Gıda Hattı

Domuzdan insana ilk kalp nakli! Tıp dünyası sonucu merakla bekliyor

12 Ocak 2022, 00:34
Paylaş
Domuzdan insana ilk kalp nakli! Tıp dünyası sonucu merakla bekliyor

Dünyada ilk kez genetiği değiştirilmiş bir domuzdan bir insana kalp nakli gerçekleştirildi. ABD’deki ilk uygulamadan elde edilecek sonuç, organ nakli bekleyen hastalar için büyük anlam taşıyor.

ABD’nin Maryland eyaletinde uzun süredir rahatsızlığı nedeniyle kalp nakli bekleyen 57 yaşındaki David Bennet’e domuzdan kalp nakli yapıldı. 7 saat süren ameliyatın ardından Bennet’in sağlık durumunun iyi olduğunu belirten uzmanlar, domuz kalbinin aslında insan için uygun görülmediğini, ancak hastanın zaten ölümcül olan hastalığı için son çare olarak düşünüldüğünü açıkladı.

Organ nakli krizini çözmeye yönelik önemli bir adım!

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi doktoru Bartley Griffith, gerçekleştirilen kalp nakli ameliyatının dünyayı organ nakli krizini çözmeye bir adım daha yaklaştıracağını söyledi. Daha önce domuz kalp kapakçıklarının alınarak insanlara nakil yapıldığını, ancak ilk kez domuz kalbi nakli gerçekleştirildiğini belirten Griffith, Bennet’ın iyileşme sürecini dikkatli bir şekilde takip ettiklerini ve bu ameliyatı daha önce bir insanda denememelerine rağmen hasta için bir umut olacağını düşündüklerini söyledi.

Ameliyattan önce 6 ay yatağa bağımlı olarak yaşayan Bennet da, “İyileşmeyi ve yataktan çıkmayı çok istiyorum” dedi.

Domuzdan böbrek nakli tutmamıştı

Geçtiğimiz Ekim ayında da New York'ta bir domuzun böbreği alınarak bir kişiye başarıyla nakledilmiş ancak nakil gerçekleştirilen kişi hayatını kaybetmişti.

Çok sayıda organ nakli bekleyen hastanın bulunduğu ABD'de her gün 17 kişinin nakil beklerken hayatını kaybettiği, 100 binden fazla kişinin ise organ nakli listesinde olduğu bildirildi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.