa ortalamasının 7 ve komşu Ülke Yunanistan'da ise 5 litre olduğunu vurguladı.

Türkiye'de adet bazında elde yenen tipte dondurmaların daha fazla tüketildiğine dikkati çeken Coşar, şunları kaydetti: "Çünkü sokağa çıktığımızda ve gördüğümüzde dondurmayı yeme alışkanlığındayız. Bu anlamda ev tipi dondurma konusunda alınması gereken uzun bir yol var. Dondurmayı evde tüketmek, hem kış aylarında dondurma yiyebilmek hem de dışarıda olmak istemediğimiz zamanlarda evde dondurma yeme keyfini yaşamak açısından bir avantaj sağlıyor. Hedefimiz tüketimi beş yıl içinde 2,5 litre seviyesine çıkarmak.

Gerçekleştireceğimiz çalışmalarla 2008 yılında ev tipi dondurma pazarının yüzde 30 oranında büyümeyle 284 milyon YTL seviyelerine gelmesini bekliyoruz. Algida olarak bu pazar içinde yüzde 35 lik bir büyümeyle 215 milyon YTL seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.