Gıda Hattı

Domates ihracatında Türkiye’nin kotası doldu, Rusya, Azerbaycan’dan da alımı yasakladı!

9 Aralık 2020, 13:25
Paylaş
Domates ihracatında Türkiye’nin kotası doldu, Rusya, Azerbaycan’dan da alımı yasakladı!

Rusya’ya domates ihracatında 200 bin tonluk kotanın dolduğunu bildiren ihracatçılar, kotanın kaldırılmasını istedi. Bu arada Rusya, ürünlerde güveye rastlandığı gerekçesiyle Azerbaycan’dan domates ve elma alımını da yasakladı.

Rusya, Türkiye ile 2015 yılı Kasım ayında yaşadığı siyasi kriz sonrasında Türk domatesine ambargo kararı almıştı. 2017 yılı Kasım ayında Türk domatesi tekrar Rusya’ya ihracat vizesi alırken, bu kez kotayla karşı karşıya kaldı.

İlk önce 1 Kasım 2017 tarihinde 100 bin ton olarak belirlenen kota, Türk ihracatçılarının kısa sürede kotayı doldurması üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin girişimleriyle önce 150 bin tona, 7 Mart 2020’de ise 200 bin tona çıkarılmıştı. Türk ihracatçıları 200 bin ton kotayı, Kasım ayı sonunda doldurdu.

“Rusya’ya domates ihracatında kota kaldırılsın”

Türk domatesinin en büyük ihraç pazarı Rusya’ya ihracatın durma noktasına gelmesi üzerine Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Necdat Sin, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Saffet Kalyoncu, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Melisa Tokgöz Mutlu, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı Cafer Aşkar ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği’nin ortak açıklamasında, “Domates ihracatında Rusya’ya kotanın kaldırılması, 2015 öncesine dönülmesi” istendi.

Domates ihracatının 2020 yılında 11 aylık dönemde yüzde 6’lık artışla 286 milyon dolara ulaştığı bilgisini paylaşan Birlik Başkanları, 2020 yılı sonunda 300 milyon doları aşmayı hedeflediklerini, bu hedeflere ulaşmak için en büyük ihraç pazarları Rusya’daki kotanın kaldırılması gerektiğinin altını çizdiler.

“Rusya, başka ülkelere kota uygulamazken Türk domatesine hala kotanın olmasını anlamak mümkün değil. Kotanın kaldırılmasını sadece Türk ihracatçıları değil, Rusya’daki ithalatçılarda kotanın kaldırılmasını istiyor” diyen Başkanlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bakanlardan destek talebinde bulundular.

Rusya, Türkiye’nin domates ihracatında ilk sırada

Türkiye taze domates üretiminde; 9 milyon tonu tarlada üretim, 4 milyon tonu örtü altı (sera) üretimi olmak üzere 13 milyon tona ulaşan üretim rakamıyla dünyada dördüncü sırada yer alıyor. 2020 yılının Ocak – Kasım döneminde 484 bin ton taze domates ihracatı karşılığı 286,5 milyon dolar döviz getirisi elde edilirken, Rusya Federasyonu’na 61 bin 781 ton domates ihraç edilirken karşılığında 56 milyon dolar döviz geliri elde edildi. Rusya, Türkiye’nin taze domates ihracatında ilk sırada yer alıyor.

Rusya, Azerbaycan'dan domates ve elma alımını yasakladı

Bu arada Rusya tarafından yapılan açıklamada, Azerbaycan’dan domates ve elma alımının yasaklandığı duyuruldu.

Rusya Hayvan ve Bitki Karantina Servisi (Rosselkhoznadzor) tarafından yapılan açıklamada, Azerbaycan’dan ithal edilen domates ve elmanın ülkeye girişinin yasaklandığı belirtildi. Domates güvesi ve doğu meyve güvesi isimli haşerelerin ithal edilen domates ve elmaların sevkiyatı sırasında tespit edildiği ifade edilerek, buna karşı önceden alınan kararlar hatırlatıldı. Azerbaycan Cumhuriyeti Gıda Güvenliği Ajansı’nın, Avrasya Ekonomik Birliği’nin tarım ürünleri ithalat ve ihracat standartlarına göre defalarca uyarıldığı aktarılarak, “Bu bağlamda bitki sağlığı ve ülkede zararlıların yayılmasını önlemek amacıyla Rosselkhoznadzor, 10 Aralık tarihinden itibaren Azerbaycan’dan domates ve elma ithalatını durdurma kararı almıştır” denildi.

Azerbaycan, Rusya’ya tarım ürünleri ihracatından yılda 200 ile 300 milyon dolar gelir elde ediyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.