AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Domates ihracatında gözler Rus hükümetinde!

Domates ihracatında gözler Rus hükümetinde!
15 Eylül 2017, 13:23

Türkiye-Rusya Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı’nda, Türkiye’den Rusya’ya domates ihracatına ilişkin bir protokol imzalandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, domates ihracatındaki yasağın önümüzdeki aylarda kalkmasını beklediklerini söylerken, yasağın Rus Hükümeti’nin kararı olduğunu anımsatan Rusya Tarım Bakan Yardımcısı Evgeniy Gromiko ise, “Kararın aynı usulle kaldırılması gerekiyor. Kısıtlamanın kaldırılmasının bir mahsuru olmadığına dair kanaatimizi dönüşümüzde hükümetimize bildireceğiz” dedi.

Antalya’da gerçekleşen Türkiye-Rusya Tarım Yürütme Komitesi 1. Dönem Toplantısı’nın ikinci gününde Türkiye ile Rusya arasında domatesteki yasağın kaldırılmasına yönelik olarak hazırlanan protokol, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ile Rusya Tarım Bakan Yardımcısı Evgeniy Gromiko tarafından imzalandı.

mehmet-danis-gidahatti
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş

Daniş: “Yasağın önümüzdeki aylarda kalkmasını bekliyoruz”

Konuya ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, başta sebze ihracatı olmak üzere, beyaz ve kırmızı et ihracatı, domates, patlıcan, nar konularında özel görüşmelerde bulunduklarını söyledi.

Türkiye'den Rusya'ya domates ihracatı konusunda Rusya tarafının teknik hazırlıklarını tamamladığını ifade ettiğini belirten Daniş, şunları kaydetti:

"Domatesin önündeki engel hala Rusya Federasyonu'nun hükümet kararnamesidir ve bu kararnamenin kalkması gerekiyor. Beklentimiz çok kısa bir sürede, özellikle önümüzdeki birkaç ay içerisinde bu konuyla ilgili Rusya hükümetinin kararnamede değişikliğe gitmesi ve domates ihracatının önünün açılması. Tabii bunun yanında karantina anlamında bazı birbirine karşılayan görüşmeler vardı. Bunların süratle çözülmesi için kararlar aldık. Ümit ediyoruz ki bu görüşmeler her iki ülkenin üreticileri için de tüketicileri için de hayırlı olur."

Domatesle ilgili alınan kararı normale döndürmek için çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Daniş, bunun yanında karşı tarafın karantina anlamında kendilerinden taleplerini olduğunu ve bu teknik meseleyle ilgili de çalışmalarının devam edeceğini kaydetti.

Karşılıklı talepler konusunda her iki ülkenin üzerine düşeni yapması gerektiğinin altını çizen Daniş, "Birtakım sorunlarımızı geride bıraktık, umuyoruz ki önümüzdeki süreçte bu kısıtlamalar süratle kalksın. Eskiden olduğu gibi ileriye gidilmesi için beklentimiz ve mutabakatımız var" dedi.

evgeniy-gromiko-yorex-gidahatti"Rus Hükümeti karar verecek"

Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nı (Yörex) gezen Rusya Tarım Bakan Yardımcısı Evgeniy Gromiko, gazetecilerin domates ithalat yasağına ilişkin sorularını yanıtladı.

2016 yılı başından itibaren ithalat yasağı uygulanan Türk domatesinin yeniden ithalatına ilişkin son gelişmeleri değerlendiren Gromiko, “Bugün önemli görüşmeler yaptık. Gerek Rus tarafı gerek Türk tarafı olarak, hangi istikamette çalışmalar yapmamız gerektiğini biliyoruz. Doğal olarak kısıtlamaların kaldırılması, hükümet kararı. Ama biz Rusya Tarım Bakanlığı olarak bunların kaldırılması yönünde teknik yönden bir engel bulunmadığına dair kanaatimizi dönüşümüzde hükümetimize ileteceğiz" dedi.

“Tarih söylemem zor”

Türkiye'den domates ithalatının yeniden ne zaman başlayacağı sorusuna da Gromiko, “Henüz başbakan görevinde olmadığım için bunu söylemem zor, çünkü hükümet kararı olacaktır. Tabii ki onların alanında bir şey söylemem mümkün değil. Bu konu gerçekten yakın zamanda ele alınıp, karara bağlanacak. Yakın bir zamanda bunun gelişmelerini duymuş olacaksınız" diye konuştu.

rus-bakan-yardimcisi-evgeniy-gromiko-yorex-gidahatti3 milyar dolarlık sera yatırımı

Rusya'daki sera yatırımları hakkında da bilgi veren Rus Bakan Yardımcısı Gromiko, son 10 yıl içerisinde 3 milyar dolardan fazla sadece sera yatırımı yapıldığını söyledi. İklim koşulları ağır olduğu için sera yapımı, maliyeti ve işletilmesinin astronomik rakamlar olduğunu vurgulayan Gromiko, "Olabildiğince kendi üreticimizi de korumak için gayret gösteriyoruz. Rusya 1 milyar dolar civarında yurt dışından meyve sebze ithalatı gerçekleştiriyor. Biz Türk partnerlerimizle işbirliğine hazırız. Burada temel konu gıda güvenliğinin temin edilmesi, yani üretiminden tüketiciye ulaşana kadar bu tedarik zincirinde ürünlerin sağlıklı olduğunun takip edilebilmesi önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

philips-led-sera-domates-gidahattiYeni yatırımlarla Rusya'daki domates üretimine 100 bin ton daha ürün ilave edildiğini aktaran Bakan Yardımcısı Gromiko, “Her halükarda ithalatımız devam edecek. Kendi üretimimiz dışında 460 bin ton ithalatımız var. Fas, Azerbaycan ve Çin başta olmak üzere farklı ülkelerden domates ithal ediyoruz" dedi.

DHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.