Gıda Hattı

Domates üretiminde düşüş, salça üretimini de etkileyecek

27 Şubat 2018, 17:01
Paylaş
Domates üretiminde düşüş, salça üretimini de etkileyecek

2018 yılında dünya domates üretiminde gerileme beklendiğini, üreticilerin ekim alanlarını genişleterek bu durumdan yararlanması gerektiğini belirten Fide Konserve CEO’su Cemal Konakçı, yılda 2.5 milyon ton salçalık domatesin üretildiği Türkiye’de bu yıl beklentinin 1.5 milyon ton olduğunu kaydetti.

Başta domates olmak üzere, sebze meyve konservesi üretiminde Türkiye’nin önde gelen markaları arasında yer alan Fide Konserve, domates segmentinde yıllık 80 bin ton hammadde işliyor. Salça üretiminin %40’ını iç pazara, %60’ını ise ihracata yönelik olarak gerçekleştiren şirket, İngiltere’den Japonya’ya kadar 67 ülkeye ihracat yapıyor.

Fide Konserve CEO’su Cemal Konakçı

“Ekim alanları daralacak”

Geçen yıl dünya domates üretiminde üretim fazlası bulunması nedeniyle bu yıl ekim alanlarında daralma yaşanacağına vurgu yapan Fide Konserve CEO’su Cemal Konakçı, bu durumun dünyada domates ve domates ürünlerine olan talebi artıracağını ifade etti. Konakçı, “Bu yıl domates ekim alanlarını genişletilmesi sadece üretici ve ihracatçıya değil, ülke ekonomisine de katkı sağlayacak.” dedi.

domates-salcasi-gidahattiTürkiye’de salçalık domates üretimi

Türkiye’de yılda 2.5 milyon ton civarında salçalık domates üretildiğini hatırlatan Konakçı, bu yıl bu rakamın 1.5 milyon ton civarında gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi. Bu üretimin ancak iç pazardaki talebi karşılamaya yönelik olduğunu kaydeden Cemal Konakçı, şunları kaydetti:

“2018 yılında sadece Türkiye’de değil, dünya domates üretiminde de gerileme bekleniyor. Oysa domates, dünyada en çok üretim ve tüketimi yapılan ürünlerin başında yer alıyor. Üretimdeki bu gerileme domates ve domates ürünlerine olan talebi artıracaktır. Üreticilerimizin bu gelişmeden yaralanması için ekim alanlarını genişletmesi gerekiyor.

Üreticinin en büyük sorunlarından biri, firmalar tarafından sözleşme yapılmaması. Sözleşmeli üretimde, çiftçi daha ekim sırasında ürününü, kime kaç liradan satacağını bilerek ekiyor. Serbest ekenler ise oluşacak fiyata razı olmak zorunda kalıyor. Domates fiyatlarındaki dalgalanma da üreticinin zararına neden oluyor.

domates-gidahattiAlım fiyatını artırarak sabitledi

Fide Konserve olarak, çiftçiyle sözleşmeli üretim gerçekleştiriyoruz ve ürün kalitesine büyük önem veriyoruz. Sözleşmelerimiz kapsamında üreticilerimizin gübre, fide, damla sulama, ilaç ve mazot ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bunların dışında bu yılın domates ton fiyatlarını da geçen yılın üzerinde bir bedel olan 350 TL’ye sabitledik. Bu fiyatla, hem çiftçimizin olası dalgalanmalardan olumsuz etkilenmesini engelleyerek, üretim artışına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.”

Fide Konserve

Faaliyetlerine 1974 yılında Balıkesir’de salça ve konserve üretimi ile başlayan Fide A.Ş, İzmir ve Susurluk’ta bulunan yaklaşık 120.000 metrekare üzerine kurulu modern üretim tesisleriyle yurt içi ve yurt dışı pazarlar için konserve üretimi yapıyor.

Her yıl yaklaşık 130 bin ton ürün işleyen Fide Konserve; domatesin yanı sıra biber salçası, sebze ve balık konserveleri, soslar, hazır yiyecekler ve kurutulmuş sebze konservelerinden oluşan geniş bir ürün çeşitliliğine sahip.

Cezayir’de de üretim tesisleri bulunan marka, İngiltere’den Japonya’ya kadar 67 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Tesco, Safeway, Asad, Sainsbury gibi uluslararası zincir marketler için de özel üretim gerçekleştiren Fide Konserve’nin ISO ve HACCP belgeleri bulunuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.