Gıda Hattı

Domates Alım Fiyatına Tepki

6 Şubat 2008, 16:55
Paylaş

Balıkesir‘in Manyas ilçesinde, salça fabrikalarının açıkladığı domates alım fiyatlarına üreticiler tepki gösterdi.

Manyas Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Danç, yeni sezon için yöre çiftçisiyle sözleşme yapan salça ve konserve fabrikalarının, bu yıl domateste peşin 12 YKr, 2009 Şubat ayında ödemesi durumunda ise 13.5 YKr‘lik fiyat açıkladığını belirtti. Danç, yoğun bir salça talebiyle karşılaşan fabrikaların, bu yıl üretimi cazip hale getirmek için ilk kez peşin ödeme uygulamasını başlattıklarını belirterek, geçen sezon 1300 çiftçi ailesinin 8 bin dekar alanda gerçekleştirdiği domates üretiminin, yöredeki fabrikaların ihtiyacını karşılamadığını anımsattı.

Çiftçilerin, açıklanan fiyatlarla kâr edebilmesi için dekar başına en az 9 ton ürün alması gerektiğine dikkati çeken Danç, şunları kaydetti:

“Bu rakamlar 1980’li yıllarda dekar başına 4.5 ton, 1990’lı yıllarda 5.5-6 ton seviyesinde iken, bugün 8-10 ton seviyesine yükselmiştir. Girdi maliyetleri çiftçiyi aşmıştır. Örnek, çiftçinin domates üretiminde en fazla kullandığı ‘15-15-15’ gübresi, geçen yıl 23 YTL , bu yıl ise 41 YTL ; nitrat gübresi geçen yıl 17 YTL iken bugün bu rakam 27 YTL ‘dir. Bu şartlarda çiftçinin nasıl para kazanmasını beklersiniz?”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.