Gıda Hattı

Dondurma seçerken bunları bilin

29 Mayıs 2021, 21:43
Paylaş

Türk Gıda Kodeksi, Dondurma Tebliğine (Tebliğ No: 2004/45) göre dondurma, dondurma karışımının pastörizasyon sonrası, tekniğine uygun olarak işlenmesi ve dondurulması ile elde edilen, yumuşak halde ya da sertleştirildikten sonra tüketime sunulan ürün olarak tanımlanmaktadır.

Dondurma seçerken bunları bilin! - Prof. Dr. Birol SAYGI

Dondurma piyasaya sunuluş ve bileşimlerine göre dörde ayrılmaktadır...

Sade dondurma

Süt ve vanilya aromaları hariç olmak üzere, aroma maddeleri ve çeşni maddeleri ihtiva etmeyen dondurma karışımından elde edilen dondurmayı,

Meyveli dondurma

Dondurma karışımına meyve, meyve suyu, meyve konsantresi, meyve püresi, meyve ezmesi (Meyveli dondurma ağırlıkça en az %15 oranında meyve içermelidir. Meyve suyunda ağırlıkça en az %2,5 oranında titre edilebilir asit bulunduran meyveler ve tropik meyve ilaveli meyveli dondurmalarda ise meyve oranı ağırlıkça en az %10 oranında olmalıdır) katılması ile üretilen dondurmayı,

Maraş usulü dondurma

Maraş dondurması tekniğine göre üretilen, süt, şeker, salep ve/veya izin verilen diğer katkı maddeleri ve/veya çeşni maddelerinden oluşan dondurmayı,

Maraş dondurması

Maraş dondurması tekniğine göre üretilen, süt, şeker, salep ve/veya izin verilen diğer katkı maddelerinden oluşan dondurmayı ifade etmektedir.

Tebliğe göre dondurmanın bileşimi aşağıdaki gibi detaylandırılmıştır.

Dondurma, kremsi, soğuk ve tatlı olduğu için nefis bir besleyici tatlıdır. Dondurmayı beslenmenize nasıl dahil edeceğinizi merak edebilirsiniz. Dondurmanın besin profili markaya, lezzete ve türe göre değişir. Bu tablo, 65-92 gram porsiyon başına dört yaygın vanilyalı dondurma çeşidindeki besin içerikleri görülmektedir.

İlginç bir şekilde, az yağlı veya şeker eklenmemiş ürünler normal dondurma ile aynı kaloriyi içerebilir.

Çoğu dondurma, 65 gram porsiyon başına Günlük alım Değerinin (DV) sırasıyla yaklaşık %6-10'unu sağlayan zengin bir fosfor ve kalsiyum kaynağıdır. Her iki mineral de kas fonksiyonu ve iskelet sağlığı için önemlidir. Ara sıra, sağlıklı bir beslenmenin parçası olarak kendiniz ödüllendirmek için dondurma yerseniz, kalori konusunda endişelenmemelisiniz.

Dondurmayı sağlıklı bir diyete nasıl dahil edebilirsiniz?

Sağlıklı bir diyetin parçası olarak ara sıra bir tatlının tadını çıkarmak kesinlikle kabul edilebilir. Aşırı kendinizi şımartmaktan kaçınmak için dondurma çubukları veya mini kaplar gibi önceden porsiyonlanmış ürünleri deneyiniz. Aksi takdirde porsiyonlarınızı kontrol altında tutmak için büyük kaseler yerine küçük kaseler kullanabilirsiniz. Etiketleri dikkatlice okuyarak sağduyulu davranınız.

Dondurma satın alırken besin ve içerik etiketlerini dikkatlice kontrol edin. Kilonuzu izliyorsanız, daha az şeker içeren ve porsiyon başına 200'den az kalori içeren ürünler arayın.

Düşük Kalorili Dondurmalar

Kalori alımına dikkat ediyorsanız, tatlı isteğinizi tatmin eden düşük kalorili seçenekleri merak ediyor olabilirsiniz. Düşük kalorili dondurmalar, kalori miktarını azaltmak için az yağlı süt ürünleri, yapay tatlandırıcılar ve/veya süt alternatifleri ile yapılabilir.

Gelato ve Dondurma: Fark Nedir?

Yazın zirvesinde herhangi bir şehir merkezinde dolaşın ve kremalı, donmuş bir tatlıya gömülmüş yüzlerin yanından geçeceksiniz. Dondurma ve gelato arasındaki farkı uzaktan söylemek zor olsada bunlar oldukça belirgindir. Her ikisi de popüler dondurulmuş tatlılardır.

Gelato ve dondurma, süt ve şeker gibi malzemelerden yapılan kremalı, donmuş tatlılardır. Dondurmayı kimin icat ettiği bilinmemekle birlikte, en eski yorumlamaları eski Çin'e kadar uzanıyor. Tatlının versiyonları arasında taze dağ karı üzerinde servis edilen meyve, meyve suyu veya bal vardı.

Dondurma, ineklerden elde edilen süt ürünlerini ve nihayetinde yumurta sarısını içerecek şekilde gelişti ve seçkinler için ayrılmış bir incelik haline geldi. Kremalı buz, 17. yüzyılda Charles I ve misafirlerinin tatlı kaselerini süsledi. Bununla birlikte, dondurma, süt endüstrisindeki teknolojik gelişmelerin ve soğutma tekniklerinin üreticilerin ucuza ve büyük miktarlarda üretmesine ve dağıtmasına izin verdiği 19. yüzyıla kadar popüler bir tatlı olmadı.

İlk dondurma makinesi 19. yüzyılın ortalarında icat edildi. Gelato ilk olarak İtalya'da yapıldı. Ancak nereden geldiği konusunda bazı karışıklıklar vardır. Bazıları ilk olarak Sicilya'da yapıldığına, bazıları ise Floransa'dan geldiğine inanmaktadır.

Gelato ve dondurma üç ana bileşeni paylaşır: süt, şeker ve hava. Fark, oranlarında yatmaktadır. Süt ürünleri (süt, krema veya her ikisi) ve şeker birleştirilir, eşit şekilde karıştırılır ve pastörize edilir.  Aromalar daha sonra eklenir. Daha sonra, karışım dondurulmadan önce çalkalanarak hava eklenir. Artış, üretim sırasında dondurmaya veya gelatoya ne kadar hava eklendiğinin bir ölçüsüdür. Gelato düşük hacim artışına sahipken, dondurma yüksek miktara sahiptir. Dondurma hızlı çalkalanır, bu da çok fazla hava içerir.

Bu nedenle yapılırken hacmi büyük oranda artar. Dondurma, gelatodan daha fazla hava içermesinin yanı sıra, daha fazla krema içerir, bu da yüksek yağ içeriği anlamına gelir. Dahası, dondurma tipik olarak yumurta sarısı içerirken gelato nadiren olur. Bunun yerine, gelato genellikle daha fazla süt içerir.

Yumurta sarısı yağ ekleyebilir ve dengeleyici görevi görebilir. Ticari dondurma ayrıca guar gum gibi diğer stabilizatörleri de içerebilir. Bunlar, dondurma hamurundaki su ve yağın bağlanmasına yardımcı olur. Stabilizatörler ayrıca hamuru, yemesi hoş olmayan büyük buz kristallerinden uzak tutar. Gelato ve dondurma biraz farklı yapılır ve beslenme profilleri bunu yansıtır.

Beslenme profili

Gelato tipik olarak çok daha düşük bir yağ içeriğine sahiptir, yaklaşık %4-9 yağ içerir. Ayrıca dondurmadan daha fazla şeker içerir. 1/2 fincan (78 gram) vanilyalı dondurma porsiyonunda 210 kalori ve 16 toplam gram şeker bulunabilir. Bu arada, eşit bir porsiyon gelato (88 gram) yaklaşık 160 kalori ve 17 gram şeker içerir.

Doku ve lezzet

Gelato, dokuda çok daha ipeksi ve dondurmadan biraz daha yoğundur. Bu yoğunluk, gelato'nun geleneksel dondurmadan çok daha fazla lezzetli olmasına izin verir. Gelato ayrıca lezzetlerini genellikle doğal kaynaklardan alır. Dondurmanın tipik olarak daha yüksek hava içeriği, dokusunu yumuşak ve hafif yapar. Gelatoya göre daha fazla tereyağı içermesine rağmen, bu da o kadar lezzetli olmayabileceği anlamına gelir. Bunun nedeni, tereyağının dilinizi kaplamasıdır, bu nedenle tat alma tomurcuklarınızın dondurma aromasını algılaması biraz daha uzun sürer.

Kullanımları

Gelato geleneksel olarak dondurmadan yaklaşık 6-8°C daha sıcak olarak servis edilir. Diliniz dondurma yerken olduğu kadar uyuşmadığı için bu, gelatodaki lezzetlerin hissedilmesine yardımcı olur.

Maça adı verilen ve manevrası tatlıyı yumuşatmaya yardımcı olan düz bir spatula kullanılarak servis edilir. Bu arada, dondurma tipik olarak derin bir yuvarlak kaşık, daha yüksek yağ içeriği ile sert, yuvarlak toplar şeklinde şekillendirilmesine izin verir.

Hangisini seçmelisiniz?

Ağızda daha yağlı bir his bırakan daha soğuk, daha sıkı bir lezzet deneyimini tercih ederseniz, dondurma ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Daha yoğun bir lezzet patlaması ve daha düşük yağ içeren ipeksi donmuş muameleyi tercih ediyorsanız, gelato gitmenin yoludur.

Tercihiniz ne olursa olsun, dondurma ve gelato, şeker ve kalori ile dolu oldukları için ölçülü olarak yenilmelidir. Çok fazla kalori ve ilave şeker yemek, kalp hastalığı, obezite, çürükler ve diyabet gibi durum geliştirme riskinizi artırabilir. Bununla birlikte, sağlıklı bir diyetin parçası olarak dondurma veya gelato yiyebilirsiniz.

Dondurma ve gelato, popüler dondurulmuş tatlılardır. Dondurma daha havadar ve daha yüksek yağ içeriğine sahipken, gelato daha yumuşak ve lezzetle doludur. Her ikisi de çok şeker içerir, ancak gelato geleneksel olarak çok daha az yağ ile yapılır. Her ikisi de ara sıra ve ölçülü tüketildiğinde sağlıklı bir diyetin parçası olabilir.

Yazarın Diğer Yazıları

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.