Gıda Hattı

Domuz gribi, hangi gruplar için daha riskli!

21 Ocak 2016, 12:20
Paylaş
Domuz gribi, hangi gruplar için daha riskli!

Ülkemizde de ölümlere yol açan domuz gribinin en fazla kronik hasta ve çocukları tehdit ettiğini belirten uzmanlar, domuz gribinden korunmak için özellikle hijyene dikkat edilmesine öneriyorlar.

domuz-gribi-olum-gidahattiDomuz gribi A (H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalık. Virüsün domuz gribi olarak adlandırılmasının sebebi ise domuzlarda görülen grip virüslerine çok benzemesi.

İnsan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımı olan domuz gribi, mevsimsel griple aynı şekilde bulaşıyor. Grip virüsleri, insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabiliyor. Bu yüzden elleri sık sık dezenfekte etmek ve grip olmuş kişilerle temas etmemek en temel korunma yöntemi.

cagla-karakoc-gidahattiDomuz gribi konusunda bilgiler veren Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağla Karakoç, belirtilerin dikkate alınmasını önerdi. Çağla Karakoç, domuz gribi belirtileri ve korunma yöntemleri konusunda şunları kaydetti:

Domuz gribinin belirtileri neler?

Tıpkı mevsimsel grip gibi domuz gribinde de ateş, üşüme-titreme, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ağrıları, baş ağrısı, kırgınlık, halsizlik, bulantı, ishal gibi şikayetler olabilir. Ayırım laboratuvar olarak PCR testleri ile yapılarak konulabilir. Domuz gribi hafiften-ağır hastalık tablosuna kadar değişen bir klinikle seyredebilir. Ancak gebeler, çocuklar ve kronik hastalığı olan kişiler yüksek risk taşır. Grip virüsü her yıl değişime uğrar. Bu nedenle grip aşının da her yıl tekrarlanması gerekir.

domuz-gribi-asi-gidahattiAntibiyotik etkisiz

Domuz gribinde risk gruplarında ölüm riski artar. Özellikle yaşlılar, gebeler, küçük çocuklar, morbid obezler, kronik hastalığı (astım, kalp hastalığı, diyabet, böbrek hastalığı, kanser hastaları…) olanların risk faktörü yüksektir. Risk grubunda olanların grip şikayetlerinin başlaması durumunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurarak destek almaları gerekir. Bu hasta gruplarında antiviral tedavi dediğimiz ilaç tedavisi, şikayetler başladıktan sonraki 48 saat içinde etkindir. Geç başlanması durumunda etkisiz kalır. Antibiyotikler domuz gribinde etkisizdir.

el-gidahattiHijyen için el yıkamak 

Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.

Domuz gribi ve mevsimsel gripten korunmada genel hijyen kurallarına uyum önemlidir; yani öksürme ve hapşırma sonrası ellerin su ve sabunla iyice yıkanması veya alkol içeren el antiseptikleri kullanılması, hasta kişilerle temas durumunda maske kullanılması ve ellerin yıkanması, hasta kişinin bulunduğu ortamın sık sık havalandırılması gereklidir.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.